Starostka Starého Mesta Rosová terčom ostrej kritiky pre sériu nevýhodných zmlúv!

BRATISLAVA, STARÉ MESTO, 6. októbra 2014 (tlacovasprava.sk) – „Samospráva nesmie viac uzatvárať nevýhodné zmluvy, z ktorých profitujú súkromné firmy na úkor mestskej časti,“ uviedol nezávislý kandidát na Starého Mesta Radoslav Števčík pri predstavení volebného programu pre nadchádzajúce komunálne voľby. Upozornil, že súčasná starostka Starého Mesta pred štyrmi rokmi sľubovala, že ukončí nevýhodnú 20-ročnú zmluvu na prenájom parkovacích miest v centre mesta súkromnej spoločnosti BPS PARK, a.s.. Namiesto to vlani stiahla zo súdu žaloby mestskej časti a podpísala sa tak pod túto pre Staré Mesto nevýhodnú zmluvu.

Radoslav Števčík Bratislava
Jeden z iniciátorov tzv. chodníkovej novely zákona o pozemných komunikáciách (cestný zákon) Radoslav Števčík.

Nájomnú zmluvu na prenájom parkovacích miest v centre Bratislavy podpísal v roku 2005 vtedajší starosta Peter Čiernik. Súkromnej spoločnosti prenajal 2366 parkovacích miest – jedno za 3050 Sk ročne. Pritom podľa vtedy platného všeobecne záväzného nariadenia o miestnych daniach bola sadzba za trvalé parkovanie vozidla 10 Sk za meter štvorcový a deň. V prepočte bola ročná sadzba dane za jedno parkovacie miesto s rozlohou 10 štvorcových metrov 36 500 Sk. Vtedajší starosta obišiel VZN o miestnych daniach a prenajal parkovacie miesta podmienok výrazne nevýhodných pre mestskú časť.

Jeho nasledovník Andrej Petrek podal na súde žalobu na určenie neplatnosti nájomnej zmluvy. Súčasná starostka Tatiana Rosová pred voľbami v roku 2010 sľubovala, že zmluvu zruší. Svoj sľub však nedodržala a v roku 2013 stiahla žalobu a uzavrela s BPS PARK, a.s., dohodu o urovnaní sporných práv z pôvodnej nájomnej zmluvy. Tým prakticky podpísala 20-ročnú nájomnú zmluvu, ktorej doba platnosti končí v roku 2026.

Súčasťou zmluvy je aj záväzok, že nájomca investuje 250-tisíc eur do inštalovania parkovacích automatov a mestská časť mu umožní zvýšenie ceny krátkodobého parkovného. Od 1. októbra 2014 sa cena poplatku za parkovanie skutočne zvýšila o 25% – z 0,80 na 1,00 €. Toto zvýšenie má kompenzovať investíciu do parkovacích automatov. V ideálnom prípade sa vďaka zvýšeniu poplatku za parkovanie o 20 centrov vrátiť táto investícia BPS PARK za 62 pracovných dní. Zvyšných 12 rokov pôjde týchto 20 centov do vrecka súkromnej firmy, pričom mestská časť dostane z tržieb len 2,5 %.

„Som presvedčený, že starostka Starého Mesta konala v rozpore s verejným záujmom, keď stiahla zo súdu žalobu a dohodla sa s nájomcom na mimosúdnom urovnaní. Navyše táto jej dohoda spôsobila, že Staromešťania a návštevníci mestskej časti budú platiť o 25% vyššiu cenu ako doteraz, pričom kvalita tejto služby sa nijako nezvýšila a tento výnos skončí vo vrecku akcionárov súkromnej spoločnosti,“ uviedol Radoslav Števčík. On sám vidí riešenie v opätovnej žalobe na určenie neplatnosti nájomnej zmluvy, ktorá je naďalej pre Staré Mesto absolútne nevýhodná.

Kontakt:
Mediálny tím
Nezávislého kandidáta na starostu Starého Mesta
press@stevcik.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.