Slovenská sporiteľňa prechádza na SEPA od 1. februára 2014: Ako sa zmení vaša platba či inkaso?

BRATISLAVA, 20. januára 2014 (tlacovasprava.sk) – Najväčšia banka na Slovensku je pripravená upraviť svoj platobný styk podľa medzinárodných štandardov SEPA v pôvodnom harmonograme od začiatku februára 2014. „Niekoľko rokov sme sa v banke na prechod na štandardy SEPA poctivo pripravovali, preto môžeme klientom ponúknuť výhody v platobnom styku už od začiatku februára,“ povedala Katarína Kellenbergerová, riaditeľka platobného styku Slovenskej sporiteľne. Slovensko patrí aj podľa prezidenta ECB Maria Draghiho medzi najlepšie pripravené krajiny v Európe spolu s Fínskom, Slovinskom a Luxemburskom.

Čo je to SEPA

Single Euro Payments Area (SEPA) je jednotná oblasť, v ktorej sú obyvatelia a spoločnosti schopní posielať a prijímať eurové platby v rámci členských krajín SEPA* za rovnakých podmienok, práv a povinností ako domáce eurové platby, bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú. SEPA prinesie zjednotenie bankových služieb v dvoch oblastiach:

– SEPA platby
– SEPA inkasá

SEPA platby

Slovenská sporiteľňa ako jedna z prvých bánk na Slovensku už v júli tohto roka úspešne zaviedla európsky štandard v platobnom styku – SEPA platby. Klienti tak môžu posielať a prijímať eurové platby v rámci členských krajín SEPA za rovnakých podmienok ako domáce platby. Môžu si napríklad zadať prevodný príkaz v rámci Slovenska, Rakúska, Nemecka alebo inej krajiny SEPA priestoru cez rovnaký jednoduchý formulár, či už v pobočke banky alebo prostredníctvom internetbankingu.

SEPA inkaso

Aktuálne, od 1. februára začína na Slovenku ako aj v ostatných krajinách SEPA priestoru fungovať SEPA inkaso, ktoré na Slovensku nahradí doteraz používané  klasické inkaso. Tento nový bankový produkt umožní klientom platiť domáce aj cezhraničné inkasá za rovnakých podmienok. V prípade cezhraničného inkasa už nebude nutné otvárať si účet v inej krajine eurozóny. Pokiaľ majú ľudia na svojom účte zriadené súhlasy na inkaso, tieto banka zmení na SEPA inkaso  automaticky, bez nutnosti návštevy pobočky.

Čo sa zmení v inkasách?

Výhodou je, že klienti si budú môcť zriadiť inkaso nie len u slovenského inkasanta, ale aj u zahraničného. Po novom však klient nebude podpisovať súhlas s inkasom v banke, ale u konkrétnej spoločnosti (napr. telekomunikačný operátor či dodávateľ energie).

Pokiaľ ide o inkasá, ktoré už má zriadené, tie mu v banke automaticky zmeníme na SEPA inkasá, nemusí teda nič robiť.  Navyše, zavedenie SEPA inkás posilní aj ochranu spotrebiteľa. V prípade, že klient zistí neoprávnené inkaso, môže požiadať banku v zmysle SEPA pravidiel o vrátenie peňazí, a tá zabezpečí odpísanie čiastky z účtu pôvodného príjemcu a vrátenie peňazí na jeho účet,“ vysvetľuje Katarína Kellenbergerová, riaditeľka platobného styku Slovenskej sporiteľne.

Príklady, kde sa dá využiť SEPA inkaso:

platenie za štúdium v zahraničí,
– výdavky za nehnuteľnosť v cudzine,
– účty telefónnym operátorom mimo Slovenska,
– iné pravidelné platby do zahraničia.

*Zoznam krajín SEPA

Krajiny SEPA – Členské krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP): Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Island, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Maďarsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska

Ostatné územia a autonómne oblasti: Martinik, Guadalupe, Francúzska Guyana, Réunion, Gibraltár, Azory, Madeira, Kanárske ostrovy, Ceuta a Melila, Alandské ostrovy, Mayotte,
Sv. Bartolomej, Sv. Martin, Saint Pierre a Miquelon.

Krajiny, ktoré pristúpili k SEPA: Švajčiarsko, Monako, San Marino.

Slovenská sporiteľňa je s 2,5 miliónom klientov najväčšou komerčnou bankou na Slovensku. Jediným akcionárom Slovenskej sporiteľne je rakúska Erste Group Bank. Slovenská sporiteľňa má dlhodobo vedúce postavenie v oblasti celkových aktív, úverov pre obyvateľstvo, vkladov klientov, v počte obchodných miest a bankomatov. Komplexné bankové služby poskytuje v 291 obchodných miestach a 18 firemných centrách na celom Slovensku.

Slovenská sporiteľňa, a. s., oddelenie komunikácie
Tomášikova 48, 832 37 Bratislava
Štefan Frimmer
tel. 02/48 62 43 54, fax 02/48 62 70 97
e-mail: frimmer.stefan@slsp.sk
press@slsp.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.