*
článok
TLAČOVÉ SPRÁVY, Zdravie & Lifestyle

Sexuálny život Sloveniek: Prieskum ukazuje prekvapujúce fakty o nezodpovednom styku! (INFOGRAFIKA)

BRATISLAVA, 24. apríla 2014 (tlacovasprava.sk) – Mať spokojný vzťah a kvalitný sex je dôležitou súčasťou života väčšiny žien. Bohužiaľ, práve ony nesú následky zlyhania antikoncepčných metód. Aj preto sa spoločnosť Gedeon Richter v spolupráci s Millward Brown rozhodla uskutočniť medzinárodný prieskum sexuálneho správania sa dnešných žien a ich antikoncepčných metód.

Ako dopadlo Slovensko? 7.000 priznaní žien a smutné štatistiky

Za firmou Gedeon Richter je viac ako 113 rokov skúseností v oblasti gynekológie a núdzovej antikoncepcie. Pomáha každý deň vo viac než 100 krajinách porozumieť potrebám žien. Jej cieľom je získať lepší prehľad o sexuálnom správaní dnešných žien a antikoncepčných metódach. Je iniciátorom veľkého medzinárodného prieskumu o núdzovej antikoncepcii, v ktorom výskumníci sledovali 7.000 žien medzi 15-49 rokov v 15 krajinách sveta.

Fakty a výsledky zo Slovenska

Ako dopadli Slovenky v medzinárodnom prieskume spoločnosti Gedeon Richter v spolupráci s Millward Brown?

Ako dopadli Slovenky v medzinárodnom prieskume spoločnosti Gedeon Richter v spolupráci s Millward Brown?

Na Slovensku je použitie núdzovej aj perorálnej antikoncepcie oveľa nižšie v porovnaní s Českou republikou. Použitie iných metód je však podobné, ako v našej krajine. Prieskum sa robil na 500 slovenských ženách. U žien vo fertilnom veku aktívne používa hormonálnu antikoncepciu 13-14% žien. V našich končinách sa prerušovaný styk preferuje častejšie. Medzinárodne je to 17% a na Slovensku zhruba 19%. V Čechách je celková užívateľnosť hormónov vyššia, preto je aj povedomie chrániť sa celkom iné.

Hlavnými užívateľkami núdzovej antikoncepcie sú ženy medzi 18 až 29 rokov. Ide hlavne o mladšie ženy, študentky, mladé matky, veľmi zriedkavo o zrelé ženy, ktoré však volia potrat oveľa častejšie! Čím je žena staršia, tým viac odmieta núdzovú antikoncepciu a má k nej negatívny postoj. Myslí si, že je schopná si svoj sexuálny život ochrániť, s ohľadom na jej vek, životné skúseností, a preto neočakáva, že by sa jej mohlo niečo „prihodiť“. Opak je však pravdou a práve tieto ženy volia potrat najčastejšie.

Šokujúci slovenský prieskum

Na Slovensku máme až 15% žien, ktoré sa nechránia nijako! Ani len prerušovaným stykom či rátaním si plodných dní. Riskantné metódy ochrany ako je rátanie si plodných dní alebo prerušovaný styk používa ďalších 20%. V prieskume zároveň vyšlo, že 19% žien už podstúpilo potrat.

Podľa Národného centra zdravotníckych informácií sa na Slovensku vykoná približne 20 potratov denne, a nie z medicínskych dôvodov. Za obdobie 35 plodných rokov ženy (od 15 do 49 rokov života) je to približne 248.200 potratov. A to počet potratov za posledných 25 rokov výrazne klesol.  Pri počte žien v tomto vekovom rozmedzí je to 17,7% v SR! (Zdroj: Štat. úrad – vekove pyramídy, r.2010, žien je 1,4 mil.). Percentá sú teda potvrdené z dvoch strán.

Dôsledky potratu

Otázka potratu sa dotýka mnohých sfér a rozoberá sa hlavne z morálneho pohľadu. Okrem toho má nielen psychologické, ale hlavne lekárske vedľajšie účinky, čo by mal byť dostatočný dôvod, aby sa mu ženy vyhli.  „Proces rozhodovania o umelom prerušení tehotenstva môže byť veľmi stresujúci. Pôsobí tu skôr morálne pozadie až následne strach z možných komplikácii. Problémy sa môžu objaviť aj neskôr, zvlášť v situácii, keď sa žena snaží otehotnieť, ale nie úspešne. Reakciou na potrat môže byť pocit viny, úzkostné stavy, necitlivosť až znovu prežívanie situácie“, hovorí klinická psychologička PhDr. Katarína Jandová, PhD.“

Tabletka PO styku…

Núdzová antikoncepcia je v súčasnosti založená na dvoch základných mechanizmoch účinku. Prvý je postavený na podaní vysokej dávky gestagénu, levonorgestrelu, v období nasledujúcom bezprostredne po nechránenom pohlavnom styku, a tým dôjde hlavne k nepriamemu zabráneniu ovulácie. Núdzová antikoncepcia neprerušuje existujúce tehotenstvo, primárne zabraňuje uvoľneniu vajíčka, a tým  následne nevie dôjsť k jeho oplodneniu a uhniezdeniu v maternici. „ Pacientkam radím použiť núdzovú antikoncepciu v štandardných prípadoch ako je zlyhanie kondómu, ak si zabudli vziať antikoncepčnú pilulku, alebo sa spoľahli iba na prerušovanú súlož,“ hovorí gynekologička MUDr. Radmila Sládičeková, MPH.

Väčšina užívateliek si po svoju tabletku prichádza do lekárne do 72 hodín od nehody. Tabletka do 72 hodín je k dispozícií bez receptu. Na slovenskom trhu je distribuovaná iba pod jednou značkou. V balení sa nachádza jedna tabletka. Predajná cena je od 22 eur.

Viac informácií o núdzovej antikoncepcii, články, poradne, videá aj výsledky medzinárodného prieskumu nájdete na novom webe spoločnosti Gedeon Richter http://www.tabletkapo.sk

O spoločnosti Gedeon Richter:

Gedeon Richter, s r.o. (www.richter.sk), so sídlom v Budapešti v Maďarsku, je významná farmaceutická spoločnosť a v oblasti gynekológie. Je jednou z  najväčších spoločností strednej a   východnej Európy a svoju priamu prítomnosť rozširuje aj v krajinách západnej Európy.  Na Slovensku pôsobí osemnásty rok. Produktové portfólio spoločnosti pokrýva takmer všetky dôležité oblasti liekovej terapie, vrátane gynekologickej, kardiovaskulárnej a terapie centrálneho nervového systému. Spoločnosť vlastní najväčšiu jednotku (oddelenie) výskumu a vývoja v stredovýchodnej Európe, pôvodný výskum je zameraný na poruchy CNS. Spoločnosť Gedeon Richter je dobre známa pre svoju odbornosť v oblasti steroidnej chémie, a je preto významným hráčom na celosvetovom poli farmaceutických prípravkov pre ženy. Gedeon Richter je tiež aktívny v rámci rozvoja biotechnologických produktov.

O spoločnosti Millward Brown:

Millward Brown je medzinárodná spoločnosť založená v  roku 1973 pôsobiaca v 58 krajinách sveta zaoberajúca sa na marketingovo-konzultačnou činnosťou.  Bližšie informácie nájdete na stránke http://www.millwardbrown.com.

Kontakt:
Mgr. Jana Martincová
PR Manager
Gedeon Richter Slovakia, s.r.o.
Tel.: +421 917 422 290
E-mail: j.martincova@richterg.sk

Doplňujúce informácie

Ochrana pri sexe na slovenský spôsob

Napriek varovaniam a profesionálnym radám sa mnohé ženy aj na Slovensku stále spoliehajú na rizikové formy antikoncepcie (počítanie kalendárnych dní, teplotu v pošve, hustotu vaginálneho hlienu a pod.). Tieto a ďalšie neuspokojivé metódy sa používajú denno-denne medzi mladými aj staršími ročníkmi, čo môže viesť k nechcenému tehotenstvu.
Mnoho žien sa v kríze a strachu pred povinnosťami rodičovstva obracia na drastické riešenie, akým je potrat, ktorý môže mať dlhodobé nepriaznivé účinky. Núdzová antikoncepcia je diskrétna, ľahko dostupná alternatíva na zabránenie nechcenému tehotenstvu. V prípade, že zvolená primárna antikoncepcia zlyhá, zabráni nechcenému tehotenstvu až do 72 hodín po pohlavnom styku.

Koľko majú Slovenky sexuálnych partnerov?

Výsledky medzinárodného prieskumu zistili, že väčšina žien má viac ako jedného sexuálneho partnera za celý svoj život. V priemere ide o 5 sexuálnych vzťahov. Až 40% opýtaných žien malo sex s 1-3 partnermi, zatiaľ čo 10% malo viac než 10 partnerov. Výskum odhalil, že ženy častejšie striedajú partnerov v Rakúsku a vo Veľkej Británii, kde bol priemerný počet partnerov okolo 9, zatiaľ čo vo Vietname sa tamojšie ženy uspokojili iba s jedným sexuálnym vzťahom.

Frekvencia pohlavného styku

Pre väčšinu žien je dobrý sex dôležitou súčasťou života. Všeobecne majú ženy sex so svojimi partnermi 2 až 3-krát týždenne. V ktorej krajine si myslíte, že majú ženy sex najčastejšie?

V krajinách náruživých milencov, ako je Španielsko majú ženy pohlavný styk iba 2,1-krát týždenne, zatiaľ čo ich ruské náprotivky sú najvášnivejšie na celom svete a majú pohlavný styk 2,6-krát na týždennej báze. Ženy vo Veľkej Británii spia so svojimi partnermi 1,7-krát týždenne, zatiaľ čo dámy v Rakúsku a vo Vietname sú o niečo viac sexuálne aktívne. Čísla uvádzajú 1,8 a 1,9-krát týždenne.

Sexuálne správanie našich žien

Na Slovensku sa milujeme častejšie, no o to menej sa chránime. V porovnaní so susednou Českou republikou sme partnerovi ale vernejšie.
– V SR 4,9 sexuálnych partnerov za život, v ČR 7 (medzinárodne číslo je 5)
– V SR 2,2 sex. stykov týždenne, v ČR len 1,9 (medzinárodne číslo je 2,3)

Tým, že máme nízku užívateľnosť núdzovej antikoncepcie sa častejšie chránime kondómom (35% žien v SR, medzinárodne 27%)

Dôsledky potratu

Potrat je vlastne operácia, surový zásah do tela ženy a jeho účinky a riziká môžu byť fatálne.
–    Potrat môže mať vplyv na ženine šance otehotnieť neskôr
–    Znižuje plodnosť aj u produktívnej časti žien a u žien, čo ešte nerodili
–    Výsledkom môže byť chronická infekcia, pokiaľ sa nevykoná správne
–    Vyžaduje si hospitalizáciu, práceneschopnosť, prerušenie štúdia
–    Rizikom je, že sa vám ho nepodarí utajiť
–    Vždy ide o nie malý zásah do tela ženy, čiže o operáciu.

Pre mnoho žien má fyzické, emocionálne a duchovné dôsledky. Väčšina žien, ktoré majú potrat za sebou, s ním v spomienkach neustále bojujú a želajú si vrátiť čas, aby urobili všetko, čím by túto udalosť zvrátili. Prvotný pocit po potrate býva úľava. Žena sa zbavila bremena. Po krátkom čase sa však začína cítiť smutne, nevie sa tešiť, žiali, stáva sa menej citlivou voči problémom druhých. Nastupuje u nej dlhodobé citové otupenie.

Kedy volia Slovenky interrupciu?

Dôvodom sú rôzne príčiny, najmä je to materiálna nepripravenosť na dieťa, absencia partnera, nedostatočná podpora zo strany rodiny, nepostačujúce sociálne dávky a slabá starostlivosť o slobodné matky či sociálne prípady. Volia ju aj zo zdravotných príčin, ak ide o veľmi mladé ženy, alebo si ďalší prírastok do rodiny nemôžu dovoliť, ak ide o dôsledok znásilnenia, či dieťa matka počala s nevhodným partnerom.

Ženy na Slovensku sú tiež vystavené veľkému riziku chudoby. Cena potratu však nie je zanedbateľná. Na Slovensku sa pohybuje od 250 Eur.

Kontakt:
Mgr. Jana Martincová
PR Manager
Gedeon Richter Slovakia, s.r.o.
Tel.: +421 917 422 290
E-mail: j.martincova@richterg.sk

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: