Vo veku 85 rokov zomrel zakladateľ a prvý generálny riaditeľ Tatra banky

BRATISLAVA, 27. marca 2015 (tlacovasprava.sk) – Vedenie Tatra banky prijalo so zármutkom správu o úmrtí prvého generálneho riaditeľa Tatra banky Ing. Milana Vrškového.

Vedenie Tatra banky prijalo so zármutkom správu o úmrtí prvého generálneho riaditeľa Tatra banky Ing. Milana Vrškového.
Vedenie Tatra banky prijalo so zármutkom správu o úmrtí prvého generálneho riaditeľa Tatra banky Ing. Milana Vrškového.

Ing. Milan Vrškový sa narodil 5. marca 1930 vo Vieske-Bezdedov. Študoval Vysokú školu ekonomickú v Bratislave.

Jeho život bol spätý s bankovníctvom – po pôsobení v Investičnej banke v Bratislave (1954 – 1958) pracoval trinásť rokov v Štátnej banke československej. V rokoch 1971 – 1975 pracoval ako riaditeľ pobočky Živnostenskej banky v Londýne, medzi rokmi 1975 až 1990 pôsobil v Československej obchodnej banke v Prahe, neskôr Zürichu.

V novembri v roku 1990 sa Ing. Milan Vrškový pričinil o založenie Tatra banky. V tom čase bolo cieľom vybudovať stredne veľkú súkromnú banku s 30 až 40 pobočkami na Slovensku. Dnes je Tatra banka treťou najväčšou slovenskou bankou so 142 pobočkami. Ing. Milan Vrškový bol generálnym riaditeľom Tatra banky až do roku 1998.

„Pokiaľ by ma niekto požiadal menovať jednoznačný vzor bankára prinášajúceho dôveru, spoľahlivosť, rozhľad, životnú múdrosť, tak by som bez váhania povedal meno Milan Vrškový. Stál pri zrode novodobej Tatra banky, nadchol seba aj nás predstavou mať aj na Slovensku čo najskôr takú banku, aké poznal počas svojej dlhej predchádzajúcej kariéry bankára v Prahe a z pôsobenia v Londýne. Pri zrode Tatra banky nadchol seba aj nás predstavou mať aj na Slovensku čo najskôr takú banku, aké poznal zo svojej dlhej kariéry bankára v Prahe a z pôsobenia v Londýne,“ vyjadril sa Igor Vida, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Tatra banky.

Posledná rozlúčka sa uskutoční dňa 2. apríla 2015 o 11.00 hod. v Bratislavskom krematóriu.

Kontakt:
Marína Masárová
Hovorkyňa
marina_masarova@tatrabanka.sk
02/5919 1593

2 comments

  1. naozaj prezentovať históriu vzniku Tatrabanky.. na mieste nanajvýš pietnom … sa mi zdá …/a slovenčina na toto vlastne ani nemá pomenovanie/…zatiaľ .. ale je potreba vzniku NOVOTVARU v slovenskom jazyku … doba si to vyžaduje…minimálne nemiestne..

  2. Je nam to velmi luto. … Ale k historii … Zakladatelia a prvy riaditel TB zomreli uz v minulych storociach … Tato sucasna TB nebola zakladana, vznikla iba aktivaciou umorenej Slovenskej Tatra banky ktora bola v minulosti zoštátnená. Pre jej velke zahranicne aktiva nemohla byt zrusena, iba bola umorena a neaktivna. Aktivna potom bola iba Štátna banka československá. Slovenska Tatra banka vznikla v procese zostatnovania nasilnou fuziou Slovenskej banky a Tatra banky. Aktivaciu Slovenskej banky spravili vtedy dobre informovani bankoví uradnici ŠBČS – financni nadsenci po roku 1989 – a Slovenska Tatra banka iba zacala standardne ponikat verejne. Tú Slovenskú banku, nasilne právne sfuzovanu s Tatra bankou, kedysi vlastnila rod. Makovická. Po ponuke na spolupracu nebola ponuka Makovickych finančnikmi akceptovana, vtedajsie “nove” vedenie Slovenskej Tatra banky pre istotu iba rychlo skratili nazov Slovenskej Tatra banky na Tatra banka. : ) Nasledne bola dobre predana zahranicnej banke. Tento posledny krok sa ukazal ako vseobecne prospesny a Tatra banka je uspesna.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.