*
článok
Financie & Poistenie, IT, TLAČOVÉ SPRÁVY

SLSP upozorňuje na novú vlnu podvodných mailov! Čo robiť, keď vám prídu?

BRATISLAVA, 4. februára 2015 (tlacovasprava.sk) – Slovenská sporiteľňa opäť zaznamenala podvodné e-maily, ktorými sa hackeri snažia získať prístupové heslá k internetbankingu klientov. Ide o novú vlnu phishingových útokov. Upozorňujeme klientov, aby boli obozretní a neklikali na linky v podozrivých e-mailoch. Banka nikdy nepožaduje informácie o účtoch, telefónnych číslach, prihlasovacích údajoch, kódoch do služieb elektronického bankovníctva alebo o platobných kartách.

Meno odosielateľa je síce Slovenská sporiteľňa, ale na prvý pohľad je zrejmé, že e-mail je odoslaný z falošnej adresy phelan@midlandu.edu. Predmet správy: „Aktualizace účtu – Slovenská sporiteľňa Internetbanking“, ako aj celá správa je písaná v češtine. Takýto e-mail odporúčame bez otvorenia vymazať. E-mailová adresa odosielateľa, ako aj predmet e-mailu sa však môžu meniť.

V tele správy sa nachádza linka, ktorá vyzýva príjemcu aby klikol na aktualizáciu svojho on-line bankového účtu. Klient je následne presmerovaný na podvodnú stránku, kde je vyzvaný na zadanie osobných údajov. Podvodná stránka obsahuje aj políčka na vyplnenie, ktoré sa na stránke internetbankingu nenachádzajú.

V tele správy sa nachádza linka, ktorá vyzýva príjemcu aby klikol na aktualizáciu svojho on-line bankového účtu. Klient je následne presmerovaný na podvodnú stránku, kde je vyzvaný na zadanie osobných údajov. Podvodná stránka obsahuje aj políčka na vyplnenie, ktoré sa na stránke internetbankingu nenachádzajú.

V tele správy sa nachádza linka, ktorá vyzýva príjemcu aby klikol na aktualizáciu svojho on-line bankového účtu. Ďalší postup je rovnaký, ako pri väčšine podobných podvodných e-mailov. Klient je presmerovaný na podvodnú stránku, kde je vyzvaný na zadanie osobných údajov. Podvodná stránka obsahuje aj políčka na vyplnenie, ktoré sa na stránke internetbankingu nenachádzajú.

„Všetky pokusy o podvod banka aktívne preveruje a v prípade, že zistí podozrivé aktivity, podniká kroky vedúce k zabráneniu vzniku škody,“ hovorí Ján Adamovský, ktorý v banke zodpovedá za IT bezpečnosť.

Ako sa brániť

– Nevyplňujte žiadne údaje o platobnej karte, GRID karte alebo nezadávajte žiadne SMS kódy pre odblokovanie účtu a pod. Naša banka nikdy nepožaduje informácie o účtoch, telefónnych číslach, prihlasovacích údajoch, kódoch do služieb EB alebo o platobných kartách.

– Neklikajte na linky v e-mailoch, ktorým nedôverujete alebo ich nepoznáte. Prihlasujte sa len z oficiálnej stránky banky, resp. priamo cez adresu https://ib.slsp.sk

– V adresnom riadku si skontrolujte, či sa pripájate cez zabezpečený protokol https.

– Ak ste na odkaz z e-mailu klikli otvorí sa vám stránka, ktorá sa podobá na hlavnú stránku internetbankingu Slovenskej sporiteľne. Skontrolujte si či má stránka v adresnom riadku symbol zabezpečenia – ikona zámky a protokol https, ako aj adresu. Kliknutím na zámku si zobrazíte bezpečnostný certifikát s informáciami, pre koho je vydaný. Ak sa tam nachádza ib.slsp.sk, ste sa na správnej adrese. V prípade, že ikona zámky chýba alebo je certifikát je vydaný pre inú adresu, neprihlasujte sa. Nachádzate sa na falošnej stránke. Nevpisujte a nezadávajte žiadne údaje.

– V prípade pochybností nevpisujte na stránke žiadne svoje údaje ako je prihlasovacie meno a heslo.

– V prípade vyplnenia údajov kontaktujte službu Sporotel. Útočníci môžu zneužiť vaše prihlasovacie meno a heslo do Internetbankingu pre realizovanie transakcií.

– Ak zistíte na účte podozrivé transakcie, okamžite sa skontaktujte s bankou – Sporotel. 0850 111 888 (zo zahraničia +421 2 58 26 81 11), 0915 111 888 (zo zahraničia +421 915 111 888), 0910 111 888 (zo zahraničia +421 910 111 888).

Štefan Frimmer
Slovenská sporiteľňa, a. s.
oddelenie komunikácie
Tomášikova 48, 832 37 Bratislava
tel. 02/48 62 43 54
e-mail: frimmer.stefan@slsp.sk;
press@slsp.sk

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: