Pri Novej Bani otvárajú novú unikátnu Rozhľadňu Háj s výškou 21 metrov (FOTO)

NOVÁ BAŇA, 26. októibra 2017 (tlacovasprava.sk) – Rozhľadňa sa nachádza na turistickej zastávke Háj vo výške 625m nad morom a je súčasťou náučného chodníka Zvonička. Ten patrí medzi najkrajšie vyhliadkové lokality v okolí Novej Bane.

„Toto miesto sme zvolili úmyselne. Medzi turistami bolo obľúbené už v minulosti a na príbehy našich starých rodičov o tom kam až je možné z Hája dovidieť za pekného počasia, lákali na turistický chodník stále viac peších turistov, ku ktorým v posledných rokoch pribudli aj tí na horských bicykloch. Dôležité bolo aj to, že samotné miesto nám umožnilo stavať bez toho, že by sme akokoľvek negatívne zasiahli okolitú prírodu,“ hovorí Ján Havran, primátor mesta Nová Baňa, ktoré je investorom stavby.

Rozhľadňa sa nachádza na turistickej zastávke Háj vo výške 625 m nad morom a je súčasťou náučného chodníka Zvonička. Ten patrí medzi najkrajšie vyhliadkové lokality v okolí Novej Bane.

Rozhľadňa, ktorá má tri vyhliadkové poschodia, to najvyššie s vystúpenou podlahou do všetkých strán vo výške 12 metrov, ponúkne návštevníkom pohľad na panorámu Novobanskej kotliny. Zo západnej časti umožní náhľad na hrebeň Pohronského Inovca, ktorý smerom na juh vytvára spoločne so Štiavnickými vrchmi Slovenskú bránu – vstup na stredné Slovensko. Pozornému oku návštevníka rozhľadne neunikne ani veľká časť Podunajskej nížiny, či pohorie Vtáčnik.

Obklad z ryolitu nevybrali náhodne

Samotná stavba je kombináciou prírodných materiálov. Prvá tretina rozhľadne je tvorená kameňom a zvyšné dve tretiny sú z dreva. Ryolitový obklad betónovej základne nie je vybratý náhodne.

Práve ryolit z novobanskej oblasti je pripomenutím bohatej kamenárskej tradície, typickej pre túto oblasť. Aj samotná rozhľadňa sa nachádza v tesnom susedstve ústia do staručkého lomu na vrchu Háj, podľa ktorého dostala aj názov. V okolitých lesoch je ešte aj dnes možné nájsť pozostatky starej, ručnej kamenárskej výroby.

„S okolím rozhľadne Háj v blízkosti staručkého kameňolomu máme ďalšie plány, ktoré počítajú s vybudovaním malého kamenárskeho skanzenu, ktorý ľuďom priblíži to ako kamenárske remeslo vyzeralo kedysi.“ dodáva primátor mesta Ján Havran.

Celková výška stavebnej časti rozhľadne je 18m. S dvojkrížom na vrchole dosahuje až 21 metrov.

Rozhľadňu slávnostne otvoria 28. októbra 2017. Celková výška stavebnej časti rozhľadne je 18m. S dvojkrížom na vrchole dosahuje až 21 metrov.

Kontakt pre médiá:

Maroš Havran
managing director
Pozitiva, a.s., Nevädzova 5, 821 01 Bratislava
+421917 928 526
havran@pozitiva.sk
http://www.pozitiva.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.