*
článok
TLAČOVÉ SPRÁVY

Peter Sagan na novej známke Slovenskej pošty, kreslil ho známy karikaturista

BRATISLAVA, 27. apríla 2016 (tlacovasprava.sk) – Slovenská pošta vydala Petrovi Saganovi poštovú známku na počesť získania titulu Majstra sveta v cestnej cyklistike.

Slovenská pošta, a.s., (SP) vydala poštovú známku „Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike 2015 − Peter Sagan“ s nominálnou hodnotou 1,00 €. Za účasti vzácnych hostí ju v Žiline slávnostne pokrstili generálny riaditeľ SP Róbert Gálik a cyklistický majster sveta Peter Sagan.

Na známke s rozmermi 44,1×26,5 mm je zobrazený portrét v súčasnosti najúspešnejšieho slovenského cyklistu Petra Sagana so zlatou medailou z Majstrovstiev sveta v cestnej cyklistike, ktoré sa konali v roku 2015 v americkom Richmonde. Poštovú známku vytlačila technikou ofsetu v počte 300 000 kusov tlačiareň Poštovní tiskárna cenin Praha, a. s.

Sagan-znamka

Peter Sagan má vlastnú poštovú známku

Súčasne s poštovou známkou sú vydané aj sprievodné filatelistické produkty: obálka prvého dňa (FDC) a nálepný list, oba s nalepenou známkou opečiatkovanou FDC pečiatkou s domicilom Bratislava. Motívom prítlače FDC je Peter Sagan vo víťaznej póze so slovenskou zástavou bezprostredne po skončení pretekov Majstrovstiev sveta v cestnej cyklistike 2015 a motívom FDC pečiatky je štylizovaná figúra Petra Sagana na bicykli.Námetom nálepného listu je krátky obrazový príbeh vo forme komiksu s najvýznamnejšími udalosťami zo života Petra Sagana.

Motív od Danglára

Autorom výtvarného návrhu poštovej známky, FDC, FDC pečiatky a nálepného listu je významný slovenský ilustrátor akad. mal. Jozef Gertli Danglár.

Sagan-Peter-stamp-znamka

Poštová známka s Petrom Saganom

„K športovej tematike a významným športovým udalostiam sme vydali už niekoľko poštových známok, vyzdvihnem z nich napríklad Majstrovstvá sveta v biatlone, Majstrovstvá sveta v plávaní či v ľadovom hokeji, ďalej sú to Zimná univerziáda, Majstrovstvá Európy v šprinte psích záprahov ale aj v krasokorčuľovaní. Poštové známky sme vydali aj pri príležitosti získania medailí na Majstrovstvách sveta v hokeji ale aj k historickému postupu slovenskej reprezentácie na Majstrovstvá sveta vo futbale. Aktuálne máme svetové prvenstvo v cestnej cyklistike, ktoré vybojoval Peter Sagan, a preto uzrela svetlo sveta nová poštová známka venovaná práve tomuto úspechu. Známka zobrazujúca Petra Sagana je ocenením jeho individuálneho výkonu a prínosu,“ povedal generálny riaditeľ Slovenskej pošty Róbert Gálik počas slávnostného uvedenia známky v Spojenej škole na Rosinskej ceste v Žiline, kde má svoje sídlo aj cyklistická Akadémia Petra Sagana.

Známku pokrstil Róbert Gálik spolu s Petrom Saganom lístočkami, na ktorých boli napísané odkazy od študentov školy majstrovi sveta v cestnej cyklistike. Tri najkrajšie odkazy boli ocenené publikáciou Ako začať zbierať známky.

„Samozrejme si to veľmi cením. Nemyslel som si, že niekedy budem na známke. Keď ma Slovenská pošta oslovila s týmto nápadom, tak som bol príjemne prekvapený a určite je to pre mňa veľká česť,” povedal Peter Sagan.

Róbert Gálik zároveň doplnil, že do konca tohto roka vydá SP aj ďalšie poštové známky so športovou tematikou venovanou Olympijským a Paralympijským hrám v Rio de Janeiru. SP vydala aj viacero poštových známok, ktoré boli venované významným športovým osobnostiam, napr. Ondrejovi Nepelovi, Jánovi Popluhárovi aj Vladimírovi Dzurillovi.

Sagan-znamka2

Poštová známka s Petrom Saganom

Peter Sagan vletel do svetového pelotónu ako kométa, hneď v prvej sezóne medzi profesionálmi začal vyhrávať. Nielenže sa stal postrachom vyhlásených šprintérov, ale dokázal dominovať aj v ťažkých kopcovitých viacetapových pretekoch. Postupne si vybudoval veľký rešpekt znásobený štvornásobným víťazstvom v bodovacej súťaži o zelené tričko na najvýznamnejších cyklistických pretekoch planéty – Tour de France. Stále mu však chýbalo „veľké víťazstvo“, ktoré by mu dodalo punc šampióna. Peter sa však nevzdával, neustále mu šliapal oproti s čoraz väčšou vervou. A v roku 2015 to dokázal. Víťazstvom v najdôležitejších jednorazových cyklistických pretekoch demonštroval svoju výnimočnosť, umnú taktiku a športové majstrovstvo a po heroickom výkone sa právom obliekol do dúhového trička majstra sveta.

Slovenská pošta si Petrov majstrovský počin pripomína samostatnou poštovou známkou. Jej autorom je taktiež výnimočný slovenský karikaturista Jozef GertliDanglár, ktorý to zvládol, podobne ako Peter, bravúrne. Zvečnil charizmatického Petra v momente najväčšej slávy so zlatou medailou majstra sveta.  Peter Sagan nie je len vynikajúci športovec, ale aj férový chlapík s veľkým srdcom a širokým úsmevom, ktorý neváha pomôcť i pobaviť, lebo vie, že dôležité nie sú len víťazstvá. Stal sa veľkým vzorom a inšpiráciou pre malých i veľkých, ukážkovým bojovníkom, ktorý dokazuje, že za cieľom treba ísť vytrvalo aj cez prekážky, ale vždy férovo.

O spoločnosti:
Slovenská pošta vznikla 1. januára 1993 a 1. októbra 2004 sa pretransformovala na akciovú spoločnosť so 100-percentnou účasťou štátu. V súčasnosti pôsobí ako ekonomicky samostatný a konkurencieschopný hospodársky subjekt. Slovenská pošta je popredným poskytovateľom moderných komunikačných, distribučných a platobných služieb na domácom trhu, s vytvorenými logistickými podmienkami na podnikanie v strednej a východnej Európe. Spoločnosť je dôveryhodnou inštitúciou, ktorá zohľadňuje meniace sa potreby zákazníkov a ponúka nové produkty a komplexné riešenia s pridanou hodnotou a vysokou kvalitou. Disponuje najrozsiahlejšou pobočkovou infraštruktúrou s viac ako 1540 poštami. Ratingová agentúra Moody´s udelila Slovenskej pošte v roku 2006 rating úverového rizika na úrovni Aaa.sk, čo je najvyššia možná úroveň. Odvtedy sa rating spoločnosti nemení a jeho výhľad je naďalej stabilný. Spoločnosť garantuje profesionalitu a kvalitu služieb na základe čoho v roku 2008 získala Certifikáty manažérstva kvality a environmentálneho manažérstva, zodpovedajúce požiadavkám normy STN EN ISO 9001:2001 a STN EN ISO 14001:2005. Od roku 2015 je SP držiteľom certifikátu potvrdzujúceho zavedenie systému manažérstva bezpečnosti informácií podľa normy ISO/IEC 27001:2013, tzn. že zabezpečuje primerané bezpečnostné kontroly, adekvátne chrániace informačné aktíva a poskytuje zodpovedajúcu istotu zákazníkom Slovenskej pošty a iným zainteresovaným stranám. Slovenská pošta je taktiež držiteľom prestížnej ceny HR Gold za inovatívny projekt v personalistike. V roku 2013 spoločnosť získala tiež ocenenie „Národná cena SR za kvalitu 2013“. Toto výnimočné ocenenie sa SP, a. s., podarilo získať aj vďaka udržaniu zamestnanosti, realizácie programu zmien a  zlepšeniu hospodárskeho výsledku. Spoločnosť po rokoch stratového hospodárenia skončila už tretí rok po sebe v pozitívnych číslach. Rok 2015 spoločnosť uzavrela s predbežným ziskom 3,0 mil. Eur pred zdanením, za rok 2014 dosiahla SP zisk vo výške 4,91 mil. Eur pred zdanením a za rok 2013 zisk vo výške takmer 4,4 mil. EUR pred zdanením. Spoločnosť sa  mení na výrazne proklientsky orientovanú spoločnosť a naďalej sa transformuje z tradičného poštového operátora na poskytovateľa širokého portfólia služieb obyvateľom, prináša prehľadnejšie balíkové produkty, poistné a telekomunikačné služby, služby v spolupráci so štátom – výpisy z obchodného registra, registra trestov ako aj výpisy z listu vlastníctva.

Kontaktné údaje:
Mgr. Iveta Dorčáková
Hovorkyňa, Slovenská pošta, a. s.
Tel.: +421  904 654 377, E-mail:dorcakova.iveta@slposta.sk

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: