Top 5 investičných stratégií v čase posilňujúceho sa dolára

BRATISLAVA, 17. marca 2015 (tlacovasprava.sk) – Pozoruhodná sila amerického dolára už počas úvodných mesiacov tohto roka spôsobila, že analytici mohli svoje dovtedajšie prognózy roztrhať a museli sa znovu pozrieť na potenciál tejto meny. Tí, ktorí zastávali agresívnejší postoj, predpovedali pôvodne koncoročnú hodnotu menového páru EUR/USD na 1,1000.

Dnes tí istí analytici svoje predpovede prehodnocujú na úroveň parity, a dokonca sa hovorí i o hodnote 0,9500.

Saxo Bank
Saxo Bank

Autor: Pavel Drahotský, generálny riaditeľ Saxo Bank pre Slovensko, Českú republiku a Maďarsko.

O príčinách súčasnej sily dolára sa už diskutovalo veľa. Ohromujúci vzostup americkej meny sa prisudzuje súčasnému spolupôsobeniu niekoľkých trhových udalostí zároveň.

– jedna je to menová politika USA, ktorá vedie k oživeniu americkej ekonomiky.
– potom sú tu očakávania spojené so spustením kvantitatívneho uvoľňovania v eurozóne, ktoré oslabili euro.
– a ďalej podnety z iných krajín, ako napríklad z Japonska, kde centrálne banky vytvárajú silný tlak na svoje meny.

Okrem týchto faktorov sú tu ceny ropy, ktoré klesli až o polovicu. To vyslalo veľkú tlakovú vlnu naprieč ostatnými trhmi a teda aj tým dolárovým. Trhy ropy a amerického dolára sú navzájom úzko prepojené. Komodity sú totiž oceňované v dolároch. Platí tradične pravidlo, že keď sa dolár posilňuje, cena ropy sa oslabuje, a naopak.

Volatilita na trhoch môže byť pre mnohých náročným prostredím, no zároveň môže priniesť príležitosti pre tých, ktorí vedia držať prst na pulze trhu. Pavel Drahotský preto predkladá 5 najlepších investičných stratégií, ktoré by mohli byť v čase posilňovania dolára pri investovaní nápomocné.

1. Pohybujte sa pred trendom
Znie to ako príliš prostý tip, no tí, ktorí poctivo sledovali menové páry dolára a dokázali vyskočiť na koňa, ešte na úplnom začiatku rastúceho trendu, vyťažili z rastu veľmi veľa. Nezabúdajme však, že i súčasný, na pohľad nezastaviteľný, trend posilňovania, dôjde v istom okamihu do konca. John hardy, vedúci FX stratégie Saxo Bank, hovorí: “Je ťažké predpovedať dobu rastu dolára. Musíme teda jedného dňa vziať riziko zmeny trendu do vlastných rúk”. Znakom úspešného obchodníka je vedieť, kedy je čas vybrať svoje zisky.

2. Diverzifikujte svoje portfólio prostredníctvom CFD
Investori do CFD (contracts for difference – rozdielové kontrakty) realizujú svoj zisk prostredníctvom predpovede rastu alebo poklesu ceny podkladového aktíva v určitom čase v budúcnosti. CFD je derivát, ktorý môže byť použitý pri obchodovaní s komoditami (vrátane ropy), ale i akciami, indexmi a fondmi. V poslednej dobe došlo k nárastu záujmu o CFD najmä preto, že ceny klesali (krátka pozícia), alebo naopak rástli (dlhá pozícia). CFD je jedným zo spôsobov, ako využiť klesajúci trend, akým boli napríklad nedávne ceny ropy, vo svoj prospech. Okrem toho sa CFD používa na zabezpečenie a ochranu investícií v multi-asset obchodnom portfóliu.

3. Prispôsobte svoje investície ich výkonu
Americká ekonomika v súčasnosti vykazuje trvalý rast a zahraniční investori sa vracajú. To pozitívne ovplyvňuje i výkonnosť amerických akcií. Zatiaľ však európske a japonské akcie v porovnaní s americkými v dôsledku menových stimulačných politík na atraktivite strácajú. Podobne robia americké dlhopisy v očiach investorov atraktívnejšími vyššie úrokové sadzby v USA ako v iných veľkých ekonomikách.

4. Vsaďte pri komoditách na krátkodobé pozície
V časoch vysokej trhovej volatility je bežné, že investori sa uchyľujú do bezpečných prístavov, najmä zlata. To má síce, podobne ako ropa, k doláru inverzný vzťah, dolár teda posilňuje, keď zlato klesá, a naopak, no táto závislosť nie je až taká silná ako pri rope. To znamená, že dokonca aj pri celkovej vzostupnej tendencii dolára, sa môže vyskytnúť zopár príležitostí na otvorenie krátkodobých pozícií.

5. Surfujte na vlne volatility
Tým, ako sa monetárna politika USA aj naďalej líši od politík eurozóny a Japonska, vznikajú predpoklady, že rok 2015 bude na menových trhoch vysoko volatilný. Táto divergencia politík vytvára výrazné výkyvy, ktoré môžu investori kapitalizovať na svoj potenciálny zisk. Rovnako ako pri surfovaní, aj finanční investori potrebujú správne načasovať svoj vstup na menové trhy, aby naskočili na správnu vlnu a viezli sa na jej hrebeni až ku brehu.

Pre ďalšie informácie prosím kontaktujte:

Martin Šipoš, Saxo Bank PR Slovensko
Action Global Communication – Crossline PR
+421 905 444 363
saxo@crossline.sk

Kasper Elbjørn, Head of International Communications
+45 3065 4300
press@saxobank.com

O Saxo Bank
Saxo Bank je popredný špecialista v oblasti multi-asset online obchodovania a investícií. Ponúka súkromným investorom  aj inštitucionálnym klientom ucelený balík nástrojov pre obchodovanie a investičné stratégie. Jeho komunitný finančný portál TradingFloor.com je prvou multi-asset sociálnou obchodnou platformou. Ako európska regulovaná banka s úplnou licenciou, a pod dohľadom dánskej FSA, umožňuje klientom obchodovať FX, CFDs, ETF, akciami, futures, opciami a ďalšími derivátmi prostredníctvom platformy SaxoTrader, ktorá je dostupná na PC, tabletoch, alebo smartfónoch prostredníctvom jedného účtu a je dostupná vo viac než 20 jazykových verziách. Platformu môže využívať viac ako 100 hlavných finančných inštitúcií na svete formou white-label riešení. Saxo Bank tiež ponúka profesionálne portfólio a správu financií ale aj tradičné bankové služby pomocou Saxo Privatbank. Saxo Bank bola založená v roku 1992, sídli v Kodani v Dánsku a má 26 pobočiek  v Európe, Ázii, na Blízkom východe, v Latinskej Amerike, v Afrike a v Austrálii.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.