*
článok
Priemysel, TLAČOVÉ SPRÁVY, Životné prostredie

Pozorovanie vtákov v areáli Slovnaftu prinieslo nečakané zistenia

BRATISLAVA, 20. júla 2016 – Spoločnosť Slovnaft v júli umožnila ornitológom sčítanie vtáčích druhov na svojom takmer 500-hektárovom území, ktoré prinieslo pozoruhodné zistenia.

Lokálny atlas vtákov sa pripravuje od roku 2006 pod záštitou Slovenskej ornitologickej spoločnostiSOS/BirdLife, Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského a Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied.

Tohtoročné mapovanie ukázalo, že v areáli rafinérie žije viac než 20 vtáčích druhov, pričom v čase migrácie a hniezdenia sa tu môžu vyskytovať ďalšie desiatky druhov. Okrem získania zaujímavých faktov a čísel o vtáctve v tejto oblasti tak Slovnaft napomohol ku kompletizácii pripravovaného Atlasu vtákov Bratislavy.

V areáli sa vyskytujú aj lastovičkám podobné belorítky, ktoré majú od roku 2014 na objektoch rafinérie vybudované umelé hniezda pre bezpečné vyvedenie mladých.

V areáli sa vyskytujú aj lastovičkám podobné belorítky, ktoré majú od roku 2014 na objektoch rafinérie vybudované umelé hniezda pre bezpečné vyvedenie mladých.

Čo láka do Slovnaftu ďatla?

Sčítanie vtákov sa v rafinérii počas jej dlhej histórie uskutočnilo po prvý raz. Výsledky júlového sčítania prekvapili. Okrem bežných druhov ako vrabce poľné, vrany popolavé či veľké holuby hrivnáky identifikovali aj ďatľa hnedkavého, ktorý v Slovnafte žije vďaka množstvu starých ovocných stromov. Tento druh ďatľa je často považovaný za indikátor zachovalosti a pestrosti vidieckej krajiny južného Slovenska.

Areál Slovnaft

Rafinéria Slovnaft po prvý raz sprístupnila ornitológom svoj areál. Z celkovej 500-hektárovej rozlohy areálu Slovnaftu je zatrávnených až 270 hektárov a nachádza sa tu viac než 10 000 stromov.

Z ďalších druhov vtáctva žijú v rafinérii sýkorky, žlny, kavky, dážďovníky či lastovičkám podobné belorítky, ktoré majú od roku 2014 na objektoch rafinérie vybudované umelé hniezda pre bezpečné vyvedenie mladých.

V areáli je 10 000 stromov

Z celkovej rozlohy areálu Slovnaftu je zatrávnených až 270 hektárov a nachádza sa tu viac než 10 000 stromov. Vtáčie druhy majú v odľahlejších častiach veľkého zeleného teritória ticho a pokoj potrebný na hniezdenie. Okrem množstva vtákov žijú v areáli rafinérie aj ďalšie druhy zvierat, napríklad zajace, bažanty, líšky či bobor.

Atlas vtákov sa pripravuje od roku 2006 pod záštitou Slovenskej ornitologickej spoločnosti – SOS/BirdLife, Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského a Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied. Pri prudkých zmenách biotopov v poslednom desaťročí atlas poslúži ako podklad pre ochranu vtáctva. Rok 2016 je posledným rokom mapovania.

O Skupine SLOVNAFT

Skupina SLOVNAFT je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je SLOVNAFT, a.s., ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy v jednej z najkomplexnejších európskych rafinérií a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Slovnaft prevádzkuje najväčšiu sieť čerpacích staníc v SR. Spoločnosť patrí na Slovensku k lídrom v oblasti CSR a firemnej filantropie, významne podporuje šport, kultúru, vzdelávanie, mládež a revitalizáciu životného prostredia. Magazín Forbes zaradil značku Slovnaft medzi najhodnotnejšie slovenské značky. Skupina SLOVNAFT je členom medzinárodnej Skupiny MOL.

Kontaktná osoba:
Anton Molnár
hovorca a riaditeľ Podnikovej a marketingovej komunikácie
tel: +421 905 393 161

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: