Po dvoch rokoch môžu školy zo Slovenska opäť bojovať o víťazstvo v medzinárodnej súťaží aces.

BRATISLAVA, 26. februára 2015 (tlacovasprava.sk) – aces – Akadémia stredoeurópskych škôl už ôsmykrát vyzýva učiteľov a žiakov, aby v spolupráci s medzinárodnými partnermi vypracovali súťažné projekty. Hlavná téma tento rok znie: „Solidarita sa nás týka: Staráme sa, trúfame si, zdieľame!“

aces
aces

Školy zo Slovenska majú možnosť obohatiť svoj vzdelávací program o zaujímavé skúsenosti z iných krajín. Návrhy projektov je možné predkladať od 15. januára do 15. apríla 2015. Školy s najlepšími nápadmi získajú na svoj projekt grant.

Školy, ktoré výzva zaujala, majú do 15. apríla 2015 čas na to, aby si našli partnera z inej partnerskej krajiny a odovzdali spoločný projekt.

Cieľovou skupinou sú študenti vo veku 12 až 17 rokov. Partnerskú školu im pomôže nájsť on-line vyhľadávač, ktorý nájdu na webovej stránke aces http://www.aces.or.at/partnerfinder.

Medzinárodná porota vyberie najlepšie nápady a víťazi získajú grant na realizáciu svojich cezhraničných projektov. Zároveň budú pozývaní na stretnutia s ostatnými úspešnými realizátormi projektov, ktoré poskytujú platformu pre výmenu skúseností a ďalší rozvoj.

aces je vzdelávacia iniciatíva Nadácie ERSTE, ktorú koordinujú neziskové organizácie Interkulturelles Zentrum (Viedeň) a VČELÍ DOM (Bratislava). Od svojho spustenia v roku 2006 sa program usiluje o medzikultúrny dialóg medzi mladými ľuďmi a cezhraničnú spoluprácu škôl v 15 partnerských krajinách zo strednej a juhovýchodnej Európy. Program podporujú aj ministerstvá školstva všetkých zúčastnených krajín a doteraz sa do programu zapojilo viac než 25 000 žiakov a 3 600 učiteľov. Slovensko je súčasťou medzinárodnej siete od roku 2007, odkedy sa doň úspešne zapojilo takmer 40 škôl.

aces – dátumy a fakty
Téma projektovej súťaže: Solidarita sa nás týka: Staráme sa, trúfame si, zdieľame
Termín uzávierky: 15. apríl 2015
Partnerské krajiny: Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Čierna Hora, Chorvátsko, Kosovo, Macedónsko, Maďarsko, Moldavsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovenská republika, Slovinsko a Srbsko

Bližšie informácie:
Interkulturelles Zentrum
Rebecca Zeilinger
E-mail: rebecca.zeilinger@iz.or.at
Tel. č.: +43/(0)1/586 75 44
http://www.aces.or.at

Kontakt pre médiá:
Nadácia ERSTE, Komunikácia
Andreea Gurău, tel. č.: + 43 (0) 50100-19614, e-mail: andreea.gurau@erstestiftung.org

Interkulturelles Zentrum, Communications
Barbara Hämmerle, tel. č.: +43 (0)1/586 75 44 -12, e-mail: barbara.haemmerle@iz.or.at

VČELÍ DOM
Svetlana Križanová, tel. č.: +421 (0)2 2086 2286, e-mail: svetlana.krizanova@vcelidom.sk

Nadácia ERSTE
Nadácia ERSTE vznikla v roku 2003 ako právny nástupca Erste Oesterreichische Spar-Casse, prvej rakúskej sporiteľne. V súčasnosti je hlavným akcionárom Erste Group. Nadácia investuje časť svojich dividend do rozvoja spoločností v Rakúsku a v strednej a juhovýchodnej Európe. Podporuje občiansku participáciu a občiansku angažovanosť, jej cieľom je spájať ľudí a šíriť povedomie o nedávnej histórii regiónu, ktorý po roku 1989 prešiel výraznými zmenami. Nadácia aktívne realizuje vlastné projekty v rámci troch programov: Sociálny rozvoj, Kultúra a Európa. Viac informácií nájdete na http://www.erstestiftung.org.

Interkulturelles Zentrum
Interkulturelles Zentrum (IZ) je nezávislá nezisková organizácia so sídlom vo Viedni (Rakúsko). Od roku 1987 podporuje medzinárodné partnerstvá medzi školami, cezhraničnú spoluprácu v oblasti vzdelávania, medzinárodnú mládežnícku prácu, ako aj medzikultúrne vzdelávanie a manažment rozmanitosti v Rakúsku a v zahraničí. Od roku 2007 je Národnou agentúrou pre programy EÚ zamerané na prácu s mládežou (Youth in Action, Erasmus+).   Viac informácií nájdete na http://www.iz.or.at.

VČELÍ DOM
VČELÍ DOM je občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 2009 v Bratislave s cieľom podporovať a rozvíjať iniciatívy, ktoré spoločnosti pomôžu prekonávať problémy spojené so vznikom novej zjednotenej Európy. Združenie sa aktívne podieľa na vyhľadávaní a tvorbe zdrojov, ktoré môžu pomôcť oživiť kultúrny a spoločenský život na Slovensku a v ostatných krajinách strednej a juhovýchodnej Európy. Úsilie združenia VČELÍ DOM sa sústreďuje n posilnenie občianskej spoločnosti a dialóg v Európe. Základom jeho činností je vzdelávanie, aktívna účasť na rozvoji občianskej spoločnosti a partnerská spolupráca. Viac informácií nájdete na http://www.vcelidom.sk.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.