Japonsko vyhodnotilo tender na čistenie vody vo Fukušime od trícia

BRATISLAVA, 16. septembra 2014 (tlacovasprava.sk) – Do tendra na vývoj inovatívnej technológie sa prihlásilo 29 uchádzačov, japonská vláda si vybrala tri. Ruský podnik RosRAO, dcérska spoločnosť Štátnej korporácie pre jadrovú energiu Rosatom, sa stal jednou z troch medzinárodných firiem, ktoré sa zúčastnia vývoja nových efektívnych technológií pre čistenie zamorených tekutých rádioaktívnych odpadov v oblasti havarovanej JE Fukušima-1, konkrétne pre očistu vody od rádioaktívneho trícia.

Japonská vláda dala medzi 29 záujemcami prednosť ruskej firme RosRAO, americkej spoločnosti Kurion Inc a americko-japonskej GE Hitachi Nuclear Energy Canada Inc. Každý z víťazov tendra získa štátnu dotáciu vo výške jednej miliardy jenov (viac ako 9,5 milióna amerických dolárov) na vývoj maximálne efektívnej technológie pre očistenie vody od trícia. To má veľmi nízku energiu radiácie a krátky polčas rozpadu, ale môže byť potenciálne nebezpečné pre zdravie človeka, ak sa zo zamorenej vody dostane do pľúc.

V súčasnosti je v nádržiach a rezervoároch havarovanej JE Fukušima-1 viac ako 440 tisíc ton vody s maximálnou úrovňou radiácie do 410 miliónov becquerelov na liter vody. Každý deň sa pritom kvôli prílivu podzemných vôd objem zamorenej vody zväčšuje o ďalších 400 ton. V súčasnej dobe sa na čistenie tejto zamorenej vody používa technológia ALPS, ktorá dokáže neutralizovať 62 rádioaktívnych prvkov, medzi ktorými však trícium chýba.

Víťazné tímy musia predložiť svoje projekty do marca 2016 a ihneď potom bude zahájená realizácia najefektívnejšieho z nich. Japonská vláda pripúšťa, že pre dosiahnutie optimálneho výsledku je možný aj variant využitia všetkých troch návrhov. Ruská spoločnosť RosRAO oznámila, že víťazstvo v súťaži bolo dosiahnuté vďaka úzkej spolupráci s vývojármi svetového lídra v oblasti štúdia rádioaktívnych odpadov – rádiového inštitútu VG Chlopina zo Sankt-Peterburgu. Aj tento výskumný ústav je súčasťou štruktúry Štátnej korporácie pre jadrovú energiu Rosatom.

AMI Communications Slovakia spol. s r.o.
Suché mýto 1/C, 811 03 Bratislava,
Tel.: (+421) 2 524 985 49
Fax: (+421) 2 524 985 49

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.