*
článok
TLAČOVÉ SPRÁVY, Zdravie & Lifestyle

SLeK upozorňuje lekárnikov na falošné recepty. Ako postupovať pri pochybnosti o ich pravosti?

BRATISLAVA, 31. marca 2015 (tlacovasprava.sk) – Slovenská lekárnická komora vyzýva lekárnikov k zvýšenej ostražitosti pri výdaji predpísaných liekov s ohľadom na vysoký výskyt falošných lekárskych predpisov, najmä na onkologické lieky. Ide o ďalší z nelegálnych spôsobov, ako sa obohatiť na úkor pacientov, ktorým takto podvodne získané lieky budú pri liečbe chýbať.

V prípade, že máte pochybnosti o pravosti lekárskeho predpisu a tieto pochybnosti sa vám nepodarí odstrániť u predpisujúceho lekára, podozrivý lekársky predpis zadržte a uskutočnite oznámenie o priestupku samosprávnemu kraju príslušnému podľa miesta poskytovania lekárenskej starostlivosti na úseku humánnej farmácie vo veci sfalšovania tlačiva lekárskeho predpisu, resp. sfalšovania lekárskeho predpisu,“ odporúča Ondrej Sukeľ, prezident SLeK.

V prípade, že na základe lekárskeho predpisu, ktorý je sfalšovaný dôjde k výdaju predpísaného lieku, môže dôjsť k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu podvodu. V zmysle § 221 Trestného zákona: „Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.“

SLeK takomto prípade odporúča: je potrebné na Obvodnom oddelení policajného zboru príslušnom pre obvod, v ktorom k spáchaniu trestného činu došlo, uskutočniť oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich spáchaniu trestného činu, v ktorom sa uvedie, že niektorá z osôb, ktorej bola poskytnutá lekárenská starostlivosť v danej lekárni spáchala trestný čin podvodu podľa § 221 Trestného zákona, pričom sa zároveň uvedú skutočnosti o ktoré oznamovateľ svoje podozrenie opiera.

Slovenská lekárnická komora vznikla 3.12.1991 ako jediná zákonom zriadená stavovská organizácia farmaceutov na Slovensku. Jej úlohou je chrániť odborné záujmy svojich členov. Prvým prezidentom SLeK bol RNDr. Anton Bartunek. V súčasnosti je jej členmi viac ako 4300 farmaceutov.

iac informácií poskytne:
Mgr. Adriana Bednárová
mediálny poradca
MARCUS PR, s. r. o.
Hrušovská 229/34, 931 01 Šamorín
E-mail: bednarovapr@marcuspr.sk
Tel.: 0980/528 445

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: