Revolúciu v znížení hlučnosti pri brzdení vlakov má priniesť výskum Žilinskej univerzity

BRATISLAVA, ŽILINA, 3. júna 2014 (tlacovasprava.sk) – Projekty univerzít, ktoré sú financované z eurofondov, realizujú vedecké tímy nielen na zemi, ale aj v oblakoch. V prípade Žilinskej univerzity v Žiline ide o originálny výskum brzdenia koľajových vozidiel a vybudovanie letového laboratória. Aktivity tejto univerzity majú strategický význam pre možnú medzinárodnú spoluprácu so subjektmi prepojenými na Európsku organizáciu pre bezpečnosť letovej prevádzky (Eurocontrol) alebo Airbus.

Súčasťou univerzitného projektu „Centrum excelencie pre leteckú dopravu“, na ktoré univerzita získala takmer 4 milióny eur, sú špičkové laboratóriá Aerolab 1 a Aerolab 2 zamerané na zvyšovanej bezpečnosti civilného letectva.

,,Prvé monitoruje elektromagnetické pole v horizontálnej aj vertikálnej dimenzii vzhľadom na rádionavigačné, sledovacie a komunikačné prostriedky. Druhé laboratórium je zamerané na pozorovanie, výskum javov, ktoré vznikajú v oblasti letových hladín od 0 do 3 kilometrov výšky nad povrchom“, uviedla rektorka univerzity Tatiana Čorejová.

Keďže sa u nás spôsob získavania meteorologických údajov prostredníctvom výskumných lietadiel neaplikuje, predstavuje toto špeciálne letové laboratórium ojedinelý spôsob získavania informácií predovšetkým o oblačnosti,  turbulencii, námraze, ako aj o koncentrácii environmentálnych plynov a tokoch krátkovlnného a dlhovlnného žiarenia.

Revolúciou zníženia hlučnosti pri brzdení koľajových vozidiel by mohol byť výsledok výskumu ďalšieho projektu – laboratórium vybavené originálnym skúšobným prototypom brzdných komponentov RAILBCOT. Jeho základným cieľom bolo skúmať ako vzájomne pôsobí železničné dvojkolesie, koľajnica a zároveň brzdný systém.

„Vyvinuli sme unikátny skúšobný stav na základe využitia nových materiálov, ktorým dokážeme redukovať hlučnosť v železničnej doprave“, doplnila rektorka.

Žilinská univerzita v Žiline získala v operačnom programe Výskum a vývoj finančné prostriedky vo výške 61, 5 mil. eur. S počtom 34 europrojektov, ktoré realizovala prostredníctvom Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ, je v poradí druhá najúspešnejšia univerzita.

PhDr. Michal Kaliňák, PhD.
hovorca ministra a riaditeľ tlačového a informačného odboru
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky
Stromová 1, 813 30 Bratislava
Mobil: +421 905 403 292

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.