Talenty Novej Európy: Granty v celkovej výške 66 000 eur si rozdelí 54 talentov

BRATISLAVA, 13. marca 2017 – Veda, umenie a šport. Tri oblasti, v ktorých na Slovensku vyniká veľa mladých ľudí. V rámci jubilejného 10. ročníka grantového programu Talenty Novej Európy (TNE) si 54 najvýraznejších talentov rozdelilo celkovo 66 000 eur. Do programu sa tento rok prihlásilo 183 talentovaných mladých ľudí.

O udelení grantov v programe TNE, ktorý už desiaty rok organizuje spoločnosť Slovnaft so Stredoeurópskou nadáciou, rozhodovali februárové finálové kolá. Dve odborné poroty, v ktorých boli zastúpení aj herec Michal Hudák, výtvarníčka Ilona Németh, matematik SAV Anatolij Dvurečenskij, jazykovedec Jozef Tancer, riaditeľ Konzervatória v Bratislave Peter Čerman, bývalý hokejový reprezentačný tréner Ján Filc a pedagóg  FTVŠ UK  Ľubor Tománek, vybrali a navrhli podporiť 27 talentov z oblasti športu a rovnaký počet z oblasti umenia a vedy.

Vedec aj šachistka

Medzi podporenými v rámci tohto ročníka TNE bol napríklad aj 17-ročný vedec Samuel Smoter, ktorý získal bronzovú medailu na jednej z najväčších projektových súťaží v americkom Houstone. V kategórii Životné prostredie bodoval vďaka svojmu projektu vývoja nového filtra, ktorý odstraňuje z vody ťažké kovy.

V športovej oblasti sa porota rozhodla podporiť iba 9-ročnú talentovanú šachistku Luciu Kapičákovú. Okrem toho, že je majsterka Európskej únie mládeže v šachu, sa chce stať aj majsterkou Európy a sveta. Šach hráva súťažne od svojich 6 rokov a pravidelne vyhráva aj nad 18-ročnými súpermi. Jej snom je otvoriť si vlastnú šachovú školu, ktorá na Slovensku chýba.

V porote sa opakovane objavil aj bývalý tréner hokejových majstrov sveta Ján Filc.

Očarená porota

Michal Hudák zhodnotil výber talentov svojsky: „Decká, ktoré boli tento rok podporené to v živote ďaleko dotiahnu. Nielenže majú talent, ale aj odhodlanie a sebavedomie. Už si živo predstavujem ako budem na showbiznisovom dôchodku pozerať v telke ako švédsky kráľ odovzdáva v Štokholme nejakú cenu malému útlemu blondiakovi a vtedy poviem svojim vnukom: Pred 20-timi rokmi stál predo mnou na pódiu a rozhodoval sa, či má byť moderátor alebo vedec. Ja som mu povedal kašli na vedu… čo si myslíš, že získaš nobelovku?“.

Počas uplynulých desiatich rokov mohlo rozvíjať svoj talent aj vďaka grantu TNE veľa výnimočných mladých ľudí. Ukážkovou investíciou do talentu je 23-ročný chemik Marek Buchman, ktorý už má za sebou štúdium na Oxforde. Momentálne si v americkom Houstone robí doktorát a pracuje na výrobe látok s  vysokou biologickou aktivitou, ktoré by mohli byť použité ako chemoterapeutiká pri liečbe rakoviny. NASA dokonca po Marekovi pomenovala asteroid. Marek Buchman vysvetľuje: „Pomenovanie asteroidu bola vlastne cena od NASA za druhé miesto na medzinárodnej súťaži Intel ISEF v kategórii chémia.“ Intel ISEF je jedna z najprestížnejších súťaží pre mladých vedcov na svete.

Supertalent biológie

Grant z programu TNE získala v minulosti aj 21-ročná Emília Petríková, slovenský supertalent v oblasti biológie. V roku 2014 vyhrala súťaž Európskej únie pre mladých vedcov a v rokoch 2015 a 2016 sa zúčastnila na stážach na rádiologickom oddelení prestížnej Mayo Clinic v USA, kde sa venovala výskumu zameranému na mozgové nádory – glioblastómy.
Zo športovcov, ktorí boli podporení počas desiatich rokov programu,  treba spomenúť 20-ročnú Naďu Daabousovú, ktorá si v mladom veku splnila najväčší sen športovcov tejto planéty. V minulom roku štartovala v synchronizovanom plávaní na letnej olympiáde v Riu de Janeiro.

Opakovanú podporu z grantového programu získala 16-ročná športovkyňa Klaudia Nemcová. Tento rok sa jej podarilo ako historicky najmladšej lyžiarke  kvalifikovať na majstrovstvá sveta v slalome do hlavnej seniorskej súťaže žien.

„Keď si uvedomíme, že títo mladí ľudia obetujú väčšinu svojho detstva rozvoju talentu, tak niet pochýb o tom, že si zaslúžia veľkú morálnu a finančnú pomoc. Keďže naša krajina kladie väčší dôraz na morálnu podporu, je dobré, že sú inštitúcie ako Stredoeurópska nadácia a Slovnaft, ktoré ich podporia aj peniazmi. Za všetkých budúcich majstrov Európy, sveta či nositeľov prestížnych svetových vedeckých a umeleckých ocenení im ďakujem“, povedal bývalý tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Ján Filc.

Fotogaléria:

Grant už rozdal 648 tisíc eur

Počas desiatich rokov existencie programu Talenty Novej Európy získalo granty v celkovej výške 648 tisíc EUR už 347 talentovaných mladých ľudí. Financie využili napríklad na nákup laboratórnych pomôcok, hudobných nástrojov, technického vybavenia či na účasť na profesijných a študijných stážach, sústredeniach a športových súťažiach doma a v zahraničí.

Program Talenty Novej Európy priblížila výkonná riaditeľka Stredoeurópskej nadácie Szilvia Czuczor: „Na to, aby sa talent mladých ľudí prejavil aj v dospelosti, vplýva viacero faktorov. Okrem prirodzenej danosti sú to aj motivácia, rodinné zázemie, dobrý tréner alebo učiteľ a samozrejme peniaze na rozvoj talentu. Aj tento rok sme vyvinuli maximum úsilia, aby granty získali tí najtalentovanejší. Som presvedčená, že peniaze investované do talentovaných mladých ľudí majú pre krajinu porovnateľnú pridanú hodnotu ako napríklad investície do infraštruktúry“.

Viac informácií o programe Talenty Novej Európy nájdete na www.tne.sk

Viac aj tu: Pozrite si 47 talentovaných Slovákov, ktorí v roku 2013 získali z grantu Talenty Novej Európy až 66 000 eur (FOTO)

Kontaktné osoby:

SLOVNAFT, a.s.
Anton Molnár – hovorca a riaditeľ Podnikovej a marketingovej komunikácie
tel: +421 905 393 161

Stredoeurópska nadácia / Central European Foundation (CEF)
Juraj Tedla –  koordinátor programu
tel.: +421 918 707 397

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.