Unikátna operácia chýbajúcej pošvy a maternice v trnavskej nemocnici

TRNAVA, 29. februára 2016 (tlacovasprava.sk) – Vo Fakultnej nemocnici Trnava lekársky tím, ktorý bol zložený z českých lekárov z Fakultnej nemocnice v Motole Praha a trnavských odborníkov, realizoval unikátnu operáciu zriedkavej vývojovej chyby, pri ktorej pacientke chýba pošva a maternica.

Vývojová chyba pošvy a maternice

Ženy s touto vývojovou chybou majú iba vyvinutú vulvu a krátku pošvu, kratšiu ako 3 cm, čo im neumožňuje plnohodnotný sexuálny život. Táto anomália sa vyskytuje približne u jednej z 3 500 žien.

Pacientky majú zachované vaječníky, preto je ich hormonálna situácia normálna. Pre absentujúcu maternicu však nemajú menštruáciu a ostávajú celý život neplodné. Jedinou šancou pre ne v Slovenskej republike ostáva adopcia, v Českej republike aj náhradné materstvo.

Princíp zákroku

Operácia sa vykonáva laparoskopicky, zavedú sa pevné drôtené stehy medzi močový mechúr a konečník, do tých stehov sa zachytí tzv. fantóm, ktorý tlačí na miesto, kde sa má vytvoriť pošva. Fantóm vyzerá ako menší vibrátor,“ vysvetľuje doc. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD., prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice Trnava.

„Po operácii sa každý druhý deň doťahujú drôtiky, ktoré vťahujú fantóm dovnútra, čím sa vytvára tunel, ktorý po dokončení za 10-14 dní vytvorí novú pošvu,“ dokončil prednosta Záhumenský.

Predtým sa operácia robila pomocou prenosu časti kože, čo malo následky, že sa koža zvrašťovala a pošva zužovala. Iná modifikácia bola s prenosom časti hrubého čreva, čo však vytvára veľkú sekréciu a neustálu nadmernú vlhkosť.

Kontakt
Mgr. Matúš Stračiak, PhD.
hovorca
Fakultná nemocnica Trnava
mobil: 0908 696 641
e-mail: matus.straciak@fntt.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.