Investičná skupina Arca výrazne zmenila akcionársku štruktúru

BRATISLAVA, 12. júna 2015 (tlacovasprava.sk) – V rámci slovensko-českej investičnej skupiny Arca došlo k zmene akcionárskej štruktúry. Majoritný vlastník Pavol Krúpa previedol časť svojho podielu na svojich dlhoročných spolupracovníkov – Rastislava Veliča a Henricha Kiša.

Investičná skupina Arca, ktorej matkou je bratislavská Arca Investments, výrazne zmenila akcionársku štruktúru. Majoritný vlastník Pavol Krúpa previedol časť svojho podielu na dlhoročných spolupracovníkov.

Prevod podielu na Rastislava Veliča a Henricha Kiša som sa rozhodol uskutočniť na základe ohodnotenia ich dlhoročnej činnosti v Arca. Ich lojalita, odbornosť a tiež podpora v rámci pôsobenia v Arca má pre mňa historicky veľký význam, ktorý je potrebné primerane oceniť,“ vysvetľuje Krúpa.

Rastislav Velič získal 20 percent a Henrich Kiš 10 percent. Obaja pre Arcu pracujú od roku 1999. Krúpa zostal so štyridsiatimi percentami najväčším akcionárom. Tridsať percent si podržal dlhoročný Krúpov obchodný partner, známy podnikateľ a motivátor Peter Krištofovič.

Finančná skupina Arca svoju činnosť smeruje predovšetkým na oblasť správy aktív, energetiku a opportunity business. Aktuálne spravuje aktíva vo výške okolo 400 miliónov  eur  a vlaňajšia EBITDA skupiny sa pohybovala na úrovni 15 miliónov eur. Medzi historicky kľúčové projekty investičnej skupiny patria obchod s akciami slovenskej Zentivy alebo spoločnosti Moravia Energo.

Pomerne rozsiahle investície uskutočňuje Arca tiež na Ukrajine, kde realizuje svoje investície v oblasti nehnuteľností, telekomunikácií a obchodovania na ukrajinskej burze.

Arca spravuje fond NOVA Green Energy s čistou hodnotou aktív (NAV) 33 miliónov eur, ktorý sa špecializuje na fotovoltaické elektrárne a bioplynové stanice. Arca založila jeden z prvých fondov kvalifikovaných investorov Arca Capital CEE s investičnou stratégiou zameranou na private equity. Pre skúsenejších investorov spravuje Arca investičný fond Arca Opportunity s agresívnejšou investičnou stratégiou.

Medzi svoje hlavné realizované projekty radí ďalej BCT – Bratislavskú cvernovú továreň, REDSIDE investičnú spoločnosť alebo Ondrášovku, ktorá nedávno uskutočnila akvizície a plánuje ďalšie. V minulom roku Pavol Krúpa ponúkol Českej exportnej banke 51,5 miliónov eur za pohľadávky vo výške 168 miliónov eur za Slovakia Steel Mills.

Aktuálne Arca ukázala svoju aktivitu a odvahu riskovať, keď sa jej podarilo v priebehu pár dní nazhromaždiť takmer dva milióny akcií O2, čo predstavovalo vyše 0,6 percenta telekomunikačnej a mediálnej spoločnosti.

O spoločnosti Arca Capital:
Arca Capital je private equity skupina pôsobiaca predovšetkým v oblasti venture kapitálu v regióne strednej a východnej Európy. Skupina má zastúpenie v Bratislave, Prahe, Londýne a v Kyjeve. Toto rozmiestnenie jej dáva priestor na maximálne využitie medzinárodného know-how pri posudzovaní investičných príležitostí. Tím Arca Capital získal povesť dynamického a inovatívneho investičného subjektu, ktorý rešpektuje a dodržiava investičné a etické princípy v podnikaní.

Kontakt pre novinárov:
Ing. Katarína Cvečková
+421 917 663 359
cveckova@arcacapital.sk
Arca Capital, a.s., BBC V., Plynárenská 7/A, 82109 Bratislava

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.