*
článok
Financie & Poistenie, TLAČOVÉ SPRÁVY

Steen Jakobsen: Slovensko je Amerikou strednej Európy, vraví hlavný ekonóm Saxo Bank

BRATISLAVA, 9. júna 2015 (tlacovasprava.sk) – Ročne na svojich obchodných cestách precestujem zhruba 35 krajín a veľmi zriedka sa stáva, že môžem krajinu, v ktorej práve som,  pochváliť. V zhruba 33 krajinách sa žiaľ musím vyjadriť kriticky, či už na adresu vlád alebo centrálnych bánk. No myslím, že úspech Slovenska je pozoruhodný. Krajina rastie rýchlejšie ako región a i celá Európa. Silným faktorom rastu je domáca spotreba. No druhej strane, ale musím povedať, že až 75 percent dôvodov úspechu Slovenska pochádza zvonku.

Slovensko sa dostalo z problémov v krízových rokoch 2008 až 2009 dôležitými zmenami. Príznačné pre slovenskú ekonomiku v porovnaní s inými ekonomikami dnes je vysoký domáci dopyt. Porovnal by som vás k Američanom strednej a východnej Európy, pretože máte vysokú tendenciu spotrebovať a míňať. Nie je to zlé. Naopak je to znakom dôvery v budúcnosť vašej krajiny.

Adjustment progress: Structural reforms. Slovakia.

Adjustment progress: Structural reforms. Slovakia.

OECD vypracováva raz ročne rebríček krajín podľa ich reformnej aktivity. Ako vieme štrukturálne reformy sú jednou z hlavných priorít tejto organizácie. Priznám sa k svojmu ignorantstvu, keď som nevedel, že Slovensko je na tom tak dobre. Ste na tom z tohto pohľadu, nie len lepšie ako moja materská krajina -Dánsko, ale i citeľne lepšie ako Nemecko, Japonsko, USA, Holandsko, Fínsko, a EÚ ako taká. Táto aktivita je podľa mňa oných ďalších  25 percent, pre ktoré si myslím, že sa vám darí lepšie ako ostatným krajinám.

Poďme sa pozrieť bližšie na dôvody, pre ktoré sa Slovensku darí. Keď analyzujeme ceny vstupov do ekonomiky, teda úrokové sadzby, ceny ropy a výmenné kurzy, vidíme tu od polovice roka 2013 po súčasnosť veľký pokles, až o 50 percent. Keďže Slovensko je citlivé na ceny vstupov, spôsobilo to vysoký rast domácej spotreby. Ďalším dôvodom rastu ekonomiky je aj oživenie na exportných trhoch.

To je teda tých 75 percent úspechu pochádzajúcich zvonka. Na druhej strane z poklesu cien vstupov mohli ťažiť všetky európske krajiny. No Slovensko z neho dokázalo vyťažiť tri percentá rastu, zatiaľ čo priemer Európy je len jedno percento. Urobili ste teda kus práce.

Saxo Bank

Saxo Bank

Pamätám sa, že keď som bol na Slovensku pred pár rokmi, hovorili sme o tom, že Česko získava z toho, že nie je v eurozóne, naopak Slovensku pripadli z eura v čase eurokrízy samé negatíva. Dnes sa zdá, že sa tento pomer obrátil. Úspech totiž vždy leží v rukách ľudí. Nie je to o tom, či máte euro, alebo nie, ale o tom, či robíte štrukturálne reformy. Jedným z príkladov je napríklad impozantné zlepšenie výberu daní.

Dnes je pravdepodobne mnoho politikov, ktorí tvrdia, že úspech je ich zásluhou. No ako sa hovorí: úspech má mnohých otcov, len neúspech je sirota.

Realisticky by som situáciu na Slovensku prirovnal k futbalovému zápasu, keď po prvom polčase vyhrávate 3:0 a máte dobré šance na víťazstvo. No stále je tu možnosť, že sa súperovi podarí dať v ďalších 45 minútach päť gólov.

Steen Jakobsen – hlavný ekonóm Saxo Bank
Steen Jakobsen bol vymenovaný do funckie hlavného ekonóma Saxo Bank v marci 2011, do banky sa vrátil po dvojročnej prestávke. Počas tejto doby pracoval ako investičný riaditeľ pre Limus Capital Partners. Pred svojím odchodom na začiatku roka 2009, bol Steen Jakobsen v Saxo Bank takmer 9 rokov ako investičný riaditeľ. Steen Jakobsen má viac ako 20 ročné skúsenosti v oblasti obchodovania na vlastný účet a v alternatívnych investíciách. V roku 1989, po ukončení štúdia ekonómie na univerzite v Kodani, začal svoju kariéru v Citibank N.A. Kodaň, odkiaľ sa presunul do Hafnia Merchant Bank na pozíciu riaditeľ, vedúci predaja a opcií. V roku 1992 sa v Chase Manhattan stal viceprezidentom a vedúcim predaja pre oblast Škandinávie,  neskôr Chase Manhattan Proprietary Trading Group. V rokoch 1995-1997 pôsobil ako samostatný obchodník a ako vedúci Flow Desk v Swiss Bank Corp. v Londýne. V roku 1997 sa stal globálny vedúcim obchodu, forexu a opcií v Christiania (teraz Nordea) v New Yorku až pokiaľ sa v roku 1999 nestal súčasťou spoločnosti UBS New York ako výkonný riaditeľ v Global Proprietary Trading Group.

O Saxo Bank
Saxo Bank je popredný špecialista v oblasti multi-asset online obchodovania a investícií. Ponúka súkromným investorom  aj inštitucionálnym klientom ucelený balík nástrojov pre obchodovanie a investičné stratégie. Jeho komunitný finančný portál TradingFloor.com je prvou multi-asset sociálnou obchodnou platformou. Ako európska regulovaná banka s úplnou licenciou, a pod dohľadom dánskej FSA, umožňuje klientom obchodovať FX, CFDs, ETF, akciami, futures, opciami a ďalšími derivátmi prostredníctvom platformy SaxoTrader, ktorá je dostupná na PC, tabletoch, alebo smartfónoch prostredníctvom jedného účtu a je dostupná vo viac než 20 jazykových verziách. Platformu môže využívať viac ako 100 hlavných finančných inštitúcií na svete formou white-label riešení. Saxo Bank tiež ponúka profesionálne portfólio a správu financií ale aj tradičné bankové služby pomocou Saxo Privatbank. Saxo Bank bola založená v roku 1992, sídli v Kodani v Dánsku a má 26 pobočiek  v Európe, Ázii, na Blízkom východe, v Latinskej Amerike, v Afrike a v Austrálii.

Pre ďalšie informácie prosím kontaktujte:

Martin Šipoš, Saxo Bank PR Slovensko
Action Global Communication – Crossline PR
+421 905 444 363
saxo@crossline.sk

Kasper Elbjørn, Head of International Communications
+45 3065 4300
press@saxobank.com

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: