Ekológovia v tranze: V Prahe majú vianočný stromček z odpadu!

PRAHA, BRATISLAVA, 9. decembra 2015 (tlacovasprava.sk) – Aj odpad je cennou surovinou, ktorú je možné využiť aj v architektúre. To sa snaží dokázať tím projektu PET-MAT pražskej ČVUT, s podporou Karlovarských minerálních vod.

V tomto roku si tím úspešne registroval priemyselný vzor na tehly z PETu, z ktorých zostavil unikátne dizajnové lavičky pre český pavilón na EXPO 2015. Najaktuálnejšou prácou tímu je vianočný strom z PET fliaš – PETree, ktorý od 1. decembra rozžiaril priestory pri Národnej technickej knižnici v pražských Dejvicích.

PETree je objekt – výstavný priestor v podobe vianočného stromu – pozostávajúci z pletiva, laniek a 12 000 PET fľaší, ktoré znázorňujú produkciu v Českej republike počas niekoľkých minút. PETree má upozorniť na význam plastu, jeho využitie a recykláciu.

Najaktuálnejšou prácou tímu PET-MAT je vianočný strom z PET fliaš – PETree, ktorý od 1. decembra rozžiaril priestory pri Národnej technickej knižnici v pražských Dejvicích.
Najaktuálnejšou prácou tímu PET-MAT je vianočný strom z PET fliaš – PETree, ktorý od 1. decembra rozžiaril priestory pri Národnej technickej knižnici v pražských Dejvicích.

PETree je najaktuálnejším dielom komplexného projektu PET-MAT, ktorý sa sústredí na vývoj nových foriem využitia plastovej recyklácie v architektúre. Vývoj prebieha na Fakulte architektúry ČVUT pod vedením Kateřiny Novákovej, v spolupráci so spoločnosťou Karlovarské minerální vody (KMV), ktorá je hlavným partnerom výskumu.

Cieľom výskumu je vyvinúť druhotné využitie PETu v architektúre. Vyvíjame napríklad stavebnú jednotku z recyklovaného PETu. Projekt tak zaujímavo kombinuje vyspelú technológiu architektonických návrhov so zavedenou priemyselnou výrobou PET fliaš,“ vysvetľuje autorka projektu Kateřina Nováková z Fakulty architektúry ČVUT.

Slávnostné rozsvietenie unikátneho vianočného stromu z PET fliaš prebehlo 1. decembra o 18:00 pred budovou Národnej technickej knižnice v  kampuse pražskej ČVUT.

Zozbierať 12 000 PET fliaš nie je také jednoduché. Do tohto projektu sa preto zapojilo 12 základných a stredných škôl z Prahy, Slaného, Mladej Boleslavi, Kolína a Sedlčan. Spoločne tak tvorcovia s pomocou finančnej podpory KMV ukazujú ďalšie možné využitie PET fliaš v architektonickom poňatí. „Tohtoročné PETree je pilotným projektom. Skúšame nové prístupy na neobyčajnom nápade. Keď náš PETree verejnosť zaujme, tak ho budúci rok postavíme napríklad v centre Prahy,“ usmieva sa autorka Kateřina Nováková.

PET(b)rick a PET(ch)air zaujali na EXPO 2015

Projekt PET-MAT tento rok zožal úspech so svojou lavičkou z PET fliaš – tzv. PET(ch)air. Tá je zložená zo špeciálne vyvinutých PET „tehál“ – PET(b)rick, na ktoré má tím projektu PET-MAT registrovaný priemyselný vzor.

Český koncept stavebnej jednotky z recyklovaného PETu bol po prvý krát verejne predstavený v českom pavilóne na milánskom EXPO 2015, ktoré sa venovalo kľúčovým otázkam udržateľného rozvoja. V českom pavilóne sa tak návštevníci mohli posadiť na lavičky, ktoré sú modulárne, zmontovateľné a podsvietené, takže v sebe spájajú praktickosť, dizajn a ekologickú udržateľnosť.

Použité PET fľaše sú cennou surovinou, ktorú je možné využiť aj v architektúre. To sa snaží dokázať tím projektu PET-MAT pražskej ČVUT, s podporou Karlovarských minerálních vod.
Použité PET fľaše sú cennou surovinou, ktorú je možné využiť aj v architektúre. To sa snaží dokázať tím projektu PET-MAT pražskej ČVUT, s podporou Karlovarských minerálních vod.
Priemyselný vzor na tehly z PETu, z ktorých tím PET-MAT zostavil unikátne dizajnové lavičky pre český pavilón na EXPO 2015.
Priemyselný vzor na tehly z PETu, z ktorých tím PET-MAT zostavil unikátne dizajnové lavičky pre český pavilón na EXPO 2015.

Architektúra z plastu

Tehla z PETu, lavička, či PETree, dokazujú nečakané možnosti druhotného využitia PETu, či už priamo z použitých PET fliaš alebo zo špeciálnych tvárnic, ktoré by mohli vznikať z recyklovaných PET fliaš.

S nástupom 21. storočia existuje veľa možných využití polymerového materiálu. Unikátnym príkladom je most vybudovaný v škótskom mestečku Peeblesshire cez rieku Tweed. Je 30 metrov dlhý, má nosnosť 44 ton a pri jeho stavbe boli použité výhradne recyklované plastové fľaše.  Ďalšou ukážkou, že sa architektúra z PET fliaš stáva novodobým fenoménom , je stavba EcoARK na Tchaj-wane. Na realizácií tejto trojposchodovej budovy bolo použitých 1,5 milióna plastových fliaš. V objekte sú zabudované aj zdroje solárnej energie, ktoré umožňujú, aby bol v noci osvetlený pomocou LED technológie.

Fenomén architektúry z PET fliaš popísali autori projektu PET-MAT Kateřina Nováková a Henri Achren v knihe 150 000 PET fliaš – kniha o architektúre z PET fliaš. Kniha ukazuje PET fľašu ako stavebný materiál a snaží sa poukázať na nutnosť zberu a opätovného využitia tohto artiklu bežnej dennej potreby.

Vízia do budúcnosti

Staré PET fľaše nie sú odpadom, ale cennou surovinou. Tým PET-MAT z ČVUT zaujala vízia, že cyklus polyethylentereftalátu sa uzavrie a nebude musieť do neho vstupovať nová surovina. Pokračuje tak vo vývoji sekundárneho využitia PETu v architektúre, ktoré nebude konečnou stanicou tohto materiálu, ale iba dlhodobou zastávkou. Vyvíja stavebnú jednotku z PETu, kde tento recyklovaný materiál nájde svoje ďalšie uplatnenie.

O projekte PET-MAT
Projekt PET-MAT bol zahájený 1. júla 2014 na Fakulte architektúry ČVUTv Prahe za podpory Karlovarských minerálních vod. Tím vedcov, architektov a dizajnérov sa snaží o sekundárne využitie plastu v architektúre a to v podobe vývoja tehly z recyklátu PET. Recyklát polyethylentereftalátu môže mať rôzne podoby a dosahovať rozdielne kvality. Niektoré jeho podoby už nie sú vhodné na použitie v potravinárskom priemysle, ale zároveň sú ešte použiteľné ku spracovaniu technológiou vyfukovania (blow-moulding), ktorá je jednou z najefektívnejších foriem spracovania PETu, čo sa týka pomeru hmotnosti a objemu prvku, o čo v architektúre okrem iného ide. Technológia vyfukovania má ale aj iné prednosti: vyfúkané „tehly“ sú ľahké a plniteľné rôznym obsahom, od piesku cez vodu až po svietidlá a iné technológie.
Tímu PET-MAT sa podarilo v tomto roku registrovať priemyselný vzor plastovej tehly nazvaný PET(b)rick, z ktorého je možné stavať drobnú interiérovú architektúru, sedacie prvky, bary, prepážky a pod. projekt vzbudil záujem českých organizátorov EXPO 2015 v Miláne, kde boli v českom pavilóne vystavené prototypy 17 lavičiek z PETu.

O Karlovarských minerálních vodách
Karlovarské minerální vody, a. s. sú najväčším výrobcom minerálnych a pramenitých vôd v Českej republike.  Popri tradičnej minerálnej vode Mattoni vyrába spoločnosť aj pramenitú vodu Aquila a minerálnu vodu Magnesia. Spoločnosť založil v roku 1873 karlovarský rodák Heinrich Mattoni. Súčasnú podobu získala firma v 90. rokoch 20. storočia vďaka výrazným investíciám nových majiteľov – rodiny Pasquale. Karlovarské minerální vody dnes exportujú minerálnu a pramenitú vodu do 26 krajín sveta a vlastnia zahraničné značky minerálnych vôd v Rakúsku, Maďarsku a na Ukrajine. Profesionálny prístup spoločnosti KMV a jej zamestnancov k otázkam kvality produktov bol ohodnotený celou radou ocenení. Spoločnosť sa významne angažuje v podpore kultúrneho, športového a spoločenského života. Podporuje tiež projekty spojené s ochranou prírody a pozitívnym ekologickým dopadom. KMV je členom Národnej siete Global Compact ČR, ktorá združuje firmy a organizácie zapojené do UN Global Compact – najväčšej iniciatívy spoločenskej zodpovednosti a udržateľného podnikania pod záštitou OSN.
Karlovarské minerální vody pôsobia na Slovensku už od deväťdesiatych rokov minulého storočia. Odvtedy sa u nás spoločnosti darí udržiavať významné postavenie, drží si pozíciu dvojky na trhu balených  vôd. Produkty značiek Mattoni a Magnesia patria dnes k obľúbeným, známym a vyhľadávaným medzi spotrebiteľmi.

Pre ďalšie informácie prosím kontaktujte:
Petra Konáriková
SEESAME Communication Experts
Tel.: +421 908 700 543
E-mail: konarikova@seesame.com

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.