Primátor vyzdvihol Obecnú záhradu ako vzor z Participatívneho rozpočtu

BRATISLAVA, 10. novembra 2014 (tlacovasprava.sk) – Po mesiacoch príprav a zháňania prostriedkov sa podarilo členom a sympatizantom Račianskeho spolku dovŕšiť finančne najnáročnejšiu časť prvej fázy revitalizácie Obecnej záhrady. Išlo o vybudovanie dreveného prístrešku ako aj nadstavby schodiska, ktorá umožní prístup starším, menej mobilným ľuďom ako mamičkám s kočíkmi. Návrh schodiska pochádza z dielne architektonického štúdia van Jarina.

Obecná záhrada Rača sa po troch rokoch opäť prebudila k životu.
Obecná záhrada Rača sa po troch rokoch opäť prebudila k životu.

Súčasťou skúšobného otvorenia areálu pre verejnosť bola aj ďalšia brigáda a program pre deti. Okrem starostu Petra Pilinského prišiel popoludní pomôcť aj primátor Milan Ftáčnik so sadením 7 štepov viniča. Veltlín, rizling, frankovka či sladký iršaj skončili v zemi, prvé plody vydajú o štyri roky.

„Ďakujem členom spolku, že si myšlienku revitalizácie Obecnej záhrady zobrali za svoje. Ich práca, aj s pomocou prispievateľov a dobrovoľníkov na brigádach stojí za to,“ povedal starosta Peter Pilinský a ocenil fakt, že vyše 45 000 eur na revitalizáciu (nový plot, schodisko, prístrešok, automatická závlaha) vyzbieral spolok bez dotácie z rozpočtu miestneho úradu.

Takto si predstavujem úspešný projekt v rámci Participatívneho, respektíve Občianskeho rozpočtu Bratislavy. Je tu urobené množstvo práce, ktorá sa podarila najmä spojením síl a prostriedkov. Takúto záhradu môžu iné mestské časti Rači závidieť,“ povedal primátor Milan Ftáčnik.

Obecnú záhradu (2300 m2) na Alstrovej ulici v Rači revitalizujú dobrovoľníci od jari 2011, keď ju objavili zanedbanú po rokoch ignorácie zo strany miestneho úradu. Odvtedy v neje prebehla séria dobrovoľníckych brigád ako aj odborných, najmä záhradníckych činností. Projekt je financovaný výhradne z mimorozpočtových zdrojov – najmä darov a grantov.

Fotogaléria:

Foto: Eva Miklánková

Kontakt pre médiá:
Račiansky spolok, http://www.racianskyspolok.sk
Jozef Mórik
jmorik@gmail.com
0907 731 210

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.