Analytik Saxo Bank: Dolár zavrtí psom a zo zvyšovania sadzieb FED možno nič nebude

BRATISLAVA, 8. januára 2015 (tlacovasprava.sk) – Americký dolár sa akoby nevedel dočkať nového roka, aby nabil sily v súboji, v ktorom sa prebojoval cez silnú úroveň 1.20 EUR/USD  a na páre USD/CHF k obchodovaniu nad paritou. Ide pritom o mimoriadne silné technické úrovne, špeciálne úroveň  1.20 na páre EUR/USD viac-menej odolávala od roku 2006.

Je viacero dôvodov, ktoré stoja za silou dolára, z ktorých najviditeľnejšia je nekoordinovaná monetárna politika hlavných centrálnych bánk. Na jednej strane je BoJ a ECB s ich monetárnym uvoľňovaním, ktoré kontrastuje s americkým FEDom, ktorý naopak monetárnu politiku sprísňuje. Dokonca si brúsi zuby na prvé zvýšenie úrokových sadzieb, ktoré by mohlo prísť v apríli, ak budú dobré výsledky z trhu práce.

Saxo Bank
Saxo Bank

Pre USD je priťažujúcou okolnosťou fakt, že hráči na rozvíjajúcich sa trhoch, vrátane Číny, počas posledných rokov požičali bilióny v úveroch denominovaných v amerických dolároch, a to počas tlačenia peňazí FEDom v podmienkach extrémne nízkych úrokových sadzieb a v očakávaní toho, že Spojené štáty budú naďalej devalvovať svoju menu.

Dnes tieto úvery vyzerajú byť ako dosť zlý nápad, keďže americká mena vystrelila zo svojich miním z roku 2011. Aby toho nebolo dosť, tak kolaps cien ropy v posledných mesiacoch  kompletne vymazal devízové rezervy niektorých ropných exportérov a Čína môže svoje rezervy rýchlo stratiť kvôli odlivu kapitálu. Diverzifikácia rezerv – ktorá historicky preferovala euro – totiž takmer vymizla.

Zaujímavý vývoj je však v tejto súvislosti na páre USD/JPY, ktorý ostáva pod svojim vrcholom cyklu od začiatku decembra (rovnako tak od pondelkového obchodovania), zatiaľ čo USD dosahuje svoje maximá takmer na všetkých ostatných frontoch.

Dôvodom je pravdepodobne sústredenie trhov na blížiace sa zasadnutie ECB a obavy z Grexitu. Avšak akýkoľvek program monetárneho uvoľňovania, aj keby ho oznámili hneď na tohtomesačnom zasadnutí ECB, bude len zlomkom radikálnej monetárnej expanzie BoJ, takže očakávam, že JPY bude čoskoro znova strácať.

Moje predpovede za posledných pár rokov poukazovali na silu USD v strednodobom až dlhodobom horizonte. Aj keď to trvalo oveľa dlhšie ako som čakal, minulý rok USD nabral sily a zastabilizoval sa. Sila USD v krátkodobom horizonte však prekonáva všetky očakávania nielen moje, ale aj trhového konsenzu. Rizikom tohoto vývoja je, že sme dospeli k dramatickému vrcholu sily USD oveľa skôr, ako sa čakalo, a tak hrozí, že v duchu hesla “chvost vrtí psom” silný dolár donúti FED prehodnotiť svoj plán zvýšenia úrokových sadzieb.

Autor: John J.Hardy – vedúci oddelenia menovej stratégie Saxo Bank

Pre ďalšie informácie prosím kontaktujte:

Kasper Elbjørn, Head of International Communications
+45 3065 4300
press@saxobank.com

Martin Šipoš, Saxo Bank PR Slovensko
Action Global Communication – Crossline PR
+421 905 444 363
saxo@crossline.sk

O Saxo Bank

Saxo Bank je popredný špecialista v oblasti multi-asset online obchodovania a investícií. Ponúka súkromným investorom  aj inštitucionálnym klientom ucelený balík nástrojov pre obchodovanie a investičné stratégie. Jeho komunitný finančný portál TradingFloor.com je prvou multi-asset sociálnou obchodnou platformou. Ako európska regulovaná banka s úplnou licenciou, a pod dohľadom dánskej FSA, umožňuje klientom obchodovať FX, CFDs, ETF, akciami, futures, opciami a ďalšími derivátmi prostredníctvom platformy SaxoTrader, ktorá je dostupná na PC, tabletoch, alebo smartfónoch prostredníctvom jedného účtu a je dostupná vo viac než 20 jazykových verziách. Platformu môže využívať viac ako 100 hlavných finančných inštitúcií na svete formou white-label riešení. Saxo Bank tiež ponúka profesionálne portfólio a správu financií ale aj tradičné bankové služby pomocou Saxo Privatbank. Saxo Bank bola založená v roku 1992, sídli v Kodani v Dánsku a má 26 pobočiek  v Európe, Ázii, na Blízkom východe, v Latinskej Amerike, v Afrike a v Austrálii.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.