Pri Bratislave otvárajú novú 28 km cyklotrasu s nádhernými scenériami (FOTO)

BRATISLAVA, 13. októbra 2014 (tlacovasprava.sk) – Primátor hlavného mesta Bratislavy, starostovia Rače, Vajnor a primátor mesta Svätý Jur spolu s predstaviteľmi združenia JuRaVa pozývajú všetkých milovníkov cyklistiky a športu na slávnostné otvorenie Malokarpatsko-šúrskej cyklomagistrály, ktoré sa bude konať najbližšiu nedeľu 19. októbra 2014 o 14.30 hod pri Pustom kostolíku medzi Račou a Svätým Jurom.

Zo Svätého Jura sa štartuje o 14,00 hod z námestia v sprievode Majsterky a vicemajsterky SR v MTB maratóne r.2013 Andrea Juhásová a Zuzana Juhásová aj iných členov Cyklistického klubu Svätý Jur. Odchod z Vajnor o 14,00 od začiatku Jurskej cesty pri kríži na potoku Kratina.

Z Rače vyštartuje cyklistický pelotón o 14-tej hodine z Námestia Andreja Hlinku smerom k Pustému kostolíku. „Za všetkých môžem povedať, že sme na novú cyklomagistrálu veľmi pyšní. Je to ďalšia možnosť na aktívne a hlavne užitočné trávenie voľného času nielen pre jednotlivcov, ale aj pre celé rodiny,“ povedal starosta Rače Peter Pilinský.

Cyklotrasa združenia JuRaVa ponúka množstvo pôsobivých scenérií v okolí prírodnej rezervácie Šúr
Cyklotrasa združenia JuRaVa ponúka množstvo pôsobivých scenérií v okolí prírodnej rezervácie Šúr

“Cyklotrasa JURAVA je veľmi prospešný projekt pre širokú verejnosť nielen z nášho regiónu a preto som rád, že som vytrval spolu s poradcom M. Schwabom z úradu v snahe o jej presadenie od roku 2008 až po rok 2014, kedy až na tretí krát bola úspešná medzi projektmi EU. Nech slúži dlhé roky pre oddych a rekreáciu ľudí v malebnom vinohradníckom Malokarpatskom kraji pod račanskými, vajnorskými a jurskými vinohradmi a spája ľudí medzi sebou a  s prírodou” povedal Ján Mrva – starosta MČ Vajnory.

Cyklotrasa JuRaVa pri Pustom kostolíku medzi Račou a Sv. Jurom
Cyklotrasa JuRaVa pri Pustom kostolíku medzi Račou a Sv. Jurom

„Verím, že nám v nedeľu vyjde pekné počasie a otvorenie tejto krásnej novej cyklotrasy si všetci užijeme. Cesta vybudovania cyklomagistrály bola náročná a dlhá, ale teraz je jasné, že stála za to,“ povedala konateľka združenia JuRaVa Mariana Fiamová, prednostka úradu vo Svätom Jura a zároveň členka cyklistického klubu CK Svätý Jur.

Cyklotrasa dostala zelenú vo februári tohto roka. Ministerstvo pôdohospodárstva vtedy ako riadiaci orgán pre Operačný program Bratislavský kraj vydalo súhlasné stanovisko k žiadosti združenia JuRaVa o nenávratný finančný príspevok z eurofondov vo výške 617 493 eur.

Celkové oprávnené výdavky projektu boli schválené vo výške 649 993,34 eur s DPH.

Podľa konateľa združenia Jozefa Mórika sa na projekte pracovalo od roku 2008, ale úrad pod vedením bývalého starostu Jána Zvonára sa rozhodol tesne pred podaním žiadosti na financovanie projektu vystúpiť zo združenia! Proces sa nanovo obnovil až po voľbách v roku 2010, ktoré rozhodli o zmene na čele Rače v prospech súčasného starostu Petra Pilinského.

“Ide tu o 4 ročnú spoluprácu mikroregiónu Jur, Rača, Vajnory. Začínali sme s tým už pred 7 rokmi a vďaka tejto spolupráci bude náš vinohradnícky región ešte viac prepojený,” napísal vajnorský starosta Ján Mrva v skupine Račania na facebooku.

Projekt Malokarpatsko-šúrskej cyklomagistrály spája na zhruba 28 kilometroch Svätý Jur, Raču a Vajnory.

Bývalý račiansky poslanec Jozef Mórik, konateľ Zduženia JuRaVa,  o cyklotrase povedal: „Združenie pripravilo začiatkom roku 2012 realizačný projekt, ktorého najťažšou časťou bolo zabezpečenie nájomných zmlúv na všetky pozemky. Išlo o vyriešenie využívania pozemkov, keďže cyklotrasa povedie cez vinohrady, role, zastavané územia obcí ako aj cez Národnú prírodnú rezerváciu Šúr. Posledným zložitým bodom tejto fázy doriešenie komplikovaného úseku pri konečnej električiek za Karpatským námestím. Nasledovala žiadosť o poskytnutie financií zo štrukturálnych fondov Európskej únie.“

Malokarpatsko-šúrska cyklomagistrála by sa mohla v budúcnosti napojiť na Podkarpatskú cyklomagistrálu a nultý cyklookruh Bratislavy.

Foto: Marcel Rebro, archív MČ Rača

Fotogaléria:

Ing. Mariana Fiamová
Prednostka MsÚ
Prostredná 29
90021 Svätý Jur
http://www.svatyjur.sk
tel.: 02/49 202 303
mobil: 0915 782076

2 comments

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.