*
článok
Kultúra & Umenie, TLAČOVÉ SPRÁVY

Na výstave ÚĽUV aj výrobky Jozefa Holánika-Bakeľa, ktorý ako prvý na svete pozdvihol drotárstvo na umenie (FOTO)

BRATISLAVA, 27. októbra 2014 (tlacovasprava.sk) – Predná izba ÚĽUV je jedinečný projekt Ústredia ľudovej umeleckej výroby a Múzea ĽUV, v ktorom Múzeum predstavuje unikátne exponáty zo svojich zbierkových a dokumentačných fondov. Aktuálna výstava Považie je však iná. Na pozadí vzácnej minulosti ÚĽUV predstaví verejnosti aj súčasných ľudovoumeleckých výrobcov z Považia.

Chceme vyzdvihnúť originalitu a remeselnú zručnosť nežijúcich majstrov ako aj dôležitosť súčasných výrobcov a majstrov ľudovej umeleckej výroby. Oni sú tí, ktorí nadväzujú na tradíciu, inšpirujú sa a rozvíjajú ju ďalej pre budúce generácie“, vysvetľuje Helena Haberernová, nám. GR pre úsek starostlivosti o ĽUV.

Návštevníci si tak budú môcť porovnať výrobky z drôtu od Jozefa Holánika-Bakeľa, ktorý ako prvý na svete pozdvihol drotárstvo na umenie a súčasnú výrobu jeho nasledovníka, drotárskeho majstra Juraja Šeríka. Charakteristická výšivka z Čičmian je zastúpená šatkou a zásterou zo zbierkového fondu, ale aj súčasnými výšivkami od Emílie Kováčikovej a jej dcéry Ľudmily Bušovskej.

Okrem drotárstva a výšivky má na výstave bohaté zastúpenie rezbárstvo. Svoje drevené výrobky predstavujú bratia Peter, Ľubomír a Vincent Bandúrovci, Miloslav Jaroš a Jozef Šíma. Na porovnanie tvorby z minulosti budú vystavené práce ľudového rezbára, majstra Pavla Bavlnu z považskej obce Štiavnik, ktoré zo svojej zbierky poskytlo Múzeum ľudovej umeleckej výroby.

Fotogaléria:

„Tvorcovia ľudového umenia zostávali dlho neznámi. Keď sa v 50. rokoch 20. storočia dostalo na scénu Ústredie ľudovej umeleckej výroby, anonymita sa začala vytrácať. V súčasnosti pokračuje ústredie vo vytýčenej ceste, kde jednou z úloh je dohliadať na umeleckú výrobu a výrobcov“, hovorí kurátorka výstavy Ivana Tinesová.
Vystavované výrobky od súčasných výrobcov sú voľné k predaju.

Zastavte sa od 22. 11. 2014 do 15. 1. 2015 vo výstavno-predajnom priestore Predná izba na Námestí SNP 12 v Bratislave. Dotknite sa krásy a zručnosti z Považia!

Ústredie ľudovej umeleckej výroby je od svojho založenia v roku 1945 odborným garantom v oblasti tradičnej ľudovej výroby. V súčasnosti plní funkciu celoštátneho dokumentačného, informačného a vzdelávacieho centra a vo svojej činnosti integruje aj Múzeum ľudovej umeleckej výroby. ÚĽUV vykonáva a podporuje aktivity vedúce k zachovaniu a rozvíjaniu tradičných remesiel a ľudovej umeleckej výroby v súčasných podmienkach. V tomto zmysle spolupracuje so všetkými záujemcami, podporovateľmi, propagátormi a výrobcami, rozvíjajúcimi ľudovú umeleckú výrobu. Viac o aktivitách ÚĽUV-u nájdete na http://www.uluv.sk.

Kontakt:
Jana Melicherčíková
Vedúca oddelenia marketingu a PR
melichercikova@uluv.sk
tel: 0908 767 709

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: