Vyberáte si fasádu domu? Dajte si pozor na lacné omietkoviny!

BRATISLAVA, ROVINKA, 30. apríla 2015 (tlacovasprava.sk) – So slnečným počasím si stále viac všímame pestrú paletu fasád rodinných alebo bytových domov. Dokedy budú takto pekné? Otázka smeruje na kvalitu prevedenia, pretože medzi jednotlivými omietkovinami sú kvalitatívne rozdiely.

Základné typy omietkovín

Omietkoviny môžeme rozdeliť podľa zloženia na akrylátové, silikónové a silikátové. Vyrábajú sa v dvoch formách – ako hladené (rustikálne) a ryhované. Líšia sa tiež veľkosťou použitých zŕn (od 1 do 2,5 mm). Výhodou akrylátových a silikónových omietkovín je ich čiastočná pružnosť, teda schopnosť prekrývať trhliny, praskliny a menšie nerovnosti podkladu.

Pri porovnaní so silikátovými omietkovinami, ktoré sú po aplikácii pomerne krehké, majú akrylátové a silikónové vyššiu odolnosť proti poveternostným vplyvom (tzv. hydrofobita). Vzhľadom k uvedeným vlastnostiam a nižšej cene sú na trhu najpoužívanejšie práve akrylátové omietkoviny.

Omietka fasáda Stachema
Od omietky a fasády očakávame, aby bola nielen esteticky príťažlivá, ale najmä kvalitná a užitočná.

Lacné nemusí byť výhodné

Venujme sa ale drahším, silikónovým a silikátovým omietkovinám. Z jednoduchého dôvodu. Na trhu, kde Európska únia garantuje voľný pohyb tovaru, neexistujú totiž záväzné normy, koľko má byť v silikónovej omietkovine silikónovej emulzie, aby výrobca mohol deklarovať vlastnosti silikónovej omietky. Kvalitná silikónová omietka sa vyznačuje dlhodobou svetlostálosťou a nízkou špinivosťou, teda má tzv. samočistiaci efekt.

To, čo platí pre silikónové sa vzťahuje aj na silikátové omietkoviny. Neexistuje norma, koľko má byť v silikátovej omietkovine akrylátovej disperzie a vodného skla (ktoré ako minerálne spojivo zabezpečuje vysokú paropriepustnosť) , aby bolo možné uvádzať vlastnosti spojené so silikátovou omietkou. Pritom disperzia je to, čo drží omietkovinu pokope a „prilepuje“ ju k podkladu. Ak výrobok obsahuje málo disperzie alebo modifikujúceho spojiva, omietkovina je menej kvalitná.

Čítajte technické listy

Špičkové produkty majú vysokú paropriepusnosť. Zloženie záleží na výrobcoch,  sú i takí, ktorí si s vidinou ľahkého zárobku často upravujú zloženie na úkor kvality. Situáciu môžeme prirovnať k zloženiu mäsových výrobkov. Zákazník musí pátrať potom, koľko percent mäsa vôbec tá či oná klobáska obsahuje. Lacný nákup tak neznamená i výhodný nákup. Odporúčame pozorne si prečítať technické listy omietkovín.

Silikátové omietky sa používajú prevažne pri sanácii, renovácii objektov a tiež na historicky významné nehnuteľnosti. Odporúčajú sa tiež tam, kde sa staršie neodizolované objekty zatepľujú minerálnou vatou.

V portfóliu spoločnosti STACHEMA Bratislava a.s. sú kvalitné akrylátové omietkoviny – ECOLOR. Ďalej sú to silikónové omietkoviny – SILCOLOR – do tejto omietkoviny sa pridáva silikónová emulzia, ktorá zaručuje vysokú vodeodolnosť. Z tohto dôvodu sú silikónové omietkoviny najviac odporúčané. Vydržia najdlhšie čisté a sú odolné voči napadnutiu plesňami a riasami. Výhodou akrylátových a silikónových omietktovín je široká farebná variabilita a rovnomernosť prefarbenia na ploche (tzv. egalita), teda po nanesení na povrch nevznikajú fľaky a „mapy“.

Tretím radom sú silikátové omietkoviny – COLORSIL, ktoré sa vyznačujú najlepšou paropriepustnosťou. Sú náročné na techniku aplikácie, vyžadujú 4 – 24 hodinovú dobu schnutia a v závislosti od podmienok aj týždeň dlhú dobu zrenia, počas ktorej sú citlivé na dážď.  Všetky typy v STACHEMA  vyrábaných omietkovín sú certifikované podľa európskej normy – ETAG 004.“

Viac informácií nájdete na stránke výrobcu.

Informácie o spoločnosti:
Spoločnosť STACHEMA Bratislava a.s. bola založená v roku 1991. Má vlastný vývojový program a vysoko kvalifikované technologické poradenstvo a je držiteľom certifikátu systému manažérstva kvality podľa STN EN ISO 9001:2009. Firma je  tuzemským výrobcom a dodávateľom kompletného sortimentu stavebnej chémie, materiálov pre povrchové úpravy, špeciálnych maltových zmesí, ale aj chemických prípravkov pre ošetrovanie dreva,  fungicídnych prípravkov a bazénovej chémie.

Kontakt:
STACHEMA Bratislava a.s.
P.O.BOX 9
900 41 Rovinka 411
http://www.stachema.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.