Koľko stojí vysokoškolák a kde získať výhodné financovanie štúdia?

BRATISLAVA, 15. augusta 2014 (tlacovasprava.sk) – Niektorí vysokoškoláci minú za rok 2 000, iní aj 4 400 eur, závisí to od miesta štúdia aj typu vysokej školy. Študentov financuje prevažne rodina. Pomáhajú si však aj brigádami, žiadajú o štipendiá, využívajú Fond na podporu vzdelávania a čoraz častejšie i pôžičku z komerčných bánk. Aktívnym vysokoškolákom požičia VÚB už od 4,9 % ročne, účet získajú zadarmo.

Podľa prieskumu spoločnosti 2muse, ktorý robila pre VÚB banku, minie ročne vysokoškolák na štúdium  od 2 000 do 4 400 eur v závislosti od svojej finančnej situácie, miesta štúdia a typu vysokej školy. Najdrahšie štúdium majú študenti Ekonomickej univerzity, najmenej minú vysokoškoláci z Katolíckej univerzity. Štatistiky potvrdzuje aj priebežná správa Centra vedecko-technických informácií SR, podľa ktorej sú mesačné výdavky vysokoškolákov od 230 do 270 eur (medián).

Štúdium väčšinou financuje rodina, ale vysokoškoláci sa snažia privyrobiť si aj brigádami či v zamestnaní. Ďalšou z možností je získanie štipendia, či pôžičky z banky. Študenti vyšších ročníkov VŠ získajú napr. vo VÚB Flexipôžičku do 5 000 eur so splatnosťou do šiestich rokov a úrokovou sadzbou 7,9 % ročne.

Zdroj: Prieskum o sociálnych a ekonomických podmienkach života študentov vysokých škôl v SR spracovalo Centrum vedecko-technických informácií SR (Odbor metodiky a tvorby informácií, Oddelenie vysokých škôl) na základe 3 734 odovzdaných dotazníkov.
Zdroj: Prieskum o sociálnych a ekonomických podmienkach života študentov vysokých škôl v SR spracovalo Centrum vedecko-technických informácií SR (Odbor metodiky a tvorby informácií, Oddelenie vysokých škôl) na základe 3 734 odovzdaných dotazníkov.

Vyšší úver do 10 000 eur môžu čerpať už od prvého ročníka študenti Vysokej školy manažmentu, Stredoeurópskej vysokej školy a Paneurópskej vysokej školy, maximálna výška úveru 25 000 eur platí pre študentov MBA štúdia. Vysokoškoláci si sadzbu môžu znížiť využívaním ďalších služieb (vedenie účtu Start konto, posielanie príjmu, poistenie úveru) alebo vlastnou aktivitou (prospech do 1,5, vedecké činnosti, dobrovoľnícka práca), celkovo až o 3 % na 4,9 % ročne.

Úver je zabezpečený formou solidárneho dlžníka (rodič alebo súrodenec), pre vybrané fakulty ho banka poskytuje bez zabezpečenia (predovšetkým fakulty so zameraním na IT, lekárstvo, farmáciu či veterinárne lekárstvo). Na jeho vybavenie stačí doklad totožnosti, potvrdenie o návšteve školy, prípadne doklady potvrdzujúce príjem solidárneho dlžníka a nároky na zľavy. Pôžičku môžu získať aj zahraniční študenti.

Kým v roku 2010 si študenti vo VÚB požičiavali priemerne 2 300 eur, v roku 2014 to je už 3 600 eur. Priemerná doba splatnosti je 4 až 4,5 roka. „Študentské pôžičky možno získať bez dokladovania príjmu s minimom dokladov. Keďže nie sú účelovo viazané, môžu ich mladí ľudia použiť aj na nákup notebooku či jazykový pobyt v zahraničí. Aktívni študenti platia len 50 % poplatku za poskytnutie úveru a získavajú aj ďalšie zvýhodnenia,“ povedala Melinda Burdanová, vedúca oddelenia úverov VÚB banky.

Okrem výhodnej pôžičky VÚB banka študentom od 15 do 24 rokov poskytuje bezplatné vedenie účtu Start konto. Na založenie stačí občiansky preukaz a potvrdenie o návšteve školy. K účtu študent získava platobnú kartu VISA Classic alebo bezkontaktnú kartu VISA Inspire, neplatí za platby kartou, ani za výbery z bankomatov VÚB. Bonusom je bezplatné poistenie straty alebo krádeže dokladov, kľúčov, tašky či peňaženky, ale aj zneužitia SIM karty mobilného telefónu. To získa v prípade, že na Start konte urobí mesačne aspoň 6 transakcií a na účet mu príde aspoň 100 eur. Na rýchle a bezpečné platenie môžu študenti využiť mobilnú aplikáciu s bezkontaktnou platobnou nálepkou VISA Inspire Wave 2 Pay.

VÚB banka je členom medzinárodnej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo, ktorá má zastúpenie vo viac ako 40 krajinách po celom svete. Je aktuálnou držiteľkou ocenenia Najlepšia banka na Slovensku od magazínov Global Finance a  EMEA Finance ako aj ocenenia Banka s najlepšími službami privátneho bankovníctva na Slovensku od magazínu Euromoney. Svoje služby na Slovensku poskytuje prostredníctvom siete   195 retailových pobočiek, 32 firemných pobočiek a 11 hypotekárnych centier. Banka zároveň prevádzkuje aj jednu pobočku v Českej republike.

Walterová Alena
Tlačové oddelenie
Tel.: +421 2 5055 2424
E-mail: tlacove@vub.sk
awalterova@vub.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.