*
článok
TLAČOVÉ SPRÁVY, Verejná správa & Politika

Spravodajská služba SIS pripravila revolučnú novinku, zverejní vzor preukazu príslušníka

BRATISLAVA, 3. júla 2015 (tlacovasprava.sk) – Po prvýkrát v existencii našich spravodajských služieb sa nielen podstatne zvyšuje kontrola ich činnosti ako aj hospodárenia, ale v návrhu zákona o spravodajských službách sú po prvý raz zakomponované aj prvky verejnej kontroly. Naša spravodajská služba totiž  v medzirezortnom pripomienkovom konaní sama navrhla povinnosť zverejnenia vzoru služobného preukazu príslušníka spravodajskej služby na jej webovej stránke.

Občania budú mať teda možnosť oboznámiť sa zo vzorom služobného preukazu, aby vedeli ako vyzerá. Príslušník bude povinný pritom umožniť osobe, ktorej preukazuje svoju príslušnosť, oboznámiť sa s jeho evidenčným číslom. Zo služobného preukazu však z dôvodu zabezpečenia jeho ochrany nebude možné vyhotovovať žiadny obrazový ani obrazovo-zvukový záznam. Na základe uvedeného bude však spätne bez akejkoľvek pochybnosti možné overiť,  či išlo skutočne o oficiálny služobný preukaz alebo nie. Za týmto účelom má každý občan právo obrátiť sa priamo na SIS.

Toto opatrenie a návrh zavedenia účinného prvku verejnej kontroly vychádza z niekoľkých dôvodov. Príslušníci preukazujú svoju príslušnosť k SIS služobným preukazom s vyznačeným evidenčným číslom,  na základe ktorého možno vždy jednoznačne identifikovať príslušníka, ktorému bol služobný preukaz vydaný.

Podobne, ako v prípade iných služobných preukazov, ani pri našich preukazoch sa nedá vylúčiť ich falšovanie alebo pokusy o iné zneužitie. Za obdobie pôsobenia našej spravodajskej služby ich je rádovo len niekoľko, skôr sa vyskytujú prípady vymyslených tvrdení, že niekto tvrdí, že je príslušníkom spravodajskej služby, alebo že disponuje preukazom príslušníka. Zverejnenie vzoru služobného preukazu preto výrazne prispeje k objasňovaniu prípadov takéhoto podvodného konania.

V tejto súvislosti je dôležité uviesť, že zákon umožňuje jediný účel použitia služobného preukazu, ktorým je preukazovanie príslušnosti k spravodajskej službe v rámci plnenia služobných povinností. Akékoľvek iné použitie preukazu je neoprávneným použitím a vedenie našej spravodajskej služby má k takýmto prípadom nulovú toleranciu.
SIS v každom prípade dokáže rozlíšiť originál služobného preukazu od jeho falzifikátu.

Ak sa objaví pokus preukaz falšovať alebo inak zneužiť, platná legislatíva definuje pre spravodajskú službu v súčinnosti s Policajným zborom a prokuratúrou mechanizmus umožňujúci vyšetrovanie a stíhanie podobných prípadov, nakoľko služobný preukaz je verejnou listinou.

Občanov, ktorí sa dostanú do kontaktu s osobou, ktorá sa im preukáže preukazom príslušníka SIS a budú mať podozrenie na jeho zneužitie, žiadame o okamžité nahlásenie tejto skutočnosti na operačné stredisko SIS, ktoré je v prevádzke 24 hodín denne, 7 dní v týždni na telefónnom čísle 02-44 25 90 21. Toto číslo je uvedené aj na internetovej stránke Slovenskej informačnej služby. Slovenská informačná služba všetky takéto podnety preverí a v prípade podozrenia z porušenia právnych predpisov v takýchto prípadoch bude iniciovať konanie v rámci orgánov činných v trestnom konaní.

K podobe služobného preukazu príslušníka SIS uvádzame, že jeho predná strana je vyhotovená v tmavšej farbe odtieňu sivej až čiernej. V hornej časti je výrazný biely nápis „Slovenská informačná služba“. Na ľavej strane zvislo sa nachádza číslo príslušníka, ktoré ja zároveň aj číslom služobného preukazu. Fotografia tváre príslušníka SIS je situovaná mierne vľavo, kým pravej strane dominuje znak SIS. Na spodnej strane je umiestnený výrazný nápis „Služobný preukaz“. Preukaz je pokrytý špeciálnou fóliou, v ktorej je zakomponovaných niekoľko osobitných ochranných holografických prvkov.

Kontakt pre médiá:
PhDr. Branislav Zvara
hovorca
hovorca@sis.gov.sk
0917/107779

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: