Dojčiace matky z celého Slovenska budú mať výstavu v Piešťanoch (FOTOGALÉRIA)

BRATISLAVA, 24.júna 2014 (tlacovasprava.sk)  – Team celoslovenskej kampane  “Dojčiť je IN” v období 1.7. – 1.8. 2014 predstaví návštevníkom Mestskej knižnice v Piešťanoch unikátnu výstavu s názvom 4,2. Témou výstavy je jedinečné puto medzi matkou a dieťaťom od narodenia až po prirodzené odstavenie. V Piešťanoch sa materiál sprístupní verejnosti v rámci 8. zastávky výstavy, po Šali, Liptovskom Mikuláši, Liptovskom Hrádku, Zvolene, Nitre a Galante.

Dojčenie matka mlieko dieťa
Výstava dojčiacich matiek s názvom 4,2 v termíne od 1.7. do 1.8. 2014 v Piešťanoch

Fotky od prvej zastávky precestovali 560 kilometrov.  Názov výstavy má poukázať na fakt, že priemerná doba dojčenia vo svete je 4,2 roka. Fotografie poskytli mamičky z celého Slovenska, návštevníci výstavy ich môžu obdivovať na plátne a na fotopapieri.

Na prvej zastávke výstavy, ktorá sa konala pred rokom v Šali bolo vystavených 15 plátien veľkých formátov, ktoré poskytol hlavný partner výstavy CEWE FOTOLAB. Za jeden rok mamičky poslali zo svojich rodinných albumov vyše 150 nádherných záberov, materiál momentálne tvorí 18 plátien a viac než 100 klasických fotografií.

Sprievodný odborný text pochádza zo zdrojov ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), OZ Mamila, ktorá združuje profesionálne poradkyne pri dojčení a od Dr.Jacka Newmana – kanadského pediatra, svetoznámeho experta na dojčenie.

V deň otvorenia výstavy, 1.7. 2014 o 16-ej hodine prinesie do knižnice pútavú prednášku na tému “Dokedy dojčiť?” predsedníčka OZ Mamila RNDr. Viera Červená. Mamičky budú mať možnosť diskutovať o dojčení a vyskúšať nosenie detí.

Fotogaléria:

Hlavným partnerom 8. zastávky v Piešťanoch je výrobca výživového doplnku Olejovita.

Dojčenie je oveľa viac, ako forma kŕmenia a je prirodzené kdekoľvek a kedykoľvek – podľa potrieb dieťaťa. Okrem poskytovania živín a dôležitých látok potrebných na správny rast dieťaťa má aj funciu termoregulácie, dodáva pocit bezpečia, tíši bolesť a pomáha pri uspávaní.

Pre matky znamená prevenciu nádorových ochorení a osteoporózy a v neposlednom rade šetrí čas a peniaze. WHO odporúča výlučné dojčenie do 6. mesiacov, potom pri postupnom zavádzaní príkrmov do 2 rokov a ďalej tak, ako to matke a dieťaťu vyhovuje.

Hlavnou myšlienkou výstavy ako aj celej kampane je, aby spoločnosť vnímala dojčenie ako normu. Cieľom organizátorov je materiál sprístupniť návštevníkom po celom Slovensku.

Katarína Brňáková
Koordinátorka projektu
0949 792 991
info@dojcit-je-in.eu
http://www.dojcit-je-in.eu
Kampaň za zdravšiu generáciu

2 comments

 1. Milá Sasa, som rada, že ste sa s nami podelili o svoje myšlienky. Vážime si každý názor, lebo tak, ako každý z nás je jedinečný, má právo aj na to, aby mal svoj pohľad na vec.

  Dojčenei odjakživa bolo normou a nikto to nerišil. Patrilo k životu, lebo neexistovali ľudia, ktorí by z NEdojčenia profitovali.Ak žena nemohla dojčiť (lebo zomrela pri pôrode, príp.mala iný problém), dieťa dali dojke – žene, ktorá dojčila svoje dieťa, alebo mu dali mlieko nejakého zvieraťa, aby prežilo.
  Počas minulého storočia však postupne zaviedli zhora riadené zmeny vo výchove, k čomu patrilo aj to, že žena sa musela vrátiť do práce a bolo žiadúce, aby dieťa bolo čo najskôr odstavené. Okrem toho (resp.práve preto) sa objavili na trhu náhrady materského mlieka, ktoré boli aj sú vyrobené z kravského mlieka, akurát sú mnohonásobne drahšie, ako obyčajné kravské mlieko. Podstata je ale v tom, že postupne sa začal miznúť obraz dojčiacej ženy a nahradil ho obraz dieťaťa, ktoré pije z fľaše. Následkom toho sa časom dojčenie zdegradovalo na kŕmenie z prsníkov, a reklamy vzbudzovali dojem, že sa plnohodnotne dá nahradiť kŕmením z fľaše. Tejto dezinformácii uverilo množstvo ľudí napriek tomu, že dojčenie je oveľa viac, ako kŕmenie.

  Máte pravdu, dojčenie je prirodzená vec, avšak dnes existujú mamičky, ktoré v živote nevideli dojčenie “naživo”, lebo jednoducho vo svojom okolí nebola žena, ktorá dojčila. Pre niekoho je to ťažké pochopiť, ale žiaľ je to tak.
  Na jednej strane sa od ženy očakáva, že bude dojčiť, na druhej strane nedostáva potrebnú podporu.

  Naša kampaň nie je mierená proti nikomu ani ničomu, ale zameraná na šírenie pravdivých informácií od odborníkov. Vystavené fotografie odovzdávajú posolstvo bez slov – predstavujú krásu vzťahu dojčiacej matky a dojčeného dieťaťa. Samozrejme, tak, ako aj na výstave iných obrazov, záleží na pozorovateľa, čo na danom obrázku vidí.

  Našim zámerom je, aby sa o dojčení diskutovalo, výstava počas putovania Slovenskom vyvolala v ľuďoch rôzne emócie, negatívne nevynímajúc. Nuž,ale tak je to v poriadku. Preto berieme každý názor, lebo ľudia si ich vytvárajú na základe vlastných skúseností. Ak naša výstava spôsobí len to, že vďaka nej na Slovensku sa bude dojčiť o jedno dieťa viac či dlhšie, už sa to oplatilo. Takéto ohlasy sme dostali už po tretej zastávke, čo nás nesmierne teší, preto pokračujeme ďalej a dávame možnosť ľuďom, aby sa mohli pozrieť na fotografie naživo (takto cez monitor počítača je to skreslené), prečítať si odborný text s informáciami, ktoré väčšina počuje prvýkrát a tak si vytvoriť, či prehodnotiť názor na dojčenie. Verte mi, mnohí ani názor nemajú vytvorení, keďže nikdy sa s dojčením naživo neboli “konfrontovaní”.

  Ešte raz vďaka za názor a srdečne pozývame aj Vás na prednášku na tému “Dokedy dojčiť? Ako vyzerá prirodzené odstavenie?” v utorok, 1.7.2014 o 16-ej, v Piešťanskej knižnici.

  Prajem všetko dobré.

 2. Kojenie je prirodzena a spravna vec, ale toto mi uz prijde troska chore! Nikto uz nema zdravy rozum? Prijde mi to, ze pri tich fotkach o ziadne silne puto medzi dietatom a matkou nejde ale skor o sebarealizovanie sa niektorich zien! Cele toto fanaticke glorifikovanie zosiroka obchadza skutocne potreby dietata ! Kojenie je tak prirodzena vec ako porod, plodenie atd a tiez to nehodim na internet, ze aha aka som uzasna milenka, matka a rodicka!! Mam pocit, ze ak na jednej strane su matky, ktore kaslu na decko, tak na druhej strane su rovnako egoisticke matky ktore sa na decku realizuju, skryvajuc sa pod dokonale “materstvo”. Matka, ktorej skutocne zalezi na pute s dietatom, tak si ho aj vychutnava pekne doma, venuje sa dietatu a nepotrebuje svoje ocumlane prsia predvadzat pred celym svetom !!! Zas jedna prirodzena vec , z ktorej sa urobil chory fanatizmus. Konieckoncov, ano su aj take zeny (i ked niektore fanaticky tomu len tazko veria!) ktore aj napriek tomu, ze by chceli, tak nemozu kojit ! A tie mozu a aj mnohe maju, neporovnatelne silnejsie puto s dietatom ako kojace matky ! Kojenie nerobi zo zeny matku, neni ani zarukou citoveho puta ani nic podobne! Puto nevychadza z bradavky ale zo srdca! Kojenie tiez neznamena, ze dieta je predurcene k dokonale zdravemu a stastnemu zivotu ! A nekojenie neznamena nezdravy, nestastny a frustrovany zivot ! Nerobte zo vsetkeho extrem, ok teste sa, ze mate mlieko, ale pouzivajte aj trocha rozum, lebo nic z tohto neni zarukou toho, ze ste dobry rodic, aby to nedopadlo ako tieto zeny, ze viac prezentuju seba namiesto toho aby sa doma venovali dietatu. Nedalo mi to nevyjadrit sa, lebo uz mi vre niekedy zlc z dnesnych “super dokonalych” chorych matiek, ktore robia omnoho viac skody ako osohu, nielen dietatu ale aj celej spolocnosti. Venujte sa svojim detom a prosim, nerieste si svoje komplexy vystavovanim svojich kojacich prs v galerii.. !

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.