Family ponúka pomoc pre ohrozené rodiny prostredníctvom bezplatnej linky a webu

BRATISLAVA, 13. marca 2017 (tlacovasprava.sk) – Bezmála 100 detí ročne musia v Žilinskom kraji úrady odobrať kvôli zlyhávaniu vlastných rodín. Zachrániť aspoň 50 takýchto rodín a znížiť tak počet detí, ktorým hrozí, že budú vyrastať mimo biologickej rodiny, je cieľom projektu ,,Family – rodina na prvom mieste“. Projekt, ktorý iniciovala Nadácia J&T, spája organizácie a občianske združenia, aby rodinám v kríze sprístupnil komplexnú pomoc na jednom mieste – na bezplatnej linke 0800/121 682 alebo stránke http://www.familykampan.sk.

Matka, ktorá sa sama stará o dve maloleté deti, z ktorých jedno má zdravotné problémy, zostala dlhodobo práceneschopná. Výživné jej bývalý partner platí len sporadicky. Matka ktorá momentálne čaká na schválenie invalidného dôchodku a priznanie opatrovateľského príspevku sa tak ocitla v existenčnej kríze a hrozí jej odobratie detí. Potrebuje podporné sociálne služby ale taktiež pomoc na preklenutie tohto obdobia.

 

Stará mama má v náhradnej osobnej starostlivosti ťažko zdravotne postihnutú vnučku. Po smrti manžela jej vznikol nedoplatok za spotrebu vody, ktorý nedokázala uhradiť. Dlh sa priebežne zvyšoval a momentálne jej hrozí z tohto dôvodu, že príde o bývanie a skončia obe na ulici.

,,To sú len dva z typických príkladov, s ktorými sa stretávame v praxi. Na Slovensku každoročne zlyhávajú stovky rodín, ktorých nepriaznivá životná situácia priamo ohrozuje výchovu a starostlivosť o ich deti. Až v 70 % prípadov rodina v kríze bojuje s viacerými problémami súčasne, a teda potrebuje pomoc nie v jednej, ale vo viacerých oblastiach. Napríklad pomoc psychológa, právnika aj sociálnu pomoc“ vysvetlila Gabriela Cabanová, riaditeľka Nadácie J&T.

,,Preto sme spojili neziskové organizácie poskytujúce pomoc v jednotlivých oblastiach, finančne podporili existujúce a doplnili chýbajúce služby – psychologické, právne a sociálne, zriadili bezplatnú telefónnu linku a webovú stránku, akýsi integrovaný systém záchrany pre rodiny“ doplnila.

Prvými spolupracujúcimi organizáciami zo Žilinského kraja sú neziskové organizácie Áno pre život, n. o. a Centrum včasnej intervencie Žilina, n.o. a občianske združenia Náruč – Pomoc deťom v kríze, občianske združenie, o.z., Dom nádeje, o.z., a Rozum a Cit, o.z.

Projekt ,,Family – rodina na prvom mieste“

Bezplatná telefónna linka 0800/121 682 a web http://www.familykampan.sk sú už k dispozícii. Na ich vytvorenie nadväzuje informačná kampaň, ktorej cieľom je, aby sa informácia o tejto pomoci dostala k tým, ktorí ju potrebujú, ale aj k ľuďom v ich okolí.

,,Projekt pracuje tiež s tradičnými nosičmi využívanými v masmediálnej komunikácii – médiá, reklama, letáky, web, sociálne siete. Chceme ale využiť aj menej tradičné kanály. Ľudí, ktorí s rodinami v kríze alebo ohrozenými deťmi priamo prichádzajú do styku v školách, na obecných úradoch alebo v cirkvi.“

„Pomoci rodinám sa venujeme už 10 rokov a ide o mimoriadne náročnú oblasť. Chceme preto projekt vyskúšať na jednom kraji ako bude fungovať, získať ďalšie skúsenosti z praxe a následne rozširovať aj do ďalších krajov“ uzavrela Gabriela Cabanová

Nadácia J&T už viac ako desať rokov pomáha predovšetkým ohrozeným rodinám s deťmi a súčasne podporuje ľudí chorých a s handicapom. Nadácia ročne na tieto oblasti poskytne okolo 600 tisíc eur. Za rok finančne podporí okolo 100 rodín spolu sumou 50 000 eur. Na základe tejto finančnej podpory dokáže ročne zastabilizovať 67 % rodín v kríze.

MAROŠ SÝKORA
KONZULTANT
RIVER PARK
Dvořákovo nábrežie 8,
811 02 Bratislava
Tel.: +421 2 5941 8390
Fax.: +421 2 59 418 115
E-MAIL: SYKORA@JTFG.SK
http://www.familykampan.sk
Facebook: family-rodina na prvom mieste
0800/121 682

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.