Špeciálne sklo ochráni vzácne artefakty Egyptského múzea v Paríži

BRATISLAVA, 7. októbra 2015 (tlacovasprava.sk) – Ako vystaviť a zabezpečiť vzácne artefakty, z ktorých mnohé prečkali stáročia na morskom dne? To bola reálna výzva, pred ktorou stál Inštitút arabského sveta v Paríži, ktorý tento mesiac svetu predstavil ojedinelú výstavu „Osiris, potopené tajomstvá Egypta“.

Za svoju čírosť a priehľadnosť vďačí sklo Guardian Clarity sofistikovaným technológiám, ktoré na povrch skla magnetrónovou metódou nanášajú špeciálny povlak.
Za svoju čírosť a priehľadnosť vďačí sklo Guardian Clarity sofistikovaným technológiám, ktoré na povrch skla magnetrónovou metódou nanášajú špeciálny povlak.

Aby vzácne egyptské artefakty vynikli čo najviac a zároveň boli maximálne chránené, bolo potrebné vyrobiť špeciálne vitríny z čo najčírejšieho skla. Inštitút nakoniec stavil na sklársku spoločnosť Guardian a jej obojstranne antireflexné sklo Clarity.

Guardian dodal približne 200 metrov štvorcových tohto špeciálneho skla, ktoré bolo nainštalované v rámci expozície. Za svoju čírosť a priehľadnosť vďačí Guardian Clarity sofistikovaným technológiám, ktoré na povrch skla magnetrónovou metódou nanášajú špeciálny povlak. V kombinácii so základným sklom Guardian UltraClear je tak dosiahnutá maximálna priehľadnosť, pričom nežiadúce odrazy a lesk sú eliminované.

Inštitút arabského sveta chce touto výstavou umožniť verejnosti vzhliadnuť jedinečnú zbierku a zároveň aj zaistiť bezpečnosť týchto vzácnych predmetov. Preto sa obrátili na spoločnosť Guardian Europe, ktorá sa stala partnerom Inštitútu pri organizácii výstavy. Spoločnosť Guardian Industries’ Glass Group Europe je popredný dodávateľ vysoko kvalitného skla pre verejné, obchodné a obytné interiéry.

Výstava „Osiris, podmorské tajomstvá Egypta“

Pri nedávnych vykopávkach v nílskej delte objavili archeológovia cenné historické predmety, ktoré súvisia s mocným egyptským bohom Osirisom. Práve tieto vzácne predmety spolu s ďalšími, asi 40 exponátmi zapožičanými z múzeí v Káhire a Alexandrii, organizátori spojili do jedinečnej putovnej výstavy, ktorá v Paríži prebieha od 8. septembra do 31. januára. Ide o výstavu artefaktov, ktoré vo Francúzsku doteraz neboli vystavované, niektoré nich dokonca doteraz nikdy neopustili územie Egypta. Na výstavnej ploche o rozlohe 1100 štvorcových metrov sa nachádza viac ako 290 artefaktov.

Dočasná výstava rozpráva príbeh Osirisa, syna Zeme a Nebies. Podľa legendy zabil Osirisa jeho vlastný brat Seth, ktorý rozrezal jeho telo na 14 kúskov a hodil ich do rieky Níl. Isis, sestra a manželka Osirisa zložila telo tohto boha znovu dohromady pomocou svojich kúzelných schopností a počala ich syna Hóra. Osiris sa tak stal vládcom posmrtného života, vegetácie a plodnosti a Hórus, ktorý porazil Setha, získal Egypt ako dedičstvo.

Expozícia „Osiris, potopené tajomstvá Egypta“ je jedným z hlavných výsledkov archeologických vykopávok, na čele ktorých stojí archeológ Franck Goddio. Vykopávky prebiehajú v spolupráci s egyptským ministerstvom pamiatok v západnej časti nílskej delty.

Inštitút arabského sveta v Paríži tento mesiac svetu predstavil ojedinelú výstavu „Osiris, potopené tajomstvá Egypta“
Inštitút arabského sveta v Paríži tento mesiac svetu predstavil ojedinelú výstavu „Osiris, potopené tajomstvá Egypta“

O spoločnosti Guardian
Guardian je globálny výrobca plochého skla, hotových výrobkov zo skla, izolácie zo sklených vlákien a ďalších stavebných materiálov pre komerčné a rezidenčné stavby pre komerčné a rezidenčné stavby a dopravné využitie a v distribúcii stavebných výrobkov. Vďaka svojim výskumným a vývojovým centrám (Vedecké a technologické centrum pre sklo a Vývojové centrum pre automobilové diely) je spoločnosť Guardian poprednou inovatívnou spoločnosťou. Skupina SRG Global patrí medzi najväčších svetových výrobcov vysoko kvalitných lakovaných a pochrómovaných plastových dielov pre automobilový priemysel. Guardian vo svojich pobočkách a partnerských spoločnostiach zamestnáva 17 000 ľudí a prevádzkuje závody v Severnej Amerike, Európe, Južnej Amerike, Afrike, na Blízkom a Strednom východe a v Ázii.

PRE VIAC INFORMÁCIÍ PROSÍM KONTAKTUJTE:

PRAM Consulting s.r.o.
Viktor Škulec
Tel.: +421 2 5939 6200
Mobil: + 421 917 654 602
e-mail: viktor.skulec@pram.sk
http://www.pram.sk

Guardian Česká republika
Michal Hronský
e-mail: mhronsky@guardian.com

Guardian Česká republika
Radek Matyáš
e-mail: rmatyas@guardian.com

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.