Slovnaft spúšťa zber spáleného kuchynského oleja na 88 čerpacích staniciach

BRATISLAVA, 2. októbra 2015 (tlacovasprava.sk) – Použitý kuchynský olej z domácností nemal na Slovensku dlhé roky praktické využitie. Zvyčajne smeroval z panvice rovno vo výlevky. Zanášal kanalizáciu a  na olejové vrstvy sa lepili zvyšky potravín, ktorých zápach láka hlodavce. V neposlednom rade olej znečisťuje  vodu. No aj použitý kuchynský olej sa môže ešte využiť a prispieť k ochrane životného prostredia. Dnes sa zbiera, recykluje a po spracovaní ďalej používa ako biopalivová zložka do motorovej nafty. Z jedného litra použitého kuchynského oleja sa vyrobí až 0,9 litra biopalivovej zložky.

88 staníc v 70 mestách

Partnerom ekologického projektu Aj kvapka oleja sa ráta je spoločnosť Meroco, ktorá olej spracuje a následne z neho vyrobí biopalivovú zložku do motorovej nafty.
Partnerom ekologického projektu Aj kvapka oleja sa ráta je spoločnosť Meroco, ktorá olej spracuje a následne z neho vyrobí biopalivovú zložku do motorovej nafty.

Zatiaľ čo reštaurácie a jedálne separujú použitý olej zo zákona, bežné domácnosti doteraz veľa možností nemali. Jednu ponúka spoločnosť SLOVNAFT, a.s. V týchto dňoch spúšťa zber použitého kuchynského oleja na 88 čerpacích staniciach v 70 mestách a obciach po celom Slovensku. Cieľom ekologického projektu „Aj kvapka oleja sa ráta“ je umožniť domácnostiam jednoducho a komfortne odovzdať použitý olej na viac ako tretine čerpacích staníc Slovnaft.

Na zber je vhodný akýkoľvek rastlinný kuchynský olej – po vyprážaní z fritéz, ale aj olej, ktorý slúžil ako nálev potravín – rýb, zeleniny či syra.

Dôležité je zbierať čistý olej, bez zvyškov potravín a vody. Najlepšie je ho zliať cez sitko do čistej a suchej PET fľaše alebo originálneho obalu. Nazbieraný olej je následne možné odovzdať obsluhe na čerpacej stanici.

„Keďže recyklácia použitého kuchynského oleja ešte nie je na Slovensku masovo rozšírená, snažíme sa motivovať k zberu aj samotné domácnosti cez vernostný program na našich čerpacích staniciach Klub BONUS. Za odovzdaný použitý kuchynský olej dostanú naši zákazníci extra bonusové body, ktoré môžu vymeniť za odmeny,“ uviedol riaditeľ podnikovej a marketingovej komunikácie SLOVNAFT, a.s., Anton Molnár.

Na čo sa olej použije?

Slovnaft zbiera použitý kuchynský olej na 88 čerpacích staniciach v 70 mestách a obciach na Slovensku.
Slovnaft zbiera použitý kuchynský olej na 88 čerpacích staniciach v 70 mestách a obciach na Slovensku.

V tomto roku sa Slovnaft spojil s novým silným partnerom – spoločnosťou Meroco, ktorá z upraveného vyzbieraného oleja vyrába biopalivovú zložku. Tú následne Slovnaft pridáva do motorovej nafty.

„Výrobcovia biopalív vítajú možnosť zapojiť najširšiu verejnosť do aktívnej ochrany klímy pred škodlivými emisiami skleníkových plynov. Použitý kuchynský olej, ktorý spotrebitelia odovzdajú na čerpacích staniciach, putuje do závodu Meroco, kde ho spracujeme na biopalivovú zložku. Pridaním biopalivovej zložky do nafty spolu ušetríme až 83% emisií v ovzduší. Využívanie kuchynského oleja pri výrobe paliva je dobrým príkladom hľadania nových zdrojov pre výrobu pokročilých biopalív, pretože budúcnosť patrí biopalivám z odpadov. Projektom Aj kvapka oleja sa ráta prispievame k ochrane životného prostredia, a zároveň napĺňame emisné ciele, ktoré Slovensko prijalo v rámci Európskej únie,“uviedol riaditeľ spoločnosti Meroco Dušan Haruštiak.

Spoločnosť Slovnaft odštartovala projekt Aj kvapka oleja sa ráta v roku 2011. Po pilotnom zbere oleja na vybraných čerpacích staniciach sa projekt postupne rozšíril na 10 čerpacích staníc, kde boli trvale umiestnené zberné kontajnery. V roku 2013 pribudlo ďalších päť čerpacích staníc. Doteraz spoločnosť Slovnaft vďaka svojim zákazníkom, ktorým nie je ľahostajné životné prostredie, vyzbierala viac ako 6 ton použitého kuchynského oleja.

O Skupine SLOVNAFT
Skupina SLOVNAFT je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je SLOVNAFT, a.s., ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy v jednej z najkomplexnejších európskych rafinérií a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Slovnaft prevádzkuje najväčšiu sieť čerpacích staníc v SR. Spoločnosť patrí na Slovensku k lídrom v oblasti CSR a firemnej filantropie, významne podporuje šport, kultúru, vzdelávanie, mládež a revitalizáciu životného prostredia. Magazín Forbes zaradil značku Slovnaft medzi najhodnotnejšie slovenské značky. Skupina SLOVNAFT je členom medzinárodnej Skupiny MOL.

Na týchto čerpacích staniciach môžete odovzdať použitý kuchynský olej

Na týchto čerpacích staniciach môžete odovzdať použitý kuchynský olej
Na týchto čerpacích staniciach môžete odovzdať použitý kuchynský olej

Kontaktná osoba:
Anton Molnár
hovorca a riaditeľ Podnikovej a marketingovej komunikácie
tel: +421 905 393 161

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.