Na slovenských čerpacích staniciach pribudnú prístroje na záchranu života

BRATISLAVA, 16. decembra 2015 (tlacovasprava.sk) – Slovnaft umiestnil na svojich desiatich najfrekventovanejších čerpacích staniciach automatické externé defibrilátory (AED). Tieto prístroje dokážu pri zlyhaní srdca obnoviť jeho činnosť, a zachrániť tak ľudský život. AED sa nachádzajú na diaľničných čerpacích staniciach Slovnaft Zeleneč, Sverepec, Dolná Streda, Sekule (oba smery), Zamarovce, Ivachnová, Štrba, Malý Šariš (oba smery).

Slovnaft umiestnil na svojich desiatich čerpacích staniciach automatické externé defibrilátory (AED). AED prístroje výrazne zvyšujú šance na záchranu človeka s náhlym zlyhaním srdca. Na ich použitie bol zaškolený personál čerpacích staníc, ich obsluhu však zvládne aj laik.
Slovnaft umiestnil na svojich desiatich čerpacích staniciach automatické externé defibrilátory (AED). AED prístroje výrazne zvyšujú šance na záchranu človeka s náhlym zlyhaním srdca. Na ich použitie bol zaškolený personál čerpacích staníc, ich obsluhu však zvládne aj laik.

Zvládne to aj laik

Automatický externý defibrilátor je prenosné zariadenie, ktoré dokáže u človeka samostatne diagnostikovať život ohrozujúce poruchy srdcového rytmu, elektrickou terapiou zastaviť arytmiu a obnoviť činnosť srdca. Zariadenia na čerpacie stanice Slovnaft dodala spoločnosť Falck Academy, líder v poskytovaní kurzov prvej pomoci na Slovensku, a zaškolila personál čerpacích staníc. Používanie prístrojov je jednoduché, a preto ich môžu ľahko použiť aj laici.

Samotný prístroj hlasovými povelmi v slovenskom jazyku riadi správne podanie prvej pomoci ešte pred príchodom záchranky. Po priložení elektród na hrudník človeka dokáže AED analyzovať srdcový rytmus a v prípade potreby použiť elektrický výboj na obnovu jeho činnosti.

Život a zdravie prioritou

„Pre Slovnaft sú ľudský život a ochrana zdravia vždy na prvom mieste. Tomu zodpovedajú aj naše štandardy v tejto oblasti. Keďže rýchle použitie prístrojov AED môže zachrániť život človeka ešte pred príchodom záchranárov, rozhodli sme sa ich umiestniť na našich najfrekventovanejších čerpacích staniciach,“ uviedol Martin Demčák, riaditeľ útvaru HSE (ochrany zdravia bezpečnosti pri práci) spoločnosti SLOVNAFT, a.s.

„Čerpacie stanice Slovnaft na Slovensku obslúžia denne viac ako 150 tisíc zákazníkov, z toho viac ako desatinu na čerpacích staniciach, ktoré sme vybavili automatickými externými defibrilátormi. Tieto prístroje dokážu v prípade potreby ľahko použiť aj laici alebo im pomôže obsluha, ktorá bola vyškolená,“ dodala Timea Reicher, členka predstavenstva a riaditeľka Maloobchodu SLOVNAFT, a.s.

Sto prístrojov na Slovensku

Automatické externé defibrilátory sú obvykle umiestnené vo verejných priestoroch, akými sú nákupné centrá, letiská, hotely, štadióny, školy či komunitné centrá. Na Slovensku ich je verejne rozmiestnených len niečo vyše sto. V porovnaní s inými krajinami, kde počty AED dosahujú tisíce, je to veľmi málo. V rámci Skupiny MOL, ktorej členom je aj spoločnosť Slovnaft, sú už AED prístroje dostupné v Maďarsku. Umiestnené sú na 12 čerpacích staniciach značky MOL.

O Skupine SLOVNAFT
Skupina SLOVNAFT je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je SLOVNAFT, a.s., ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy v jednej z najkomplexnejších európskych rafinérií a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Slovnaft prevádzkuje najväčšiu sieť čerpacích staníc v SR. Spoločnosť patrí na Slovensku k lídrom v oblasti CSR a firemnej filantropie, významne podporuje šport, kultúru, vzdelávanie, mládež a revitalizáciu životného prostredia. Magazín Forbes zaradil značku Slovnaft medzi najhodnotnejšie slovenské značky. Skupina SLOVNAFT je členom medzinárodnej Skupiny MOL.

Kontaktná osoba:
Anton Molnár
hovorca a riaditeľ Podnikovej a marketingovej komunikácie
tel: +421 905 393 161

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.