Prekvapujúce zistenia: Ako sa podnikatelia pripravili na trestnú zodpovednosť firiem?

BRATISLAVA, 21. septembra 2016 (tlacovasprava.sk) – Opatrenia v súvislosti s trestnou zodpovednosťou právnických osôb zaviedlo alebo sa chystá zaviesť iba 38 % percent firiem. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Screening Solutions, ktorý realizovala po zavedení trestnej zodpovednosti firiem do praxe. Prieskum spoločnosti odhalil hlbokú neznalosť zákona medzi podnikateľmi a manažérmi.

Firmy zákon nielen nepoznajú, ale pochybujú aj o jeho prínose. Jednoznačne ho vidí iba 6 % opýtaných. Naopak 21 % zákon o trestnej zodpovednosti právnických osôb v schválenej podobe za prínos nepovažuje. „Paradoxné na tom je, že zákon núti firmy, aby sa chránili pred trestným konaním, ktorého páchateľmi môžu byť ich vlastní zamestnanci, alebo obchodní partneri. Takže v konečnom dôsledku by mohol pomôcť im samým,“ hovorí Ivan Moroz, partner spoločnosti Screening Solutions. Potvrdzujú to odpovede firiem v prieskume – až 21 % percent opýtaných sa stretlo s podvodným konaním zamestnancov, 11 % zo strany odberateľa, 10 % zo strany obchodného partnera a 9 % zo strany dodávateľa.

V reakcii na nový zákon zaviedli spoločnosti najčastejšie vzdelávanie a školenia zamestnancov (81 % z tých, ktorí pristúpili alebo plánujú pristúpiť k opatreniam), overovanie uchádzačov o zamestnanie (80 %), etický kódex pre zamestnancov (63 %) alebo záväzné pravidlá správania sa dodávateľov a obchodných partnerov (60 %).

„Existuje minimálne trinásť konkrétnych opatrení, ktoré by mali firmy zaviesť, ak chcú byť chránené v prípade, že sa podvodného konania dopustí ich zamestnanec, alebo obchodný partner. Môže ich to zachrániť pred stotisícovými pokutami, alebo zrušením spoločnosti,“ upozorňuje I. Moroz. Podľa prieskumu o týchto rizikách nevie až 38 % opýtaných manažérov a podnikateľov.

Trestná zodpovednosť firiem
Trestná zodpovednosť firiem

Opatrenia, ktoré by mali firmy prijať

Medzi opatrenia patrí napríklad overovanie zamestnancov a to nielen pri prijímaní do zamestnania, overovanie nových, ale aj existujúcich obchodných partnerov. Firmy by mali tiež vykonávať pravidelný audit možných rizík, testovať účtovníctvo, či v ňom nevznikajú čierne fondy a zaviesť linku pre nahlasovanie podozrení z trestnej činnosti. „Pri rozhodovaní by sa mal vždy uplatňovať prístup štyroch očí, teda malo by ísť o rozhodovanie minimálne dvoch osôb, ktoré sa navzájom kontrolujú. Všetko by malo podliehať monitoringu, kontrole a overovaniu,“ uzatvára I. Moroz.

Overovanie zamestnancov je podceňované

Jedným z kľúčových opatrení pri eliminovaní trestnej činnosti vo firme je overovanie zamestnancov. Takéto overovanie podľa prieskumu robí vždy, alebo aspoň niekedy až 89 % respondentov. Doterajšie mechanizmy kontroly zamestnancov sa však sústreďovali predovšetkým na zvýšenie kvality náboru (68 % z tých, ktorí majú zavedené štandardizované procesy kontroly pri nábore zamestnancov), zníženie fluktuácie (34 %) alebo z dôvodu korporátnej požiadavky (32 %). Prevencia kriminality bola až štvrtým najčastejším dôvodom (25 %). „Z prieskumu vyplýva, že tieto kontroly sa zameriava skôr na kvalitu uchádzačov, nie na overovanie skutočností, ktoré by mohli viesť k trestnoprávnej činnosti. Hovoríme napríklad o falšovaní, alebo pozmeňovaní dokumentov vyžadovaných v prijímacom konaní, klamaní o skutočných dôvodoch rozviazania predchádzajúceho pracovného pomeru alebo o ľuďoch s dlhmi, či kriminálnou minulosťou,“ vysvetľuje I. Moroz.

Trestná zodpovednosť firiem platí na Slovensku od 1. júla 2016

Slovensko bola posledná krajina EÚ, ktorej takáto právna úprava a chýbala. V praxi to znamená, že ak sa vedenie firmy, alebo jej zamestnanci dopustia niektorého z 53 trestných činov vymenovaných z v zákone, spoločnosti za to hrozí napríklad peňažný trest, prepadnutie veci alebo dokonca zánik nariadený súdom.

Po novom sú firmy postihnuteľné napríklad za korupciu, ktorej by sa dopustili zamestnanci alebo obchodní zástupcovia firiem. Právnické osoby budú trestne zodpovedné napríklad aj v prípade, že zamestnanec sa dopustí daňového podvodu – napríklad krátenia alebo nedovedenia dane v mene svojej spoločnosti. Firmy si ale musia dávať pozor aj na to, koho zamestnajú a či ich zamestnanci skutočne majú vzdelanie a kvalifikáciu potrebnú na vykonávanie špecifických zamestnaní. Ak by sa napríklad stalo, že autodopravca zamestná ako vodiča osobu, ktorá nemá potrebné vodičské oprávnenie, trestnú zodpovednosť bude možné vyvodiť aj voči firme samotnej. A to aj v prípade, že zamestnanec klamal pri prijímacom pohovore alebo v životopise. Trestné stíhanie ale hrozí napríklad aj v prípade chemických havárií v továrňach alebo pri ekologických haváriách.

Trestná zodpovednosť firiem: Prijaté opatrenia
Trestná zodpovednosť firiem: Prijaté opatrenia

Skúsenosti z Českej republiky: stovka odsúdených firiem

Od roku 2012 do konca roku 2015 bolo v Českej republike na základe zákona právoplatne odsúdených približne 100 firiem, obžalovaných 300 firiem a v prípade 500 spoločností sa začalo trestné stíhanie. Na základe štvorročných skúseností so zákonom dôjde koncom tohto roka k rozšíreniu pôvodného zoznamu z 84 trestných činov na približne 220. „Očakávame, že k rozšíreniu katalógu prehreškov dôjde časom aj na Slovensku,“ dopĺňa Ivan Moroz zo Screening Solutions.

Viac informácií pre médiá:

Tomáš Grečko
SEESAME Communication Experts
grecko@seesame.com
+421 917 749 302

Ivan Moroz
Screening Solutions Slovakia
moroz@screening-solutions.com
+421 903 476 109

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.