*
článok
Financie & Poistenie, Reality & Bývanie, TLAČOVÉ SPRÁVY

Ako na Slovensku prispievajú rodičia deťom na hypotéku?

BRATISLAVA, 26. apríla 2016 (tlacovasprava.sk) – Peniaze rodičov či založenie ich vlastnej nehnuteľnosti pomáhajú k novému bývaniu až polovici Slovákov. Najčastejšie poskytnú rodičia na hypotéku svojim deťom do začiatku finančnú hotovosť alebo ich podporia iným spôsobom, napríklad pôžičkou či sporením. Každý ôsmy rodič ponúkol vlastnú nehnuteľnosť svojim potomkom ako zabezpečenie pre hypotekárny úver. O pomoc s financiami na bývanie častejšie žiadajú muži a ľudia žijúci v Bratislave, ukazuje unikátny prieskum UniCredit Bank medzi Slovákmi splácajúcimi hypotéku.

Chcete si s partnerom splniť sen o vlastnom bývaní a radi by ste dosiahli na najvýhodnejšie úrokové sadzby? Tie banky zvyčajne ponúkajú pri hypotékach v rozmedzí 85-90% hodnoty obstarávanej nehnuteľnosti (LTV), zvyšné financie vám ale chýbajú. Mnoho Slovákov sa v takom prípade obráti s prosbou o pomoc na svojich rodičov. Rodičia k novému bývaniu pomohli bezmála každému druhému z tých, ktorí splácajú hypotéku (47%).

Najbežnejšia je pritom rýdzo finančná pomoc, napríklad hotovosť (23%), časté sú aj ďalšie spôsoby vrátane rodinných pôžičiek (7%) alebo zriadenia sporiacich produktov (4%).

Najčastejšie štvrtina

V akej výške vám rodičia poskytli pomoc?

V akej výške vám rodičia poskytli pomoc?

„Obstaranie bývania na hypotéku je pre mnohých z nás aj napriek historicky najnižšej sadzbe úverov veľkou finančnou investíciou. Bez počiatočnej podpory rodiny sa často nezaobídeme. Financie na začiatok sú právom najpopulárnejšou možnosťou, pomáhajú totiž dvakrát. S nižšou hypotékou mladí dosiahnu na lepšiu úrokovú sadzbu. V UniCredit Bank napríklad 3 ročné fixácie začínajú na 1,19% p.a. Peniaze od rodičov pomáhajú vybaviť aj domácnosť. Rodičia v drvivej väčšine pomáhajú čiastkou do štvrtiny ceny nehnuteľnosti,“ komentuje výsledky prieskumu Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.

Viac než jeden z desiatich rodičov (12%) poskytne  svoju vlastnú nehnuteľnosť ako zabezpečenie pre hypotekárny úver. Takáto pomoc sa hodí napríklad pri kúpe družstevného bytu, ten totiž vždy nie je možné  pri  hypotéke založiť „Rodičovská pomoc s novým bývaním nemusí nutne znamenať len peniaze na ruku. Často pomôže práve ponúknutie vlastného domu ako zabezpečenie za hypotéku,“ dodáva Ďuďáková.

Rodičia najviac podporujú mladých mužov vo veku okolo tridsať rokov žijúcich  v Bratislave.

V akom veku si ľudia berú hypotéku?

V akom veku si ľudia berú hypotéku?

Najčastejšie sa podpore rodičov tešia mladí muži vo veku do 26 rokov z Bratislavy a Trenčianskeho kraja, pomoc dostáva viac ako polovica z nich. Naopak v Košickom či Žilinskom kraji si šesť z desiatich Slovákov rieši hypotéku úplne samostatne. Podpora rodičov sa zvyčajne pohybuje maximálne do štvrtiny ceny nehnuteľnosti. Vyššou čiastkou svojim deťom prispel každý štvrtý pomáhajúci rodič (28%), najčastejšie rodičia v Prešovskom a Trnavskom kraji.

Tridsiatnici vedú v hypotékach

Aj celkovo si hypotekárny úver najčastejšie berú ľudia medzi tridsiatkou a štyridsiatkou (49%), mladších žiadateľov je tretina (30%). Hypotékou financujú predovšetkým nákup domu či bytu. U staršej generácie naopak prevláda refinancovanie starších hypotekárnych úverov. Do vlastnej stavby sa dnes veľa ľudí nehrnie. Platí to vo všetkých vekových skupinách, výstavba tak tvorí menej ako desať percent  všetkých  hypoték.

Bežný Slovák svoju hypotéku spláca v priemere 22 rokov. Výška úveru pritom na dobu splácania nemá výrazný vplyv. Z fixácií jednoznačne vedie  trojročná , vlani ju vzhľadom k historicky nízkym úrokovým sadzbám zvolili bezmála štyri pätiny klientov (79%).

Ako vám rodičia pomohli pri obstaraní vašej nehnuteľnosti na hypotéku?

Ako vám rodičia pomohli pri obstaraní vašej nehnuteľnosti na hypotéku?

Poznámky pre editorov:
Prieskum pre UniCredit Bank vykonala v marci 2016 agentúra Ipsos metódou online dopytovania na reprezentatívnej vzorke 525 slovenských a 840 českých respondentov vo veku od 18 do 65 rokov a z hypotekárnych dát UniCredit Bank na vzorke približne 100 000 klientov.

Kontakt pre médiá:    
Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia
e-mail: zuzana.dudakova@unicreditgroup.sk
tel: +421 2 4950 2303

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: