Štvrtina studní na západe Slovenska má nevyhovujúcu vodu! Viete, čím vydezinfikovať studňu?

BRATISLAVA, 10. apríla 2014 (tlacovasprava.sk) – Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej Republiky nedávno vykonal bezplatné laboratórne vyšetrenie vody z individuálnych vodných zdrojov. Voda z každej štvrtej studne bola nevyhovujúca.

Úrad verejného zdravotníctva a jeho bratislavská pobočka prijali spolu až 556 vzoriek, ktoré pochádzali prevažne z Bratislavského, ale aj z Trnavského kraja. Hygienici v nich zadarmo skúmali množstvo dusičnanov a dusitanov. Zvýšený výskyt týchto látok môže spôsobiť zdravotné problémy.

Testy ukázali, že až 157, čiže štvrtina vzoriek, mala viac dusičnanov, ako povoľuje norma. Znamená to, že táto voda nie je vôbec vhodná na pitie. Povolená hranica dusičnanov na jeden liter je 50 miligramov, 31 vzoriek prekročilo túto hodnotu viac ako dvojnásobne, 14 dokonca viac ako trojnásobne. Našli sa aj také studne, ktoré mali 300 či 500 miligramov na liter.
Vzorky s kritickými hodnotami pochádzali napríklad z obcí Sekule, Budmerice, Hubice, Jablonové, Rohov, Lozorno a mnohých ďalších. Problémovú vodu však mali aj studne vo väčších mestách, ako sú Pezinok, Senec či Sereď a dokonca niektoré časti Bratislavy.

Najčastejšími zdrojmi dusičnanov sú septiky, žumpy, skládky odpadov či pastviny, preto by sa studne mali umiestňovať ďaleko od nich. Dusičnany sú pre človeka veľmi nebezpečné a pri dlhodobom požívaní môžu spôsobiť rozvoj nádorových ochorení. Obzvlášť citlivé sú deti  a dojčatá do troch mesiacov. V ich prípade môže dôjsť až k úmrtiu.

Majitelia studní s nevyhovujúcimi výsledkami vody majú možnosť napojiť sa na verejný vodovod, ak ho obec má. Zásobovanie z neho sa považuje za najbezpečnejšie, keďže voda prechádza opakovanou kontrolou, čím sa dokážu prípadné problémy odhaliť veľmi skoro.

„Odporúčame identifikovať a odstrániť možné zdroje znečistenia v blízkosti studne ako sú hnojiská, chovy domácich zvierat, netesné žumpy a kanalizácia, nadmerné používanie hnojív a postrekov a laboratórny rozbor vody zopakovať“, hovorí Mgr. Eva Kaňková, z odboru hygieny životného prostredia, Úrad verejného zdravia Slovenskej republiky.

Čistenie studní je nevyhnutné zakončiť dezinfekciou vody. „Najčastejšie sa na dezinfekciu  používajú chlórové prípravky a treba k nej pristupovať zodpovedne“, hovorí Lenka Hurná, výrobková špecialistka pre značku Savo. Dezinfekcia chlórovými prostriedkami odstráni z vody mikrobiologické a biologické znečistenie. Pri čistení studní je taktiež potrebné odčerpať celý objem vody a mechanicky vyčistiť vnútorné steny. Zároveň je najvhodnejšie dno pokryť 30-50 cm vrstvou štrku alebo piesku.

Pokiaľ máme kvalitu vody vo vlastnej studni vyhovujúcu a využívame ju na pitné účely, odporúčame studňu predezinfikovať vždy v prípade mimoriadnych situácií, teda po veľkých dažďoch, na jar po topení snehu, pri technických zásahoch v studni a pod,“ odporúča Mgr. Eva Kaňková.

Počas sezóny je potrebné starať sa  o okolie studne, nie jednorazovo, aby do studne nezatekali povrchové vody, aby neboli v blízkosti studne hnojiská,  žumpy, odpady, presakujúca kanalizácia či chemicky obrábaná pôda.

„Najčastejšie sa na dezinfekciu vlastných studní používajú chlórové prípravky. Jedným z existujúcich  a schválených dezinfekčných prípravkov na našom trhu, ktorý je vhodný na dezinfekciu pitnej vody je prostriedok Savo Original. Pri všetkých dezinfekčných prostriedkoch pre pitnú vodu je však potrebné dodržať návod na použitie,“ dodáva Mgr. Eva Kaňková.

Majitelia studní, ktorí odovzdali vzorku vody, môžu nájsť výsledky na webe Úradu verejného zdravotníctva SR. Výsledky testovania za celé Slovensko by sa mali objaviť začiatkom apríla.

Mgr. Lenka Dolinajová
PR Senior Consultant
dolinajova@botticelli.sk
0902 917 177
BOTTICELLI, s.r.o.
Vlarska 46, 831 01 Bratislav

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.