Nový mobilný operátor chce využívať národný roaming od januára 2015

BRATISLAVA, 28. novembra 2014 (tlacovasprava.sk) – Spoločnosť SWAN, a.s. sa obrátila na Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb so žiadosťou o podporu pri napĺňaní povinností operátorov poskytnúť národný roaming. Tieto povinnosti sú zakotvené v individuálnych povoleniach na používanie frekvencií, ktoré boli pridelené mobilným operátorom v aukcii.

Povinnosť poskytnúť službu národného roamingu štvrtému mobilnému operátorovi bola súčasťou podmienok aukcie v roku 2013. Po úspešnej účasti v aukcii a pridelení licencie sa spoločnosť SWAN stala štvrtým mobilným operátorom.

SWAN získal v tendri 2 x 15 MHz v pásme 1800 MHz, čo mu umožňuje výstavbu siete na prenos dát vysokou rýchlosťou a vstup medzi trojku operátorov s plnohodnotnými mobilnými službami na Slovensku
SWAN získal v tendri 2 x 15 MHz v pásme 1800 MHz, čo mu umožňuje výstavbu siete na prenos dát vysokou rýchlosťou a vstup medzi trojku operátorov s plnohodnotnými mobilnými službami na Slovensku

Právo na službu národného roamingu vzniká štvrtému operátorovi pri dosiahnutí pokrytia aspoň 20 percent populácie Slovenskej republiky. Spoločnosť SWAN plánuje splniť túto licenčnú podmienku v decembri 2014.

Záväzky vyplývajúce pre mobilných operátorov z ich individuálnych povolení

Držiteľ individuálneho povolenia je povinný poskytnúť oprávneným záujemcom o národný roaming do 31. 12. 2018 národný roaming na siete používajúce frekvencie vo frekvenčných pásmach 900 MHz a 1800 MHz.

Pokiaľ sa strany nedohodnú inak, držiteľ individuálneho povolenia je povinný začať poskytovanie služieb prístupu k sieti na základe svojho záväzku národného roamingu pre každého oprávneného záujemcu o národný roaming, a to najneskôr ku dňu, kedy dôjde k splneniu nasledujúcej podmienky:

– oprávnený záujemca o národný roaming prostredníctvom frekvencií, ktoré mu budú pridelené po dni vyhlásenia výberového konania na vydanie individuálnych povolení na používanie frekvencií v pásmach 800 MHz, 1800 MHz a 2600 MHz formou elektronickej aukcie vo frekvenčných pásmach 800MHz a/alebo 1800 MHz pokryje aspoň 20 % populácie Slovenskej republiky.

Spoločnosť SWAN, a.s. získala v tendri licenciu na 2 x 15 MHz v pásme 1800 MHz a v súčasnosti buduje plnohodnotnú mobilnú 4G sieť a profesionálne zázemie pre ponuku služieb 4G. Celkovo plánuje SWAN do projektu mobilného operátora investovať až 100 miliónov EUR.

Telekomunikačný operátor SWAN poskytuje elektronické služby od roku 2000. Vybudoval vlastnú optickú sieť s európskymi parametrami a s počtom viac ako 50 000 zákazníkov. Je tretím najväčším poskytovateľom internetu na Slovensku. Pod značkou SWAN MULTIMEDIA poskytuje od roku 2007 služby triple-play (digitálna TV, internet, pevná linka) pre bytových zákazníkov. SWAN je súčasťou holdingu DanubiaTel, a.s., do portfólia ktorého patrí aj dátové centrum, softwarehouse a národný správca domén. Výstavbou mobilnej 4G siete sa SWAN stane operátorom s veľmi širokým spektrom služieb. www.swan.sk

Informácie pre médiá
Zuzana Hánová
+421 2 35 000 679
zuzana.hanova@swan.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.