Tucet našich vín získal zlato na prestížnej výstave v Paríži!

BRATISLAVA, 20. marca 2015 (tlacovasprava.sk) – O tom, že Paríž je Mekkou vína nepochybuje nikto a kde inde by sa mala konať jedna z najprestížnejších vinárskych súťaží ako práve v Paríži. Na súťaži Vinalies Internationales 2015  získalo zlatú medailu osem najlepších slovenských vinárstiev, ktoré si rozdelili 12 zlatých medailí.

O rovnú štvrtinu z nich sa zaslúžili račianski vinári z Villa vino Rača. Z troch zlatých medailí, hneď dve patria chýrnej Frankovke, ktorá sa urodila v račianskych vinohradoch, v známej vinici Krivé. Jedna zlatá patrí Tramínu červenému taktiež z Rače, ale z vinice Žajdlík.

Čo dokázalo Francúzov uchvátiť, keď hneď trom račianskym vínam dali zlatú medailu?

Dve z troch zlatých jednej frankovke!

Oceňovane najlepších na Vinalies Internationales 2015. Foto: organizátor
Oceňovane najlepších na Vinalies Internationales 2014. Foto: organizátor

Výnimočnosť terroiru a obzvlášť vinice Krivé, nie je iba legendou. Už naši prastarí otcovia vedeli, že Frankovke sa tu neobyčajne darí. Nemôžem nespomenúť rakúsku Cisárovnú, Máriu Teréziu, ktorá si našu Frankovku obľúbila a tiež to nie je iba legenda, ale historická skutočnosť,” vysvetlil enológ vinárstva Villa vino Rača Richard Polkoráb:

“Navyše dosiahnutý úspech nás teší o to viac, že dve z troch zlatých medailí patria tej istej Frankovke. Z jednej vinice sme oberali na dva krát. Prvý zber bol 18. novembra 2013, keď hrozno dosiahlo úctyhodnú cukornatosť 28 °NM a dosiahlo tak najvyššiu možnú kategóriu cukornatosti, hrozienkový výber. Vzhľadom na vynikajúci  zdravotný stav hrozna sme sa rozhodli časť vína ponechať vo vinici a skúsiť šťastie s ľadovým vínom. Museli sme čakať až do 25. januára 2014, ale podarilo sa nám dorobiť vzácne ľadové víno, ktoré dosiahlo cukornatosť 34 °NM.”

Obe vína sú z jednej vinice a predsa je každé iné.  To čo majú spoločné je odroda, pôda, podnebie a starostlivosť človeka. Francúzi to označili slovom terroir a naša Frankovka je vínom, ktoré sa rodí v tej najlepšej račianskej vinici. Nakoniec to dokázali oceniť aj veľmi nároční porotcovia udelením hneď dvoch zlatých medailí.

Kompletné výsledky slovenských vín nájdete tu.

Tretiu zlatú medailu získal račiansky  Tramín červený 2013, hrozienkový výber, z vinice Žajdlík. Príbeh tohto vína má veľa spoločné s príbehom Frankovky.  Tramín červený, hrozienkový výber má zlatú medailu v Paríži a jeho  ľadové dvojča získalo dokonca veľkú zlatú medailu na súťaži v Izraeli. Síce ide o dve rozdielne súťaže, ale úspech na oboch súťažiach potvrdzuje výnimočnosť našich vín. Obe vína sú zároveň jedinečnou príležitosťou ako hľadať spoločný terroir v dvoch rozdielnych vínach.

Súťaž Vinalies Internationales Paris je každoročne certifikovaná a koná sa pod patronátom UIOE – Medzinárodnej únie enológov, OIV – Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno.

V roku 2015 hodnotili degustátori spolu 1069 vzoriek z celého sveta.

Zlatá a strieborná medaila. Súťaž Vinalies Internationales Paris je každoročne certifikovaná a koná sa pod patronátom UIOE – Medzinárodnej únie enológov, OIV – Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno.
Zlatá a strieborná medaila. Súťaž Vinalies Internationales Paris je každoročne certifikovaná a koná sa pod patronátom UIOE – Medzinárodnej únie enológov, OIV – Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno.

Viac o téme aj tu: Pasažieri na parníku Titanic pili slávne prešporské víno a sekt Chateau Palugyay

Kontakt:
Villa Vino Rača
sekretariat@villavinoraca.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.