Výzva na stiahnutie kandidatúry na župana: Hanebná transparentnosť a dlhy!

SLOVENSKO, 8. októbra 2017 (tlacovasprava.sk) – Pred týždňom zverejnila organizácia Transparency International Slovensko (TIS) hodnotenie jednotlivých žúp z hľadiska ich transparentnosti (správu čítajte tu). Hodnotili sa kritériá akými sú napr. prístup k informáciám, financie a verejné obstarávanie, predaj a prenájom majetku, alebo účasť verejnosti na rozhodovaní.

Najlepšie hodnotenie získala Trenčianska župa a najhoršie košická a trnavská župa, ktorá skončila predposledná s minimálnym odstupom 0,6 % od poslednej…

Hanba pre Trnavský kraj

Je to obrovská hanba, že trnavský VÚC má jeden z najhorších ratingov transparentnosti na úrovni „C“. Opakovane – každý rok za sebou (od roku 2010) – bez akýchkoľvek snáh tento trend otočiť a zmeniť.

Len pre porovnanie: v kategórii účasti verejnosti na rozhodovaní župy získala najlepšia trenčianska župa 91% a trnavský VÚC úbohých 15%. Objektívne kritériá TIS teda hovoria, že obyvatelia trnavskej župy sa podieľajú na riadení svojho vyššieho územného celku minimálne a teda všetky rozhodnutia o smerovaní župy sa dejú v úzkom kruhu župných úradníkov bez možnosti zasahovania či účinnej kontroly verejnosti.

Výsledky rebríčku transparentnosti žúp 2017

Výzva Tiborovi Mikušovi a Józsefovi Berényimu na stiahnutie kandidatúry

Som šokovaný, že pán Tibor Mikuš je v úrade bez prestávky neuveriteľných 12 rokov (od roku 2005 ešte ako člen HZDS), teda tri volebné obdobia, a ani počas jedného funkčného obdobia nepreukázal snahu o väčšiu transparentnosť. Naopak, župa sa v rebríčkoch TIS každoročne prepadá hlbšie a hlbšie (viac TU).

Súčasný trnavský župan to nepovažuje za niečo, čo by malo byť pre občana dôležité a jeho vyjadrenie „Všetko, čo robíme, robíme v súlade so zákonom“ považujem za nehorázny alibizmus. Tento postoj je neakceptovateľný, aj keby župa dosahovala excelentné hospodárske výsledky.

Lenže presný opak je pravdou. V roku 2015 sa Trnavská župa umiestnila v rebríčku celkového finančného zdravia Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) až na 6. mieste z 8. Pritom TTSK je ekonomicky najrýchlejšie rastúcim regiónom hneď po Bratislave. Trnavský región je na úrovni 112 % priemeru Slovenska. Len na ilustráciu: najchudobnejší Prešovský VÚC dosahuje len 58 % priemeru Slovenska (viac TU).

Premrhaný hospodársky rast

Z môjho pohľadu je nepochopiteľné ako vedenie župy mohlo tak trestuhodne premrhať slušný hospodársky rast regiónu a nevyužilo ho na konsolidáciu financií. Naopak, región, kde kraľuje Samsung a Peugeot je dlhodobo jeden z najzadlženejších na Slovensku.

Podľa analýzy INEKO je TTSK so 40, 5% druhým najzadlženejším samosprávnym krajom v SR s dlhom 79 € na 1 obyvateľa. Pre porovnanie, v susednej Nitranskej VÚC-ke majú iba 19,0 % zadlženosť so 40 € dlhu na 1obyvateľa, čo je takmer o polovicu menej v porovnaní s TTSK (viac TU).

Vyzývam preto pána predsedu TTSK Tibora Mikuša a pána podpredsedu TTSK Józsefa Berényiho, ktorí sú za tento dramatický úpadok župy priamo zodpovední, aby stiahli svoju kandidatúru na predsedu trnavského samosprávneho kraja.

Zároveň dávam verejný prísľub, že v prípade môjho zvolenia za trnavského župana bude jedným z mojich prvých krokov zrealizovanie právneho a finančného auditu TTSK.

Konrád Rigó

Konrád Rigó
kandidát na predsedu TTSK

Konrád Rigó
Štátny tajomník ministerstva kultúry

Konrád Rigó sa narodil 18.mája 1979 v Dunajskej Strede. Vyštudoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave, na fakulte medzinárodných vzťahov.
Pôsobil ako Vedúci úseku ekonomiky a manažmentu v Tanečnom divadle Ifjú Szivek (2014­ – 2016), Člen prípravného teamu projektu World Music Expo Bratislava (2016), Konateľ v new media agentúre Brainsum (2006 -­ 2014), Asistent štátneho tajomníka Ministerstva financií SR (2005 ­- 2006)
Od roku 2016 je štátnym tajomníkom ministerstva kultúry.
Je ženatý, manželka Edit je podnikateľka, má tri deti.

Kontakt pre médiá:
Press Most-Híd
press@most-hid.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.