*
článok
IT, TLAČOVÉ SPRÁVY

Má sa nechať batéria v notebooku úplne vybiť? Odborník vyvracia zaužívaný mýtus!

BRATISLAVA, 22. januára 2015 (tlacovasprava.sk) – Mnohokrát sa stáva, že dobre mienené rady a tipy nefungujú tak spoľahlivo, ako sa o nich predpokladá. Tento princíp sa týka aj spôsobu narábania s batériami do notebookov a procesu ich nabíjania. Mnohí používatelia sa domnievajú, že predĺžia životnosť batérie vďaka ich nabíjaniu nasledujúcom až po úplnom vybití. Ak sa však dopĺňanie energie realizuje práve týmto spôsobom, rozhodne zariadeniam neprospieva.

Nové verzus staré batérie

Okay elektrospotrebiče

Okay elektrospotrebiče

„Kedysi platilo, že vybíjanie batérie až do nulovej kapacity jej prospieva, no takéto tvrdenie je staré už viac ako desať rokov a dnes už nie je aktuálne. Spomínané odporúčanie malo svoj účinok najmä pri nikelkadmiových akumulátorov, kedy ich plné vybíjanie naozaj pomáhalo.Dnes sa už ale nemusíme držať rád, ktoré stratili aktuálnosť. Moderné mobily a notebooky používajú akumulátory na báze lítia. Ide o diametrálne odlišné batérie a podľa toho je potrebné ich aj používať,“ povedal Martin Gergely, vedúci obchodného oddelenia spoločnosti OKAY Slovakia.

Prečo nenechať batériu úplne vybiť?

Ak sa zariadenia úplne vybijú, nejde práve o najpríjemnejší stav pre používateľov, ktorí notebooky využívajú najmä pri práci, ale aj vo voľnom čase. Rovnako to však nie je stav, ktorý by bol prospešný pre samotné batérie, keďže v takejto situácii vzniká vysoká záťaž na batériový článok, čím sa skracuje jeho životnosť a mizne aj jeho kapacita.

Takto si mnohí používatelia zničia batériu extrémne rýchlo, niekedy už po niekoľkých mesiacoch a zariadenie im bez nabíjania nevydrží ani jeden deň.

Odporúča sa nabíjať moderné typy batérií v čase, keď ich kapacita klesne pod 30 %. Ak sa ocitne na nižšej úrovni, je potrebné vyhľadať zdroj na opätovné nabitie zariadení. Absolútne vybíjanie batérií na pravidelnej báze spôsobuje skrátenie ich životnosti až na desatinu,“ vysvetlil Martin Gergely.

Predĺženie životnosti batérií v mobiloch, tabletoch či notebookoch teda nezaručí ich úplné vybíjanie, ale práve naopak, je potrebné dbať na včasné pripájanie zariadení k elektrickému zdroju, a zabezpečiť tak ich dlhodobé a efektívne fungovanie.

O spoločnosti OKAY Holding:
Spoločnosť vznikla v roku 1994 v Českej republike, pričom na Slovensko expandovala v roku 2002. V roku 2014 oslávila spoločnosť 20. výročie od založenia prvej prevádzky. Za takmer 20 rokov existencie sa jej podarilo v oboch krajinách otvoriť dovedna vyše 130 predajní, pričom by malo pribudnúť ďalších 100. Pre spoločnosť je charakteristická osobitá filozofia predaja s dôrazom na nadštandardnú kvalitu. Ponúka nízke ceny, precízne zaškolenie zamestnancov, ktorí ochotne zákazníkom poradia a prehľadné predajne s kvalitným tovarom.

Kontakt pre médiá:
Mgr. Martina Bégerová, PhD.
Account Director
Kharisma, s. r. o.
Tel.: +421 948 870 570
E-mail: martina.begerova@kharisma.sk

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: