*
článok
Reality & Bývanie, TLAČOVÉ SPRÁVY

Ľudia merali IQ svojho domu! Ako inteligentne bývajú Slováci? (GRAFY, VIDEO)

BRATISLAVA, 25. novembra 2014 (tlacovasprava.sk) — Takmer 900 slovenských domácností si prostredníctvom prieskumu IQdomu.sk zmeralo „inteligenciu“ svojho bývania. Prieskum, ktorý iniciovali spoločnosti Rigips a Isover identifikoval slabé stránky bývania a respondentovi pomohol identifikovať spôsoby ako zlepšiť „inteligenciu“ domu alebo bytu.

Podľa výsledkov je priemerné IQ domácností 90 bodov zo 150, pričom domy (IQ=99) sú na tom výrazne lepšie ako byty (IQ=75). K hlavným nedostatkom patrí nedostatočné zateplené a  podcenenie akustiky.

Až 24 percent domácností z prieskumu býva budovách bez akejkoľvek izolácie. Až 75 percent respondentov vôbec nerieši akustiku svojho bývania.

Múdre bývanie nie je len o úspore nákladov za energie. Zateplenie prináša tiež ochranu konštrukcie a obyvateľom zdravšie a komfortnejšie bývanie,“ upozorňuje Alexander Prizemin, iniciátor  projektu IQdomu.sk zo spoločnosti Isover. „V prieskume rezonuje tradičný, málo flexibilný prístup k vnútornému priestoru. Moderné sadrokartónové systémy nám pritom ponúkajú možnosť priestor optimálne prispôsobovať požiadavkám domácnosti,“ pripomína Michal Široký spoluautor projektu IQdomu.sk zo spoločnosti Rigips.

Video: Ako “inteligentne” bývajú Slováci?

„Na pomyslenú múdrosť domácnosti sa treba pozerať komplexne. Nie je dôležité len to, či máme svetlo na fotobunku alebo inteligentný termostat. Podstatným prvkom je aj urbanistický kontext objektu rešpektujúci estetické, kultúrne, dopravné a socio-ekonomické faktory,“ hovorí doc. Ing. arch. Ľubica Vitková, PhD., dekanka Fakulty architektúry na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave.

Meranie inteligencie bytu alebo domu je stále dostupné na stránke http://www.IQdomu.sk. Okrem dotazníka ponúka stránka aj množstvo rád, ako IQ svojho bývania zlepšiť. Autori projektu sú totiž presvedčení, že „na zmenu kvality bývania nikdy nie je neskoro.“

Grafy: Ako inteligentne bývajú Slováci?

Rigip Isover IQ domu

Takmer 900 slovenských domácností si prostredníctvom prieskumu IQdomu.sk zmeralo „inteligenciu“ svojho bývania.

Rigip Isover IQ domu

Podľa výsledkov je priemerné IQ domácností 90 bodov zo 150, pričom domy (IQ=99) sú na tom výrazne lepšie ako byty (IQ=75). K hlavným nedostatkom patrí nedostatočné zateplené a podcenenie akustiky. Až 24 percent domácností z prieskumu býva budovách bez akejkoľvek izolácie.

Rigip Isover IQ domu

Prieskum, ktorý iniciovali spoločnosti Rigips a Isover identifikoval slabé stránky bývania a respondentovi pomohol identifikovať spôsoby ako zlepšiť „inteligenciu“ domu alebo bytu.

Poznámka: Celkové výsledky prieskumu IQdomu.sk si môžete stiahnuť z http://www.iqdomu.sk/vysledky

O IQDOMU.SK
Prieskum IQdomu.sk prebiehal počas roka 2014 prostredníctvom rozsiahleho on-line dotazníka. Do prieskumu sa zapojilo 900 slovenských domácností zo všetkých regiónov Slovenska. Odborne prieskum zastrešili spoločnosti Isover a Rigips. Isover sa špecializuje na izolačné materiály, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri zatepľovaní a dosahovaní energetickej úspornosti budov. Spoločnosť Rigips je expertom v sadrokartónových systémoch, omietkach, stierkach a kazetových stropných systémoch.

Kontakt pre médiá
Tamara Leontievová
SEESAME Communication Experts
tel: +421 2 43 422 978
e-mail: leontievova@seesame.com

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: