Prieskum skúmal, či počas skúškového obdobia vyhráva u študentov káva alebo sex!

BRATISLAVA, 19. novembra 2014 (tlacovasprava.sk) – Aké podporné prostriedky využívajú študenti na učenie? Podľa výskumu agentúry STEM/MARK pre značku NESCAFÉ, ktorý prebehol v októbri v Slovenskej a v Českej republike, patrí medzi najviac využívané stimulanty z jednej tretiny káva, ďalej čajsladkosti, sexenergetické nápoje. Aj keď sú si obe krajiny v mnohom podobné, aj v tomto výskume sa objavilo niekoľko odlišností, ktoré poukazujú na rozdielne preferencie medzi Čechmi a Slovákmi.

Na škole a pri skúškovom období začalo piť kávu celých 40 % Slovákov. U Čechov je to o polovicu menej
Na škole a pri skúškovom období začalo piť kávu celých 40 % Slovákov. U Čechov je to o polovicu menej

To, že v minulosti študenti využívali pre lepšiu koncentráciu “turka” čierneho ako noc a krabičku cigariet, je známy fakt. Dnes už je to ale trochu inak. Z výskumu vyplýva, že len necelých 6% opýtaných využije ako stimulačný prostriedok cigaretu. Kávu “so spodkom” si nikdy nedajú takmer dve tretiny opýtaných. Namiesto toho si ale radi doprajú drobnú sladkosť či kávu a pokiaľ ju v špajzi nenájdu, uvoľnia sa pred skúškovým stresom sexom (16%). Je nutné priznať, že ukľudňujúcim milostným hrám skôr holdujú Česi než Slováci, ktorých sa k tejto činnosti uchýli len 5%.

Ako vnímajú úlohu kávy Česi a Slováci?

• Na škole a pri skúškovom období začalo piť kávu celých 40 % Slovákov. U Čechov je to o polovicu menej
• Takmer polovica českých a slovenských študentov (40 %) sa domnieva, že stretnutie s priateľmi a káva patria neodlučne k sebe

Ekonómovia sú najväčší kávičkári, technici naopak vôbec 

Káva, ako aktívny stimul pri učení, je najdôležitejšia pre študentov ekonomických odborov, naopak technici podľa prieskumov káve tak veľký význam neprikladajú. V tom sa zhodujú študenti oboch krajín. Najviac sa kávou v skúškovom období nakopávajú študenti prírodovedných a ekonomických odborov. Ku kávovým mixom najviac inklinujú študenti ekonomických odborov v Českej republike a prírodovedných odborov na Slovensku.

S priateľmi nad šálkou kávy i k lepším študijným výsledkom 

Pitie kávy ako spoločenský rituál uznáva viac ako 80% opýtaných respondentov. Pri slove káva sa im väčšinou vybaví spojenie šálky kávy so stretnutím s priateľmi. Často dochádza k asociácii kávy ako prostriedku pre jednoduchšie sústredenie a absorbovaniu študijnej látky. Zaujímavým faktom sú odlišné preferencie chutí medzi jednotlivými štátmi. Kým českí študenti preferujú ochutené kávy s príchuťami vanilka, karamel a orech, na Slovensku dávajú študenti zo 40% prednosť čistej chuti kávy. Hneď v závese je trojka príchutí karamel, čokoláda a vanilka.

Rýchla doba si žiada rýchlu prípravu kávy

Pri využití kávy ako stimulačného prostriedku počas štúdia volia študenti často mixované kávy 2v1 alebo 3v1, a to z dôvodu úspory času. Študentský život na internáte je často spojený s bojom o vlastné súkromie a životný priestor. Preto sú kávové mixy pre študentov ako stvorené. Stačí len vrecúško s kávovým nápojom a horúca voda. To potvrdzuje aj výskum – 66% slovenských a 71% českých študentov aspoň občas siahne k tejto lahodnej pochúťke.

Prieskumu, ktorý sa zaoberá vzťahom českých a slovenských študentov ku káve, sa zúčastnili respondenti vo veku 19 až 25 rokov (309 v ČR a 310 na slovenskom).

Výskum agentúry STEM/MARK pre značku NESCAFÉ prebehol v októbri 2014 v Slovenskej a v Českej republike. Ukázal, že medzi najviac využívané stimulanty patria z jednej tretiny káva, ďalej čaj a sladkosti, sex a energetické nápoje.
Výskum agentúry STEM/MARK pre značku NESCAFÉ prebehol v októbri 2014 v Slovenskej a v Českej republike. Ukázal, že medzi najviac využívané stimulanty patria z jednej tretiny káva, ďalej čaj a sladkosti, sex a energetické nápoje.

Kontakt:
Informácie pre médiá:
AMI Communications Slovakia spol. s.r.o.
Petra Koleňáková
petra.koleňáková@amic.sk
tel.: 0908725514

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.