*
článok
IT, Obchod, TLAČOVÉ SPRÁVY, Životné prostredie

Od 1. januára 2016 platí nový zákon o odpadoch: Viete, aké nové povinnosti vzniknú vašej firme?

BRATISLAVA, 30. decembra 2015 (tlacovasprava.sk) – Nový zákon o odpadoch, ktorý vstúpi do platnosti 1. januára 2016 prinesie podnikateľom a firmám množstvo zmien. Pribudne administratíva, menia sa termíny, rozsah povinností aj výška pokút. Výrobcovia a dovozcovia elektrozariadení môžu väčšiu časť z nich presunúť na organizáciu zodpovednosti výrobcov.

Jednou z najzásadnejších zmien, ktoré nový zákon prináša je tzv. inštitút autorizácie. To znamená, že ak firma na Slovensku vyrába alebo predáva elektrozariadenia a chce si naďalej plniť svoje povinnosti individuálne, musí najneskôr do 30. júna 2016 získať autorizáciu. Okrem toho by mala zložiť finančnú záruku a súčasne vytvoriť, financovať a prevádzkovať vlastný systém nakladania s odpadom, čo v praxi znamená mať vytvorenú zbernú sieť  na celom území SR. Štátne orgány budú tiež kontrolovať, či výrobca vykonáva vzdelávacie a propagačné aktivity, plní ciele zberu a zabezpečuje spracovanie a recykláciu odpadu.

Sewa Slovensko

Sewa Slovensko

V súvislosti s prijatými legislatívnymi zmenami by firmám mohlo pomôcť práve členstvo v tzv. organizáciách zodpovednosti výrobcov.

Ak je výrobca členom kolektívnej organizácie – po novom organizácie zodpovednosti výrobcov – drvivú väčšinu povinností za neho plní práve ona. Svojich členov bude napríklad registrovať do Registra výrobcov vyhradených výrobkov, zasielať za nich potrebné hlásenia vyžadované orgánmi štátnej správy a taktiež preberie na seba povinnosť propagačných a vzdelávacích aktivít, ktoré by si inak podľa nového zákona museli výrobcovia realizovať sami,“ vysvetľuje Jozef Kozák, výkonný riaditeľ SEWA, a.s. a pokračuje:

Nový zákon prináša aj nové sankcie. Napríklad ak si výrobca nesplní povinnosť registrácie v Registri výrobcov, hrozí mu pokuta až do výšky 120 tisíc eur. Pozor si musia dať aj predajcovia elektrozariadení či batérií a akumulátorov. Ak ich odoberajú od výrobcu, ktorý nie je zapísaný v spomínanom registri, vystavujú sa predajcovia riziku pokuty až do výšky 80 000 eur.“

Práve SEWA je počtom členov a komplexnosťou služieb najväčšou kolektívnou organizáciou na slovenskom trhu a pre svojich členov zabezpečuje aj zber a likvidáciu elektrodpadu a vyradenej techniky.  Jozef Kozák upozorňuje, že podľa nového zákona sa navyše každý výrobca elektrozariadení, batérií a akumulátorov stáva aj výrobcom obalov a musí  zabezpečiť tiež zber, prepravu, zhodnocovanie a recykláciu odpadu z nich.

„Donedávna táto povinnosť platila len v prípade, že na trh uviedol viac ako 200 kg obalov za kalendárny rok. Od 1. januára 2016 sa musí preukázať, že sa postaral o recykláciu všetkých obalov, v ktorých boli produkty zabalené. Ak tak neurobí,  hrozí mu pokuta až 250 tisíc eur.“

Niektoré zmeny v zákone si všimne aj konečný spotrebiteľ. Napríklad nielen výrobcovia a dovozcovia, ale aj predajcovia elektrozariadení budú musieť pri predaji uvádzať výšku recyklačného poplatku viditeľným spôsobom, a to buď na daňovom doklade alebo na etikete alebo na obale výrobku.

Táto nová zákonom stanovená povinnosť je časovo aj technicky náročná. Aby sme to našim členom zjednodušili, kusové sadzby recyklačných poplatkov pre jednotlivé druhy elektrozariadení, pri ktorých je nutné uvádzať viditeľne recyklačný poplatok, uvádzame aj na našej webstránke, kde si ich každý môže overiť,“ dodáva J. Kozák.

V prípade ďalších otázok kontaktujte:
Ing. Jozef Kozák, výkonný riaditeľ SEWA, a.s.
Mobil: 0903.787.444
e-mail: kozak@sewa.sk

O spoločnosti SEWA, a.s.
SEWA, a.s. bola založená v roku 2005 výrobcami združenými v IT Asociácií Slovenska (ITAS) a v Asociácii dovozcov audiovizuálnych technológií (ADAT) s cieľom zabezpečovať nákladovo efektívne služby kolektívneho plnenia v oblasti elektrozariadení a elektroodpadu pre členov asociácií a ďalších výrobcov elektrozariadení. V roku 2012 spoločnosť European Recycling Platform (ERP) získala minoritný podiel v spoločnosti SEWA, a.s. V súčasnosti SEWA/ ERP Slovensko poskytuje služby kolektívneho plnenia pre komodity elektro, batérie a akumulátory a obaly a počtom členov a komplexnosťou služieb je najväčšou kolektívnou organizáciou na slovenskom trhu. Pre viac informácií o SEWA navštívte stránku http://www.sewa.sk

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: