Oftalmológ Peter Žiak z centra UVEA Mediklinik opisuje úrazy očí, ktoré utrpel Demitra, Staal či Ronaldo

BRATISLAVA, 18. februára 2014 (tlacovasprava.sk) – Olympijské hry sú nepochybne pre športových nadšencov udalosťou roka. Niet sa čomu čudovať, šport odjakživa spájal ľudí najrôznejších vrstiev a prinášal im do života potrebnú dávku endorfínov, nadšenia i radosti zo získania vytúžených trofejí.

Renomovaný oftalmológ, MUDr. Peter Žiak, PhD. z očného centra UVEA Mediklinik
Renomovaný oftalmológ, MUDr. Peter Žiak, PhD. z očného centra UVEA Mediklinik

Vrcholové výkony však neraz prinášajú svoju daň v podobe úrazov. Milióny ľudí si ročne zraní oči pri športe a až jedna tretina z nich utrpí trvalé následky.

Pozrime sa do minulosti na známe prípady športovcov, ktorí sa popasovali s poraneniami očí. Renomovaný oftalmológ, MUDr. Peter Žiak, PhD. z očného centra UVEA Mediklinik nám povie viac o možných riešeniach z pohľadu moderných medicínskych možností.

Ochrana zraku športovcov je dôležitým aspektom, ktorému treba venovať čoraz väčšiu pozornosť. V ľadovom hokeji sa prvá prilba objavila v dvadsiatich rokoch minulého storočia, odvtedy prešla rôznymi inovatívnymi zmenami, ktoré sa týkali najmä zdokonaľovania jej tvaru a konštrukcie. Prvý hráč v NHL, ktorý začal nosiť helmu, bol George Owen v roku 1928, pričom povinné nosenie helmy sa vo vedení NHL oficiálne zaviedlo až v roku 1979.

Pavol Demitra

Nejeden hokejový fanúšik si isto spomenie na prípad, kedy nešťastná náhoda pri zápase vyradila hokejistu Pavla Demitru na niekoľko týždňov z ľadu. Demitra vtedy utrpel po údere hokejky Radoslava Suchého krvácanie do prednej komory medzi rohovku a dúhovku pravého oka. Došlo takisto k zakrvácaniu sietnice, kvôli ktorému nebolo možné ihneď zistiť mieru poškodenia a preto sa následná rekonvalescencia výrazne predĺžila. Po návrate na ľad Demitra začal nosiť na prilbe ochrannú clonu. „V súčasnosti je situácia v NHL taká, že zodpovednosť za ochranu očí na klzisku nesú samotní hráči a teda záleží od ich vlastného zváženia, či budú nosiť plexisklovú clonu alebo nie,“ hovorí doktor Peter Žiak.

Marc Staal

Zostaneme ešte pri ľadovom hokeji a pozrieme sa na desivý prípad obrancu New York Rangers, Marca Staala, ktorého počas zápasu proti Philadelphia Flyers nešťastne trafil do pravého oka hokejový puk. Lekári museli čakať, kým opuch ustúpi, aby vedeli bezpečne určiť rozsah ujmy. Išlo o ďalší z mnohých prípadov, kedy hokejista nemal na helme ochranný štít. Staal mal nakoniec šťastie a vrátil sa opäť na ľad. Nepríjemný zážitok mu však dodnes pripomína slzenie oka a chronické bolesti hlavy.

Cristiano Ronaldo

Známy portugalský futbalista, Cristiano Ronaldo mal šťastie v nešťastí. Počas zápasu proti Levante inkasoval pri výskoku od hráča Davida Nevarra úder lakťom priamo do obočia nad ľavým okom. Úder mu spôsobil tržnú ranu z ktorej sa valilo množstvo krvi. Napriek zraneniu hral Ronaldo ešte do konca polčasu, kedy ho však museli vystriedať, lebo začal zhoršene vidieť a to na obe oči. Zrak sa mu neskôr úplne upravil a Ronaldo pokračoval vo futbalovej kariére.

„Pri vážnejších úrazoch oka je bežné, že bez lekárskej pomoci môže dôjsť k dočasným výpadkom videnia. V prípade známeho futbalistu Ronalda, mohlo zhoršené videnie súvisieť s opuchom, či drobným zakrvácaním dovnútra oka,“ vysvetľuje doktor Peter Žiak.

Karol Bielecki

Tento poľský hádzanár toľko šťastia zďaleka nemal. V prípravnom zápase s Chorvátskom mu Josip Valčić nešťastnou náhodou zavadil rukou o oko tak, že naň Bielecki následne oslepol. Napriek okamžitej lekárskej pomoci a náročným chirurgickým zákrokom, ktoré podstúpil sa už oko zachrániť nepodarilo. Ani tento fakt, či varovania lekárov nezabránili hráčovi v návrate k milovanej hádzanej, kde opäť slávi výrazné úspechy, tentokrát už však v špeciálnych ochranných okuliaroch.

“Zo športov je pomerne nebezpečný golf, ale, čo je zaujímavé, aj badminton – dôvodom je malý priemer košíka. V prípade akéhokoľvek poranenia oka pri športe je vždy dôležité nič nezanedbať a vyhľadať pomoc lekára. Dá sa tak jednoducho predísť neskorším komplikáciám” dodáva MUDr. Peter Žiak, PhD.

Očná klinika UVEA Mediklinik je jedným z najmodernejšie vybavených zdravotníckych zariadení nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Poskytuje komplexnú starostlivosť o oči počnúc diagnostikou oka,  odbornú pomoc pri výbere okuliarov, či šošoviek, až po operačnú a pooperačnú starostlivosť. Klinika ponúka všetky dostupné operačné výkony v odbore oftalmológia, vrátane najmodernejších operačných výkonov s použitím femtosekundového lasera. Tím kvalifikovaných lekárov s viac ako 15 ročnými skúsenosťami dokáže riešiť akýkoľvek oftalmologický problém pacienta v každom veku. Komplex kliniky zahŕňa aj ambulanciu, optiku a lekáreň. Očná klinika UVEA Mediklinik vznikla v decembri 2012 a nachádza sa v meste Martin, mestskej časti Priekopa.

Pre ďalšie informácie kontaktujte:

Lýdia Žáčková
zackova@divino.sk
+ 421 910 973 041
Divino, Juicy PR solutions

Miroslav Turza
turza@divino.sk
+ 421 911 132 368
Divino, Juicy PR solutions

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.