Má vaše dieťa problém s rečou? Skúste túto spoločenskú hru!

BRATISLAVA, 6. novembra 2014 (tlacovasprava.sk) – Rečou sa môže dorozumievať len človek. Vyjadruje ňou svoje pocity, myšlienky, ale tiež strach, lásku či hnev. U bábätka sa vyvíja ihneď ako príde na svet. Veď každý rodič netrpezlivo čaká na prvé slovko svojho dieťatka a deň, kedy po prvý raz povie mama, patrí k nezabudnuteľným. V priebehu života sa reč kultivuje a jej základy sa vytvárajú v prvých troch rokoch života.

Ako reč funguje

Na Slovensku sa desiatim zo sto detí, podobne ako v iných krajinách, reč vyvíja oneskorene. Pre jej správny vývoj je na prvom mieste podnetné prostredie. Dieťatko musí byť tiež dobre intelektuálne vybavené a potrebuje mať nenarušený centrálny nervový systém a zdravý sluch. Pri reči totiž ide o kombináciu rýchlych reflexov, dobrého časovania, kontroly svalov a ďalších čiastkových činností.

Pri vyslovovaní slov sa do akcie zapájajú pľúca, hrtan, hlasivky, zuby, jazyk a, samozrejme, aj pery. To všetko je kontrolované mozgom, ktorý pomocou nervových zakončení posúva informáciu do konkrétnych svalov. Defekty rozprávania môže zapríčiňovať akákoľvek z čiastkových úloh mozgu. Preto je vhodné dať pri komunikácii so svojou ratolesťou pozor na všetky spomínané nástrahy. Netreba sa však zbytočne báť, váš drobec len potrebuje viac pozornosti, aby neskôr nemal problémy s učením.

hra Raketofix Piatnik
Spoločenská hra Raketofix od Piatnik

Kedy sa obrátiť na odborníka

Situáciu by ste mali začať riešiť vtedy, ak dieťa nezačne hovoriť do dvoch rokov, aj keď nemá problémy so sluchom. “Ak neovláda aspoň 50 slov, treba zájsť za odborníkom,” hovorí logopedička Herta Strehl. Štvorročné dieťa by už malo dokázať správne vyslovovať a tvoriť vety a vo veku 5 až 6 rokov by reč mala byť plynulá. Podľa jej slov logopédi radi využívajú hry, keďže práve tie sú pre deti prirodzenou metódou učenia sa. „Dieťa neprinútite rozprávať. Hrou mu musíte ukázať, že je rozumné začať hovoriť a vyjadriť tak svoje túžby alebo myšlienky,“ vysvetľuje logopedička. „Dôležitým aspektom je aj to, že deti a rodičia sú si pri hre rovní,“ dodáva.

Pomôcky pri poruchách reči

Herta Strehl spolu s troma ďalšími odborníkmi vymyslela účinnú pomôcku určenú práve na rozvoj detskej reči – hru Raketofix, ktorá zabezpečuje prirodzenú a zábavnú interakciu s dieťaťom. „Cieľom bolo priniesť hru, ktorá je zábavná a zároveň pomôže rozvíjať oblasti dôležité pre rozvoj jazyka – ako napríklad auditívna a vizuálna pamäť, motorika, sluchová diskriminácia a sluchové vnímanie,“ hovorí.

Raketofix sa hrá na troch planétach, na ktoré sa dá dostať fúknutím do papierovej rakety. Prvá planéta je Chaotix, kde sa veci strácajú a zabúda sa ne, takže hráči majú sa úlohu  pomôcť jej obyvateľom. Deti si počas 30 sekúnd musia zapamätať čo najviac zobrazených symbolov na kartičke, ktorú si vytiahli a vymenovať ich. Za každý správny symbol dostanú hviezdu priateľstva.

Na planéte Mobilix naopak treba predviesť zobrazený pohyb na kartičke, napríklad predstierať hru na husle či stáť na špičkách. Ak spoluhráč pohyb uhádne, obaja dostanú hviezdy priateľstva. Tretia planéta sa volá Animalix a jej obyvatelia milujú zvieratká, takže si hráči vyskúšajú jazyk zvierat. Na kartičke sú zobrazené zvieratká a úlohou detí je napodobniť zvuky, ktoré vydávajú. „Všetky tieto činnosti prispievajú k rozvoju jazykových schopností, keďže kombinujú pamäť, slovnú zásobu či motoriku. Raketofix však môžu hrať všetky deti, či už majú ťažkosti s rečou alebo nie,“ dopĺňa Jana Karásková zo spoločnosti Piatnik, ktorá hru vyrába.

Dôležitá je aj sociálna interakcia medzi deťmi. Ak sa dieťa s rečovými problémami hrá v skupinke s ostatnými, snaží sa zlepšovať si komunikačné schopnosti, ktoré sa zo dňa na deň upravujú. Dobrý kolektív funguje ako skvelá motivácia, vďaka ktorej sa vaše detičky postupne zlepšujú.

K správnemu vývoju reči môžu prispieť aj rodičia – malému dieťatku by mali spievať, veľa vysvetľovať, hrať sa s ním a motivovať ho k pohybu.

O spoločnosti Piatnik
Spoločnosť Piatnik sa venuje výrobe hracích kariet, spoločenských hier a skladačiek puzzle. Medzi jej najznámejšie produkty patrí celosvetovo obľúbená hra Activity. Vďaka 190-ročným skúsenostiam v oblasti dokáže pri výrobe šikovne spájať tradíciu s modernými technológiami. Spoločnosť využíva pre svoje produkty len tie najkvalitnejšie materiály. S celosvetovou ročnou produkciou 25 miliónov hracích kariet, 1 milión stolových hier a 1 milión skladačiek puzzle ukazuje, že spoločenské hry nestratili nič na svojej príťažlivosti. Prostredníctvom siete exkluzívnych partnerov spoločnosť pôsobí v 60 krajinách sveta.

Kontakt pre médiá:
Mia Krivánková
Kharisma, s.r.o.
Mobil: +421 948 670 610
E-mail: pr@kharisma.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.