Neologická synagóga v Žiline získala podporu od spoločnosti Schüco (FOTO)

BRATISLAVA, 18. augusta 2014 (tlacovasprava.sk) –  Budova synagógy v Žiline je považovaná za jednu z najpozoruhodnejších pamiatok modernej medzivojnovej architektúry s celoeurópskym významom. Na jej obnove sa podieľala aj spoločnosť Schüco.

Stavba neologickej synagógy v Žiline stojí na mieste pôvodnej synagógy z roku 1881. Je dielom nemeckého architekta prof. dr. Petra Behrensa (1868 – 1940), ktorý sa považuje za jedného z krstných otcov modernizmu. Stavba je od roku 1963 národnou kultúrnou pamiatkou (zapísaná do Ústredného zoznamu kultúrnych pamiatok dňa 5. 11. 1963 pod číslom 89/1963).

NEOLOGICKÁ SYNAGÓGA ŽILINA SCHÜCO
Stavba neologickej synagógy v Žiline stojí na mieste pôvodnej synagógy z roku 1881. Autorom projektu bol nemecký architekt prof. dr. Peter Behrens (1868 – 1940).

Vzhľadom na nepriaznivý stav budovy sa občianske združenie Truc sphérique, v spolupráci s Židovskou náboženskou obcou Žilina, rozhodlo pripraviť projekt na rekonštrukciu synagógy s cieľom vytvorenia výstavného priestoru európskeho rozmeru. Pri obnove synagógy, ktorá sa začala v roku 2012, spolupracuje viacero partnerov a podporovateľov. Patrí medzi nich aj spoločnosť Schüco, ktorá dodala materiál na vstupné dvere tvoriace vstup do infocentra. V tomto priestore už v súčasnosti prebiehajú rôzne vernisáže a výstavy.

„Tento projekt nás oslovil svojou unikátnosťou a významom. Vďaka obnove synagógy sa nielen zachránila jej historická hodnota, ale zároveň sa vytvoril reprezentatívny priestor pre šírenie kultúry. Preto nás veľmi teší, že sme sa na projekte mohli spolupodieľať,“ uviedol Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco International KG na Slovensku.

Samotnej rekonštrukcii synagógy predchádzal dôsledný pamiatkový výskum. Architektonické riešenie, pripravené renomovanými odborníkmi, zdôrazní monumentalitu priestoru a jeho novú funkčnosť. Autori projektu plánujú v synagóge okrem samostatných výstav organizovať podujatia zamerané na neformálne vzdelávanie a výskumné aktivity.

Mgr. art. Václav Michalčík
Account Manager
Kharisma, s. r. o.
Sídlo: Pluhová 42, 831 03  Bratislava
Tel.: +421 903 892 810
E-mail: vaclav.michalcik@kharisma.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.