Pozrite si, ako prvodarca Jaroslav Baška pustil žilou! (FOTO)

TRENČÍN, 24. augusta 2014 (tlacovasprava.sk) – Dvadsaťjeden zamestnancov Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) zareagovalo na výzvu Fakultnej nemocnice Trenčín a Národnej transfúznej služby SR a darovalo krv. Prvodarcami sa stali predseda TSK Jaroslav Baška a ďalších dvanásť dobrovoľníkov. Spolu odovzdali viac ako 8,5 litra najvzácnejšej tekutiny.

Dvadsaťjeden zamestnancov Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) zareagovalo na výzvu Fakultnej nemocnice Trenčín a Národnej transfúznej služby SR a darovalo krv.
Dvadsaťjeden zamestnancov Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) zareagovalo na výzvu Fakultnej nemocnice Trenčín a Národnej transfúznej služby SR a darovalo krv.

Mobilná transfúzna jednotka bola zriadená priamo v Úrade TSK a hneď ráno v piatok 22. augusta 2014 vyplnilo dotazník darcu 38 zamestnancov TSK a organizácií v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Kvôli rôznym kontraindikáciám sa však nepodarilo darovať krv všetkým z nich.

K darcovstvu krvi vyzýva aj predseda TSK Jaroslav Baška: „Som rád, že veľa zamestnancov Trenčianskeho samosprávneho kraja reagovalo na výzvu pozitívne, nakoľko krvi je v týchto dňoch málo. Keďže som prvodarca, vždy som mal predstavu, že keď mi zoberú pol litra, liter budem potrebovať naspäť, ale našťastie to znášam dobre. Ďakujem všetkým, ktorí sa dnes zúčastnili a verím, že naša krv pomôže všetkým, ktorí to potrebujú. Zároveň vyzývam ostatných obyvateľov Trenčianskeho kraja, najmä športovcov, ktorí sú zdraví a vitálni, aby takýmto spôsobom pomohli,“ povedal bezprostredne po odbere krvi.

Viac o podmienkach darovania krvi povedala doktorka Nikola Baffy z Národnej transfúznej služby SR, pracovisko Trenčín: „Základné pravidlá sú, aby mal darca nad 18 rokov a nad 50 kg, pred darovaním by mal mať ľahké raňajky bez mastného jedla. Odoberá sa 400 – 450 ml krvi. Sme veľmi radi, koľko ľudí dnes prišlo a najviac sa tešíme veľkému počtu prvodarcov. Pre nás je každá krv vzácna.“

Okrem toho sa treba riadiť niekoľkými ďalšími pokynmi: „Teraz sú rizikové krajiny Taliansko, Srbsko, Bosna a Hercegovina kvôli tomu, že sa tam vyskytujú komáre, ktoré prenášajú vírus západonílskej horúčky. Krv možno darovať až 28 dní po návrate z týchto krajín,“ uzavrela Baffy.

Fotogaléria:

Pre viac informácií kontaktujte:
Mgr. Petra Hinková Čimová
Oddelenie komunikácie a medzinárodných vzťahov TSK
petra.cimova@tsk.sk
+421(0) 901 918 108

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.