Aké má povinnosti vaše obec či mesto v súvislosti s voľbami do VÚC?

BRATISLAVA, 10. októbra 2017 (tlacovasprava.sk) – Mestá a obce organizačne aj technicky pripravujú blížiace sa voľby do orgánov samosprávnych krajov. Pri svojich úlohách postupujú podľa vládneho harmonogramu a legislatívnych úloh tak, aby boli sprevádzané profesionalitou a bezproblémovosťou.

Združenie miest a obcí Slovenska

Starostov aj samotných obcí sa týka niekoľko úloh, ktoré začínajú plynúť schválením harmonogramu organizačno-technického zabezpečenia volieb vládou SR a končia úlohami, ktoré je potrebné zrealizovať bezprostredne po ukončení činnosti okrskových volebných komisií. Aj mesiac pred krajskými voľbami má starosta i obec niekoľko dôležitých úloh.

Starosta obce musí najneskôr do 6. októbra vymenovať chýbajúcich členov okrskovej volebnej komisie a do 10. októbra musí zvolať a uskutočniť prvé zasadanie okrskovej volebnej komisie.

Obec je do 10. októbra povinná doručiť oznámenie o čase a mieste konania volieb do každej domácnosti a tiež uverejniť zoznam zaregistrovaných kandidátov na poslancov a zoznam kandidátov pre voľby predsedu samosprávneho kraja spôsobom v mieste obvyklým. Obce sú tiež povinné v priebehu tohto mesiaca zaslať registračný formulár Štatistickému úradu Slovenskej republiky na elektronické spracovanie zápisníc okrskových volebných komisií a zabezpečiť dostupnosť elektronického komunikačného spojenia okrskových volebných komisií.

Predseda združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora na margo blížiacich sa krajských volieb zdôrazňuje: „Mestá a obce organizačne a technicky zabezpečujú všetky typy volieb a celoštátnych referend. Preto očakávam, že naše doterajšie skúsenosti prispejú k bezproblémovému a dôstojnému hlasovaniu voličov.“

Vyššie územné celky SR

Predseda ZMOS zároveň konštatuje: „Osobne sa budem tešiť čo najvyššej volebnej účasti, nakoľko samosprávne kraje majú dôležité kompetencie či už v sociálnej sfére a zdravotníctve, ale aj v oblasti stredného školstva, kultúry, v správe ciest a v regionálnom rozvoji. Zúčastniť sa hlasovania a vybrať si svojich zástupcov je prvý krok k tomu, aby sa úspešne darilo.“

Michal Kaliňák
hovorca a tajomník rady expertov

Kontakt pre médiá:
PhDr. Michal KALIŇÁK, PhD.
hovorca a tajomník rady expertov
Združenie miest a obcí Slovenska
Bezručova 9
811 09 BRATISLAVA
http://www.zmos.sk
tel.: 02/529 649 65
mobil: 0911 801 222

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.