V Bratislave sa denne predá 12 nových bytov

BRATISLAVA, 2. júla 2015 (tlacovasprava.sk) – V rokoch 2009 až 2011 bolo úspechom, keď sa na bratislavskom realitnom trhu počas jedného kalendárneho štvrťroku podarilo denne predať 3-5 bytov v novostavbách. Analýzy v poslednom roku naznačujú takmer zdvojnásobenie dopytu na tomto trhu.

Dostupné zálohy na byty „z papiera“

V druhom štvrťroku 2015 sa predalo v Bratislave 1 119 bytov v novostavbách. Medziročne je to o 39,5% viac. Až 80% tvorí predaj bytov, ktoré ešte nie sú dokončené. Čím sa naďalej potvrdzuje fakt, že dopyt stráca obavu pred kúpou bytu z papiera.

Averziu voči takejto kúpe znižujú developeri, aj cez dostupnejšie rezervačné platby, ktoré sa dnes pohybujú v niektorých projektoch na úrovniach cca 5 000 eur. Pre klienta je táto suma vzhľadom na finančnú pozíciu slovenských domácností prístupná, a pre developera dostatočne záväzná.

Priemerná cena za meter štvorcový nového bytu stúpa

Priemerná cena predaného metra štvorcového medziročne vzrástla o 8% a dosiahla úroveň 2 315 € s DPH. Priemerná absolútna cena predaného bytu dosiahla v druhom štvrťroku úroveň 149-tisíc eur s DPH a bola tak v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 12% vyššia.

Aj toto relatívne vysoké zvýšenie predajnej ceny nám potvrdzuje fakt, že na trhu nám dočasne skončila éra lacných štartovacích bytov v projektoch prestavieb, ktoré v minulosti ťahali priemerné ceny k nižším úrovniam.

Tabuľka 1: Štatistika predaných bytov v novostavbách 2.Q2015 (ceny s DPH) – Bratislava

Štatistika predaných bytov v novostavbách 2.Q2015 (ceny s DPH) – Bratislava. Zdroj: Bencont
Štatistika predaných bytov v novostavbách 2.Q2015 (ceny s DPH) – Bratislava. Zdroj: Bencont

Na trhu zostalo k 1.7.2015 v ponuke 3 339 voľných bytov. Je to o 10% viac v porovnaní s minulým rokom. Z tohto objemu bolo už dokončených 22,8%, zvyšných viac ako 77% je stále vo fáze výstavby.

Tabuľka 2: Štatistika voľných bytov na trhu novostavieb v Bratislave k 1.7. (ceny s DPH)

Tabuľka 2: Štatistika voľných bytov na trhu novostavieb v Bratislave k 1.7. (ceny s DPH). Zdroj: Bencont
Tabuľka 2: Štatistika voľných bytov na trhu novostavieb v Bratislave k 1.7. (ceny s DPH). Zdroj: Bencont

Šesť najvýznamnejších faktorov, ktoré sa podpísali pod vývoj na realitnom trhu novostavieb v druhom kvartáli 2015:

Dobrá makroekonomická situácia a pozitívne vyhliadky pre Slovensko
Rekordne nízke úrokové sadzby, ktoré zlepšujú dostupnosť bývania
Postupné rozpúšťanie nahromadeného dopytu z krízových rokoch
2.štvrťrok v roku sú najvýhodnejšie podmienky pre získanie úveru pre mladých(zákonný prepočet pre štátny príspevok umožňuje splnenie podmienok pre najširšiu skupinu ľudí – príjmový limit je najvyšší v roku) zvýhodnenie úrokovej sadzby o 3 percentuálne body na 50-tisíc z poskytnutej hypotéky
Spustenie nových, pre dopyt atraktívnych, projektov
Zníženie averzie dopytu voči nákupom “z papiera“

Graf 1: Vývoj na trhu novostavieb v Bratislave (ceny s DPH)

Novostavby ceny byty Bratislava Bencont
Graf 1: Vývoj na trhu novostavieb v Bratislave (ceny s DPH). Zdroj: Bencont.

Rastú aj ceny starších bytov

Zvýšený dopyt je v poslednom roku cítiť aj na trhu starších bytov. Prejavilo sa to najmä v raste ich cien, keď oproti roku 2013 vzrástla cena za meter štvorcový s DPH v priemere o takmer 200 € a dosahuje dnes 1901 €/m2. Okrem silného dopytu vplýva na tento trh aj nedostatočne široká ponuka už dokončených novostavieb.

Kupujúci, ktorý potrebuje riešiť svoju bytovú otázku veľmi promptne je v súčasnej dobe nútený uspokojovať svoju potrebu bývania na trhu starších bytov. Tento fakt spôsobil situáciu, že trhové ceny starých bytov dnes sa nachádzajú nad úrovňou svojej znaleckej ceny. Preto predpokladáme, že v budúcnosti dôjde v tomto segmente trhu k znižovaniu ceny alebo k dlhodobej stagnácii, v dôsledku zreálnenia ich hodnoty na trhu.

Do druhého polroka 2015 očakávame, že dopyt po novostavbách poklesne v porovnaní s práve uplynulým rekordným kvartálom,“ hovorí hlavný analytik Bencont Invetments Matúš Jančura a dodáva: „Zo strednodobého hľadiska naďalej očakávame pozitívny vývoj realitného trhu, ktorý bude sprevádzaný postupným pomalým nárastom cien a zmenou štruktúry ponúkaných bytov smerom k viac izbovým prevedeniam. Dopyt sa zastabilizuje na nižších úrovniach cca okolo 2.500 až 3.000 predaných bytov v novostavbách ročne.“

Kontakt pre médiá:
Ľudovít Tóth,event2all,
toth@event2all.sk,
+421 907 982 221

Spoločnosť BENCONT INVESTMENTS patriaca pod BENCONT Group, sa od roku 2008 zaoberá analýzami realitného trhu a komodít pre vlastné potreby a potreby svojich klientov. Analýzy realitného trhu publikuje a uzatvára každý kalendárny štvrťrok. Jej sesterské spoločnosti realizujú okrem iného projekty Jurský obytný park vo Svätom Jure, Nový Martin v Martine, Tujetoin v bratislavskej Dúbravke a apartmánový dom Família v Novom Smokovci. Viac nájdete na http://www.bencontinvestments.sk.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.