*
článok
Financie & Poistenie, TLAČOVÉ SPRÁVY, Šport & Fitness

Keď robia prognózu Euro 2016 bankári: Švajčiari vo finále zdolali Island! Ako je na tom Slovensko?

BRATISLAVA, 10. júna 2016 (tlacovasprava.sk) – Švajčiarsko porazilo vo finále majstrovstiev Európy Island! Futbaloví fanúšikovia z krajiny helvétskeho kríža sa však ešte nemôžu tešiť, zlato by totiž získali na ekonomickom Eure 2016, ktoré pripravil analytický tím Slovenskej sporiteľne. Medzi štyri najlepšie futbalové ekonomiky sa ešte dostalo Írsko s Českom. Slovenská ekonomika síce postúpila zo skupiny, ale v osemfinále prehrala tesne s Rakúskom. O čo teda vlastne ide?

Švajčiarsky dlh vo forme

Švajčiari ťažili na turnaji zo svojich najsilnejších zbraní – najnižšej nezamestnanosti spomedzi všetkých účastníkov a z najvyššieho HDP na obyvateľa. Vo výbornej forme je aj ich vládny dlh a táto trojkombinácia dokázala dokonale eliminovať aj ich slabú stránku, nízky rast HDP.

Ekonomické Euro 2016

Ekonomické Euro 2016

Island vo forme

Island prišiel na turnaj tiež vo výbornej forme. Vo finále však doplatil na vládny dlh, ktorý hral vo výrazne horšej forme ako ich švajčiarsky protivník. Vďaka druhej najnižšej nezamestnanosti a tretiemu najvyššiemu rastu HDP dokázal Island poraziť viacero silných súperov. Napríklad v osemfinále zvíťazili aj nad smoliarom turnaja Švédskom, ktorého ekonomika patrila do top štvorky turnaja. V skupine však prehralo tesne s Írskom a tak muselo v prvej fáze vyraďovacej časti nastúpiť proti Islandu.

Do semifinále sa dostalo už spomínané Írsko, ktoré dokázalo na turnaji bodovať aj napriek priemernej nezamestnanosti a nadpriemerne vysokému vládnemu dlhu. Druhým porazeným semifinalistom bolo Česko, ktoré ťažilo z vyvážene poskladanej ekonomiky, silnej vo všetkých aspektoch hry.

Slovensko postúpilo

Úspešný, ale smoliarsky, turnaj má za sebou Slovensko. Dokázalo síce postúpiť z druhého miesta z najvyrovnanejšej skupiny turnaja, v osemfinále však narazilo na svojich susedov z Rakúska a prehralo veľmi tesne. Ak by sa na turnaji predstavila ich nezamestnanosť v lepšej forme, dostalo by sa Slovensko do historického štvrťfinále.

Slovenská sporiteľňa je hrdým partnerom Slovenského futbalového zväzu od roku 2011.

V analýze sme porovnávali silu ekonomík účastníkov futbalových majstrovstiev Európy podľa štyroch ekonomických ukazovateľov, ktorým sme priradili rôzne váhy. HDP na obyvateľa v parite kúpnej sily (35 %), rast HDP (15 %), nezamestnanosť (25 %) a vládny dlh (25 %). Výsledkom je počet bodov v porovnaní s ekonomikou Európskej únie (100 bodov). Vychádzali sme z vylosovania a „pavúka“ skutočných majstrovstiev Európy vo futbale.

MARTA CESNAKOVÁ
hovorkyňa
odbor komunikácie a sponzoringu
Slovenska sporitelna, a. s.
Tomasikova 48, 832 37  Bratislava
tel.: +421 2 48 62 43 60
fax: +421 2 48 62 70 97
e-mail: cesnakova.marta@slsp.sk

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: