Inciátori tzv. chodníkovej novely Števčík a Procházka vítajú najnovšiu iniciatívu poslancov národnej rady

BRATISLAVA – STARÉ MESTO, 25. augusta 2014 (tlacovasprava.sk) – Iniciátori tzv. chodníkovej novely zákona o pozemných komunikáciách (cestný zákon) Radoslav ŠtevčíkMarián Procházka vítajú iniciatívu skupiny poslancov Národnej rady SR Daniela Krajcera, Juraja Drobu, Martina Chrena, Jozefa Kollára a Juraja Miškova, ktorí si osvojili ich návrh a predložili ho na rokovanie Národnej rady SR.

Sme presvedčení, že cestný zákon je v rozpore s Ústavou SR, keď vlastníkom priľahlých nehnuteľností stanovuje povinnosť starať sa o obecné chodníky. Máme za to, že majiteľ, správca alebo užívateľ priľahlej nehnuteľnosti nesmie byť zákonom, resp. na jeho základe vydaným všeobecne záväzným nariadením obce nútený vykonávať niečo vo vzťahu k inému majetku, len z titulu právneho vzťahu k priľahlej nehnuteľnosti,“ uviedol Radoslav Števčík.

Radoslav Števčík Bratislava
Jeden z iniciátorov tzv. chodníkovej novely zákona o pozemných komunikáciách (cestný zákon) Radoslav Števčík.

Inciátori tzv. chodníkovej novely Radoslav Števčík a Marián Procházka sa ešte na jar 2010 obrátili na poslancov Národnej rady SR s návrhom na zmenu cestného zákona. Opakovane sa na nových poslancov Národnej rady SR obrátili aj po parlamentných voľbách v roku 2010, ale opäť neúspešne. Po predčasných parlamentných voľbách v roku 2012 sa opäť obrátili na poslancov novej Národnej rady SR, ale bez odozvy.

Príslušné ustanovenia cestného zákona zakladajú nerovnosť vlastníkov čo do obsahu ich vlastníckeho práva a povinností vyplývajúcich z vlastníckeho práva v rozpore s ústavou v neprospech vlastníkov priľahlých nehnuteľností k chodníkom, ktoré sú vo vlastníctve obce,“ uzavrel Radoslav Števčík.

Navyše zákon ukladá vlastníkom priľahlých nehnuteľností absolútnu zodpovednosť za škody, ktorých príčinou boli závady v schodnosti na priľahlých chodníkoch, ktoré vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom a neboli bez prieťahov odstránené. Kým obce ako správcovia cestných komunikácií sa majú možnosť z takejto zodpovednosti vyviniť, vlastníci priľahlých nehnuteľností takúto možnosť podľa zákona nemajú.

„Medzičasom sme sa obrátili na Generálneho prokurátora SR, aby sa ako oprávnená osoba obrátil v tejto veci na Ústavný súd SR. Vítame, že sa v Národnej rade SR našla skupina poslancov, ktorá si osvojila náš návrh a našu argumentáciu a pokúsia sa protiústavný stav odstrániť novelou cestného zákona. Pokiaľ sa nenájde v parlamente vôľa zákon zmeniť, veríme, že tak urobí Ústavný súd SR,“ konštatoval Radoslav Števčík.

Obaja inciátori tzv. chodníkovej novely ešte ako miestni poslanci mestskej časti Bratislava – Staré Mesto v roku 2010 presadili zmenu príslušného miestneho nariadenia s tým, že o schodnosť obecných chodníkov sa má starať obec. Na návrh starostky Starého Mesta Táne Rosovej bolo v roku 2011 staromestské nariadenie zmenené a mestská časť opäť túto ťarchu preniesla na vlastníkov priľahlých nehnuteľností.

Radoslav Števčík
press@stevcik.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.