Saleziáni don Bosca oslavujú 90. výročia príchodu na Slovensko, 212 spolubratov aktuálne pôsobí v 18 mestách

BRATISLAVA, 4. februára 2014 (tlacovasprava,sk) – Saleziáni don Bosca – Slovenská provincia slávia v tomto roku 90. výročie začiatku svojej činnosti na Slovensku. Poslaním saleziánov je usilovať sa o spásu mládeže, ako aj o jej výchovu a sprevádzanie. Zakladateľom rehole saleziánov je svätý Ján Bosco.

Prví dvaja slovenskí saleziáni kňazi Viliam Vagač a Jozef  Bokor prišli 7. septembra 1924 večer do Šaštína a na druhý deň, na sviatok Narodenia Panny Márie, 8. septembra 1924, prevzali tamojšiu faru a správu pútnického chrámu Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska.

Saleziáni začínajú oslavy 90. výročia príchodu na Slovensko
Saleziáni začínajú oslavy 90. výročia príchodu na Slovensko

Vo svojich zápiskoch salezián Viliam Vagač spomína: „Teda 8. septembra 1924 nám dala Panna Mária do opatery slávne pútnické miesto Šaštín.

V ten deň sme už obaja – don Bokor i ja spovedali, bolo veľa svätých prijímaní, kázali sme i slávili bohoslužby.“

V  roku 2014 pripravuje rehoľa saleziánov na Slovensku viaceré podujatia venované tomuto 90-temu výročiu. K najväčším udalostiam roka budú patriť Medzinárodné saleziánske športové hry PGSI 2014 v Bratislave, s účasťou asi 1100 mladých z 15 krajín sveta. Saleziánska rodina oslávi 90 rokov svojho pôsobenia na Slovensku na ďakovnej púti 29. augusta 2014 v Šaštíne.

Saleziáni pripravujú v roku 2014 aj vydanie kníh o svojej histórii pod Tatrami a o živote a pôsobení saleziánov. Od jesene zároveň prebieha natáčanie – výroba medajlónov (dokumentov) s názvom „Deväťdesiat rokov v službe slovenskej mládeže“, o starších ešte žijúcich saleziánoch.

Pri príležitosti 90. výročia vyšlo aj DVD „Stretko“, ktorého zámerom je prostredníctvom  mladých ľudí priblížiť základné pojmy saleziánskeho ducha i fungovanie saleziánov. Paralelnou líniou dokumentu je aj pripomenutie si putovania relikvií dona Bosca na Slovensku v apríli 2013. Viaceré aktivity a podujatia budú prebiehať aj v miestnych saleziánskych strediskách na Slovensku.

Slovenská provincia má aktuálne 212 spolubratov, ktorí pôsobia v 18 mestách Slovenska, tiež v dvoch komunitách v Rusku a v jednej v Azerbajdžane. Ako vychovávatelia a pedagógovia sa saleziáni venujú práci s mladými v strediskách – oratóriách, farnostiach, na misiách, na školách a internátoch, i v ústave pre mladistvých. Na východnom Slovensku sa dlhodobo venujú aj práci s Rómami v  Bardejove – Poštárke a na sídlisku Luník IX v Košiciach.

Medzi známe osobnosti saleziánov  na Slovensku patria Boží služobník Titus Zeman, s povesťou mučeníka (saleziáni začali proces jeho blahorečenia, momentálne prebieha rímska fáza), básnici Gorazd Zvonický, Štefan Sandtner, profesori teológie a filozofie Andrej Dermek, Jozef Heriban  a Anton Hlinka, bývalý provinciál a spisovateľ Ernest Macák, historik Milan Ďurica a ďalší.

Oslavy 90. výročia príchodu saleziánov na Slovensko sa v auguste 2014 prepoja aj s celosvetovo sláveným jubilejným rokom 200-ročnice narodenia zakladateľa saleziánskej rodiny, svätého Jána Bosca.

Peter Novák
PR a komunikácia
Saleziáni don Bosca – Slovenská provincia
Medzinárodné saleziánske športové hry PGSI
Miletičova 7, 821 08  Bratislava
telefón: 02/50231381
mobil: +421 905 010 098
email: pnovak79@gmail.com; novak@sdb.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.