Ako to dopadne, keď si architekt navrhne dom sám pre seba! (FOTO)

BRATISLAVA, 27. októbra 2016 (tlacovasprava.sk) – Dômyselne riešený dom ukazuje, ako šikovne využiť malý pozemok a vytvoriť priestor pre kvalitné bývanie.

Keď si architekt navrhuje dom sám pre seba, výsledok bude určite stáť za to. Potvrdzuje to aj rodinný dom v Stupave, ktorého autorom a majiteľom je architekt Miro Jošt.

„Pravidelne som okolo pozemku chodieval a vždy sa mi pozdával. Keď bol zrazu na predaj, neváhal som ani sekundu,“ hovorí.

Na pozemku s veľkosťou 308 m2 pôvodne stál neobývaný dom z nepálenej hliny a stodola. Dom však bol už nefunkčný a náklady na jeho rekonštrukciu by boli niekoľkonásobne vyššie ako novostavba. S priateľkou sa ho preto rozhodli zbúrať a začať spoločný život v novom dome. Realizácia síce trvala tri roky, ale premyslený postup sa im oplatil. V maximálnej miere sa im totiž podarilo využiť malý pozemok, na ktorom vyrástol dom s úžitkovou plochou 103 m2.

Keď architekt rieši vlastné bývanie

Najväčšou výzvou bol architektonický návrh domu, s ktorým by bol náročný majiteľ spokojný na 100 %. „Navrhnúť si dom, v ktorom mám žiť, je omnoho zložitejšie, ako navrhnúť dom pre klienta. Existovalo nespočetné množstvo riešení, ktoré som v dome chcel uplatniť,“ vysvetľuje architekt Miro Jošt. V pôvodnom návrhu sa uvažovalo o dvojpodlažnom dome. Po diskusiách s partnerkou sa napokon obaja priklonili k riešeniu bez zbytočných schodov a izieb – jednopodlažnému domu s plochou strechou. „Babka aj mama mi hovorievali, že ak stavať dom, tak takým spôsobom, aby sme neboli jeho otrokmi. Dom má slúžiť nám a nie my domu,“ dopĺňa majiteľka.

Rodinný dom v Stupave: Autorom a majiteľom je architekt Miroslav Jošt.
Rodinný dom v Stupave: Autorom a majiteľom je architekt Miroslav Jošt.

Spoločensky naladený interiér

Hlavný vchod otvára pohľad do spoločenskej časti, ktorá je v dome dominantná. Spoločenskí majitelia si splnili svoju základnú požiadavku na otvorenú spoločenskú časť, kde by sa mohli komfortne stretávať s priateľmi a rodinou. Domáca pani je veľmi spokojná s výsledkom prepojenia obývačky, jedálne a kuchyne so záhradou.

Charakteristickým prvkom, ktorý zároveň prepája spoločenskú zónu je obklad z preglejky. Nejde len o estetický doplnok, oddeľuje tiež nočnú zónu domu. Spoločenskú časť ozvláštňuje aj niekoľko dizajnových chuťoviek.

Veľmi sa nám páčia staré kreslá, ktoré sme zrenovovali a dali sme ich nanovo očalúniť. Spolu s vankúšmi, ktoré sme k nim zladili, perfektne dopĺňajú interiér,“ opisuje majiteľ.
Dom nesie aj drobnú spomienku na krásny, no nefunkčný dom, ktorý tu stál pôvodne. Jedálenský stôl je vyrobený na mieru z jeho starých drevených trámov.

V nočnej časti sa nachádza kúpeľňa, spálňa so šatníkom a budúca detská izba. Z každej izby možno vyjsť rovno na terasu a do záhrady. Rebrík na fasáde vedúci na strechu je majiteľov architektonický žart. „Chvíľu sme sa hrali s myšlienkou umiestniť na strechu bazén. To by boli potom žúry,“ usmievajú sa majitelia.

Dôraz na denné svetlo

Spoločenský život sa v lete presúva von. Obývačku s terasou harmonicky prepája drevený zdvižno-posuvný portál od spoločnosti Mirador. Pôvodný zámer boli drevohliníkové profily, ale z hľadiska ekonomiky stavby sa majitelia napokon rozhodli pre drevo.

„Drevo v interiéri bola naša jediná voľba. Navodzuje hrejivý pocit domova. Údržba dreveného profilu z vonkajšej strany je síce náročnejšia v porovnaní s hliníkom, ale s tým sme dopredu počítali,“ hovorí architekt.

Majitelia začiatku kládli dôraz na dostatok denného svetla v interiéri. Architekt zámerne umiestnil portál na juhozápad. Drevené profily HS portálu s dĺžkou 2,5 m majú osadené izolačné trojsklá, ktoré v zime napomáhajú maximalizovať solárne zisky.

„Drevo sa osvedčilo pri takto veľkých rozmeroch. Udržiava si stály tvar a nedochádza k jeho deformovaniu. Pri správnej údržbe ho bez obáv možno použiť aj pri orientácii domu na juhozápad. HS portál možno doplniť aj o plisovanú sieťku proti hmyzu, ako sme to urobili aj v tomto prípade,“ vysvetľuje Ľubomír Svetlík zo spoločnosti Mirador.

V lete chráni interiér pred prehrievaním zatiaľ pergola, majitelia však ešte v procese hrubej stavby zabudovali predprípravu na externé žalúzie, ktoré plánujú čoskoro osadiť.

Fotogaléria:

Exteriér dotvára patina

Pozdĺž celej juhozápadnej strany domu sa tiahne terasa zo sibírskeho smrekovca. Majitelia s jej údržbou nemajú veľa starostí. Tešia sa, že postupne získava originálnu patinu. V záhrade majú domáci nasadené okrasné rastliny, aj chutné bylinky. Niektoré okrasné kvetiny sú vysadené v kvetináčoch, ktoré zbúchal domáci pán z dosiek, ktoré zostali z terasy.

Neprehliadnuteľnou dominantou záhrady je stará stodola, s ktorou majú majitelia ďalšie plány. Chátrajúcu stavbu chcú premeniť na malý hosťovský domček.

Viac informácií na http://www.mirador.eu

Kontakt pre médiá
Eva Fačková
Key Communications, s. r. o.
mobil: +421 948 636 343
e-mail: eva.fackova@keycommunications.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.